افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 1 جولای , 2012 لینک کوتاه خبر :

قوماندان طالبان متهم به ربودن يک دختر در جوزجان شد!

مسوولان محلى ادعا ميکنند که قوماندان طالبان مسلح، يک دختر را در ولسوالى درزآب ولايت جوزجان ربوده و اين عمل او، باعث منازعه بين باشندگان دو قريه گرديده است.

اين قوماندان، روح الله زرقاوی نام دارد و به گفتۀ مسوولان محلى، اکنون درمربوطات ولسوالی هاى درزآب و قوش تپۀ جوزجان، مصروف فعالیت های ضد دولتی میباشد.

مطیع الله سرپرست ولسوالی درزآب، ادعا ميکند که هفتۀ گذشته زرقاوی با افراد مسلحش داخل خانه اى در قريۀ بيرون سونۀ ولسوالی درزاب شده و يک دختر٢٠ ساله را به زور با خود بردند.

وى به آژانس خبرى پژواک گفت که تا حال، علت ربودن وى مشخص نيست.

به گفتۀ سرپرست ولسوالى درزآب،  پدر دختر در زمان حکومت طالبان، به  حيث ولسوال درزاب ایفای وظیفه میکرد؛ اما بعد از آن، روابطش را با طالبان قطع کرد.

این عمل زرقاوى، باعث منازعه بین باشندگان قریۀ بیرون سونه و اولاد ولسوالی درزاب شده است.

اسدالله یکتن ازباشندگان قریه بیرون سونه گفت: “ما دریک جامعۀ سنتی زنده گی میکنیم و این عمل زرقاوی، مردم را خشمگین ساخته است. زرقاوى و افراد مسلحش، اين دختر را  در مقابل چشمان پدر و مادرش ربوده اند.”

وى افزود که انگيزۀ بُردن دختر، واضح نيست که آيا زرقاوى عاشق وى بوده و يا اينکه پدر دختررا مجبور مى سازد که با طالبان همکارى کند. فعلاً پدراين دختر، دهقانکار است و با دولت و طالبان رابطه ندارد.

اسدالله علاوه نمود که این عمل قوماندان طالبان، فاصله بین طالبان ومردم قریۀ بیرون سونه را بيشتر  ساخته و مردم تصمیم دارند که در صورت عدم حل این مشکل، علیه مردم قریۀ اولاد و زرقاوی، اقدام مسلحانه نمايند.

اما ولسوال درزاب گفت: “عجالتاً ما از اقدامات مردم قریۀ بیرون سونه مبنی برمسلح شدن شان برضد مردم قریۀ اولاد و قوماندان زرقاوی، جلوگیری کرده ایم.”

وى افزود که مردم را به آرامش دعوت نموده و از آنها خواسته اند تا اقدامی نکنند که زندگی دختر را با مخاطره بيندازند.

فقیرمحمد جوزجانی معاون والى جوزجان، با حمايت از خواست مردم قريۀ بيرون سونه، نيز ميگويد که آنها تلاش دارند تا برای این مشکل، راه حل پيدا کنند.

به گفتۀ جوزجانی، هرچند حل این مشکل بخاطرى که دختر ربوده شده در محل نامعلوم قرار دارد، کمی دشواراست؛ اما اقدامات ولایت برمبنای مشوره با موسفیدان و بزرگان قوم جریان دارد.

 روح الله زرقاوی سال گذشته در ترکیب گروپ ده نفری مسلح، مخالفین دولت به پروسۀ صلح پیوسته بود.

مولوی عبدالحی حیات ریيس شوراى عالى صلح جوزجان گفت که زرقاوى، باشندۀ ولسوالى درزآب بوده و در ماه عقرب سال گذشته به پروسۀ صلح پيوست؛ اما يکماه بعد دوباره با طالبان پيوست و علت پيوستنش معلوم نيست.

مولوی ولی محمد شیبانی یکتن از منسوبین ریاست ارشاد، حج و اوقاف جوزجان میگوید که خداوند برای مسایل جبر و اکراه، مجازات بزرگ را حکم نموده است.

وى افزود: “ربودن دختر درمقابل دید پدر و مادرش، از جمله گناه های کبیره شمرده میشود و اینکه دختری توسط قوماندان طالبان ربوده شده، یک عمل غیرانسانی است.”

اما ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان میگوید که آنها هیئتی را بخاطربررسی این قضیه به محل فرستاده اند.

وى در تماس تيليفونى به پژواک گفت: “هرگاه این واقعه توسط هیئت تثبیت گردد، با روح الله زرقاوی مطابق به احکام شرعی برخورد خواهد شد و مجازات اورا هیئت با صلاحیت ما مشخص مینماید.”

موصوف به این نکته نیزاشاره کرد که هیئت اعزامی، با مردم محل نیز ديدار خواهد داشت و درمورد این قضیه، تحقیقات دقیق انجام خواهد داد.

مجاهد، خاطرنشان کرد که روح الله زرقاوى، قوماندان فعال آنها در ولسوالى درزآب ميباشد.

ولسوالی درزآب،  در حدود ١١٢ کیلومتری غرب شهرشبرغان مرکز ولايت جوزجان واقع است و مخالفان مسلح دولت، گاهگاه دراین ولسوالی دست به فعالیت های ضد دولتی مى زنند.

پژواک

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار