افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 20 ژانویه , 2016 لینک کوتاه خبر :

قطر میزبان نشست غیر رسمی در مورد صلح افغانستان

قرار است به روز جمعه نشستی تحقیقی غیر رسمی در شهر دوحه پایتخت قطر در مورد صلح افغانستان از سوی موسسه موسوم به پگواش برگزار گردد.

در حالیکه افغان‌ها بی صبرانه انتظار نتایج مثبت نشست های اخیر در خصوص چگونگی ترسیم نقشه راه برای رسیدن به صلح هستند، قرار است یک نشست غیر رسمی روز جمعه از سوی موسسه موسوم به پگواش در قطر برگزار گردد.

محمد اسماعیل قاسمیار مشاور روابط بین المللی این شورا، روز گذشته  روی اهمیت همچو نشست‌ها تأکید کرد و گفت که آنان بیشتر به نتایج نشست های که از موضع رسمی حکومت آغاز شده است توجه می‌کنند:

” یک عده دعوت شده اند جهت اشتراک به این نشستی که از سوی موسسه پگواش دایر می‌شود، به طور آزاد صحبت می‌شود و شرکت کننده‌گان اظهار نظر می‌کنند و منحیث یک اجتماع مفید است و با‌عث ایجاد تفاهم می‌شود اما فعلاً مذاکرات چهارجانبه بخاطر آماده ساختن نقشه راه آغاز مذاکرات همان نشست‌ها موضع رسمی دولت است. “

قرار است به روز جمعه نشستی تحقیقی غیر رسمی در شهر دوحه پایتخت قطر در مورد صلح افغانستان از سوی موسسه موسوم به پگواش برگزار گردد.

بر اساس گزارش برخی از رسانه ها در این نشست برخی از اعضای شورای ملی، چهره های سیاسی نماینده های جامعه مدنی افغانستان و نماینده های طالبان مسلح شرکت خواهند کرد.

به نقل از این رسانه ها، طالبان مسلح فهرست ۲۰ تن از شخصیت های سیاسی افغان را که درخواست شرکت و گفتگو با آنان در این نشست شده به مسئولان مؤسسه پگواش تسلیم کرده اند.

روزنامه کابل پُست، به نقل از یک عضو این مؤسسه که نخواسته از وی نام گرفته شود نوشته که بر اساس این لیست طالبان خواستار شرکت استاد محمد زمان مزمل، استاد فرید، انجنیر احمد شاه احمدزی، وحید مژده و برخی از شخصیت های دیگر در این نشست شده اند.

بر اساس معلومات این منبع، قرار است در این نشست شرکت کننده‌گان پیرامون چگونگی پروسه صلح افغانستان و مسایل مربوط به آن با هم گفتگوکنند و سپس پیشنهادات شان را به مراجع مختلف ارائه کنند.

در عین حال محمد نذیر احمدزی معاون دوم ولسی جرگه افغانستان، از حکومت این کشور می‌خواهد که قبل از برگزاری نشست های غیر رسمی در مورد صلح، در باره چگونگی پیشبرد آن معلومات کافی دریافت کند: ” از حکومت نیز تقاضای ما اینست که اینگونه سفرها باید با خبر باشد که این سفر بخاطر چیست؟ در کدام موارد است؟ و نتایج آن چی است؟ هر دو که هماهنگ باشد طبعاً که نتیجه خوب می‌دهد. “

این در حالیست که پیش از این نیز نشست های غیر رسمی مشابه از سوی همین مؤسسه در قطر، امارات متحده عربی، فرانسه، ناروی، جرمنی و برخی از کشورهای دیگر برگزار شده است.

گفته می‌شود که این بار حکومت افغانستان با برگزاری این نشست در قطر مخالفت نشان داده و حتی از حکومت قطر نیز خواسته تا برای شرکت کننده‌گان این نشست ویزه صادر نکند.

خواستیم نظر مقامات حکومتی را نیز در این مورد داشته باشیم اما آنان از ابراز نظر در خصوص این نشست خود داری کردند.

در عین حال احمد سعیدی دیپلومات پیشین و کارشناس سیاسی افغان که از وی نیز برای شرکت در نشست قطر دعوت به عمل آمده می‌گوید که بنابر برخی از معاذیر شخصی نمی‌تواند در این نشست اشتراک کند.

آقای سعیدی نظرش را در مورد همچو نشست های غیر رسمی چنین ابراز داشت: ” نشست چهارجانبه و نشست دوجانبه که ما در اسلام آباد بودیم و نشستی را که پگواش می‌خواهد در قطر انجام ‌دهد این نشست ها یک آغاز کار است، ولی مشکل افغانستان از این بزرگتر است تا این نشست ها منظم نشود و از یک سیاست حرکت نکند، نتایج مطلوبی را که بتواند مشکلات افغانستان را برآورده سازد من به آن چندان امیدوار نیستم. “

در این حال یک منبع معتبر دیگر که نخواست از وی نام برده شود گفت که در این نشست از سید اسحاق گیلانی، اسدالله سعادتی، یونس قانونی، عبدالرب رسول سیاف و برخی از افراد دیگر برای شرکت دعوت به عمل آمده است.

دومین نشست چهارجانبه در مورد “صلح” با اشتراک نماینده‌گان افغانستان، پاکستان، چین و امریکا روز دوشنبه در کابل برگزار شد و مرحله نخست آن دوشنبه هفته گذشته در اسلام آباد انجام شد.

اعضای ولسی جرگه افغانستان می‌گویند که هر نوع تلاش به منظور ایجاد تفاهم میان طرف های درگیر جنگ در افغانستان مفید بوده اما آنان تأکید می‌کنند که این تلاشها باید منظم و پُر دست آورد باشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار