افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 18 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

قرضه های 50 تن از مقروضین کابل بانک تصفیه شد

آقای جلال میگوید، تا حال از جمله پول های اختلاس شده 480 میلیون دالر به طور نقد و یا هم از طریق پروسه های قانونی دیگر بدست آمده است.

 

هرچند از آغاز بررسی دوباره قضیه اختلاس کابل بانک بیشتر از ده ماه سپری میگردد، اما حکومت افغانستان میگوید تا حالا بیش از پنجاه تن از مقروضین حاضر به پرداخت قرضه های شان شده اند.

 

نور حبیب جلال سرپرست لوی سارنوالی افغانستان روز گذشته دریک نشست خبری گفت تلاش ها به همکاری پولیس برای حاضر کردن افراد باقی مانده ادامه دارد:

 

” از جمله 227 نفریکه جدول اش برای ما ارایه شده تااکنون بیش ازپنجاه تن آنان به همکاری پولیس به اداره لوی سارنوالی حاضر شده ازطریق اداره تصفیه قروض خود را تصفیه کرده و در مورد بقیه افراد هم اجراات اداره لوی سارنوالی در هماهنگی با پولیس جریان دارد. ”

 

آقای جلال میگوید، تا حال از جمله پول های اختلاس شده 480 میلیون دالر به طور نقد و یا هم از طریق پروسه های قانونی دیگر بدست آمده است.

 

لوی سارنوالی افغانستان اخیراً 155 تن از مقروضین این بانک را ممنوع الخروج اعلام کرده و به تمام شاروالی ها دستور داد تا جایداد های آنان را منجمد سازند.

 

کابل بانک در سال 2010 میلادی پس از آن با بحران مالی روبرو شد که شماری از سهم داران این بانک بیش از نهصد میلیون دالر را از این بانک اختلاس کردند.

 

با ایجاد حکومت وحدت ملی قضیه اختلاس این بانک یک بار دیگر از سر گرفته شد و مسوولان حکومت تعهد کردند که این قضیه را به گونه کامل بررسی میکنند.

 

در این حال غلام حسین فخری رییس اداره عالی مبارزه با فساد اداری افغانستان گفت، اقدامات انجام شده حکومت برای حصول پول های اختلاس شده کافی نیست:

 

” پروسه کابل بانک به نظر من یک پیشرفت نسبی را نشان میدهد، اما هنوز قناعت بخش نیست چون هنوزهم یک تعداد زیاد مقروضین حاضر نشده قرضه های خود را تادیه بکنند. ”

 

آقای فخری میگوید هنوز هم بخش زیاد از پول های اختلاس شده حصول نشده و مردم توقع دارند تا برای کسانیکه دست به اختلاس زده اند بر علاوه مجازات شان ضرری را که به دولت رسانده اند نیز جبران گردد.

 

وی سفارش میکند که حکومت باید برای بدست آوردن بقیه پول های اختلاس شده از خود قاطعیت نشان داده و از جوانب مختلف بالای مقروضین فشار وارد کند تا مجبور به پرداخت قرضه های شان گردند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار