افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, اقتصادی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 9 جولای , 2017 لینک کوتاه خبر :

قراردادهای تازه‌ی راه‌سازی و آب‌رسانی امضا شد

قرارداد

وزارت احیا و انکشاف دهات، قراردادهای ۴۵ پروژه‌ی انکشافی به ارزش بیش از ۳۷۸ میلیون افغانی را در چارچوب برنامه‌ی انسجام ساحه‌ای، امضا کرد.

انجنیر نصیراحمد درانی، وزیر احیا و انکشاف دهات، قرارداد ۴۵ پروژه‌ی انکشافی را با نماینده‌گان شوراهای انکشافی قریه‌ها و شرکت‌های خصوصی روز گذشته در یک کنفرانس خبری در حضور رسانه‌ها امضا کرد.

ارزش مجموعی این قراردادها ۳۷۸ میلیون و ۹۰۶ هزار و ۶ افغانی می‌باشد. این قراردادها شامل ساخت پل‌ها، بندهای آب، کانال‌ها آب‌رسانی، ایجاد دیوارهای استنادی و دیوار محوطه مکتب می‌باشد، که تطبیق آن از سوی برنامه‌ی انسجام ساحه‌ای وزارت احیا و انکشاف دهات نظارت می‌شود. این پروژه‌ها در ولایت‌های بدخشان، بادغیس، بغلان،‌ بلخ،‌ غور، هرات، قندهار، کنر، خوست، کندز، ننگرهار، پکتیا، سمنگان، سرپل و زابل تطبیق خواهند شد.

تمویل‌کننده‌ی ۴۱ پروژه، وزارت مالیه (با ده درصد سهم مردم در ۳۸ پروژه از آن) است. هم‌چنان ۲ پروژه‌ی دیگر را از میان پروژه‌ها هندوستان و ۲ پروژه را قزاقستان تمویل می‌کنند.

در جریان تطبیق این پروژه‌ها، ۱۹ هزار و ۳۳۰ روز کاری ایجاد می‌شود و ۱۳۲هزار و ۴۸۷ باشنده‌ی محل از مزیت‌های این پروژه، بهره‌مند می‌شوند.

وزیر احیا و انکشاف دهات از شوراهای انکشافی و شرکت‌های قراردادی به صورت جدی گفت که کیفیت و زمان‌بندی پایان کار پروژه‌ها را به صورت تعیین شده اجرا کنند. او گفت:‌ «به طرف‌های قرارداد باز هم یادآوری می‌کنم که کار را در زمان تعیین شده، با کیفیتی که در قرارداد ذکر شده، به پایان برسانند.»

او هدف از اجرای این پروژه‌ها را اتصال روستاها و مناطق زراعتی به مارکیت و افزایش حاصلات زراعتی خوانده گفت: «با پروژه‌های دیوارسازی و آب‌رسانی می‌خواهیم زمین‌های زراعتی را مصون و حاصل‌خیز بسازیم و با ساخت سرک‌ها و پل‌ها، می‌خواهیم دهقانان به مارکیت وصل شوند.»

قابل یادآوری است که وزارت احیا و انکشاف دهات تنها در چارچوب برنامه‌ی انسجام ساحه‌ای از حدود دو سال به این سو، ۸۰۹ قرارداد را با شوراهای انکشافی قریه‌ها و شرکت‌های خصوصی به ارزش ۴ میلیارد و ۳۳۷ میلیون و ۷۹۶ هزار و ۱۴۴ افغانی امضا و آغاز به تطبیق آن‌ها کرده است که در نتیجه کار این پروژه‌ها، برای یک میلیون و ۶۰۴ هزار و ۹۷۷ روز کاری فراهم ساخته و نیز ۳ میلیون و ۲۷۱ هزار و ۲۵۰ باشنده‌ی محل را از مزایای این پروژه‌ها بهره‌مند ساخته است.‌

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار