افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 24 نوامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

قدیر: حکومت در برابر امر مبارزه با داعش موانع ایجاد میکند

آقای قدیر پس از این اظهارات به ننگرهار رفت اما اکنون که به کابل برگشته می گوید که حکومت در برابر تلاش های وی در امر مبارزه با داعش موانع ایجا د میکند و شورای امنیت ملی در این راستا مستقیماً مداخله میکند.

 

معاون اول ولسی جرگه افغانستان از عدم حمایت حکومت از تلاش های وی در جهت مبارزه با گروه داعش انتقاد می کند.

 

عبدالظاهر قدیر که پس از نزدیک به سه ماه از ننگرهار به کابل برگشته روز گذشته در نشست عمومی ولسی جرگه ادعا کرد که برخی از حلقات در داخل نظام از فعالیت های گروه داعش در افغانستان حمایت میکنند.

 

ادعای که بار دیگر پرسش های زیادی را در اذهان عامه ایجاد کرده که چه کسانی با منافع ملی و سرنوشت افغانها اینگونه بازی میکنند؟

 

آقای ظاهر قدیر گفت: ” در اینجا مردم صدا می کردند که چی شد حاجی ظاهر؟ گفتم اوه برادر این گپ عادی نیست، یک طرف مقابله دشمن پروژه بین المللی است و طرف دیگر در بین حکومت در ارگان های امنیتی و شورای امنیت که وقتی داعش را پیدا می کنند و حمایت میکنند بیآید و قضاوت را شما کنید که ما چی کنیم؟ همین حالا مسوولین و قوماندانان خط داعش بخدا قسم است که در کابل زنده گی می کنند در سفارت ها میروند و در ادارات امنیتی ما میروند. مشاور هیچ صلاحیت اجرایی ندارد اما بدبختانه که امروز مشاور کل افغانستان را به طرف بربادی می کشاند. “

 

عبدالظاهر قدیر پیش از این در ولسی جرگه گفته بود در صورتی که دولت در برابر حضور افراد داعش در ننگرهار اقدام نکند خودش با امکانات دست داشته اش و با همکاری بزرگان قومی طرح‌های مبارزاتی ‌اش را در برابر گروه داعش تکمیل و به اجرا خواهد گذاشت.

آقای قدیر پس از این اظهارات به ننگرهار رفت اما اکنون که به کابل برگشته می گوید که حکومت در برابر تلاش های وی در امر مبارزه با داعش موانع ایجا د میکند و شورای امنیت ملی در این راستا مستقیماً مداخله میکند:

 

” امسال با جنگ در زمستان و تابستان روبرو هستی چرا که دشمن در داخل است اما پیش از بیرون میآمد تمام امکانات را دولت برایشان داد، رینجر نداشت برایشان داد، اسلحه نداشت برایشان داد. “

 

آقای قدیر افزود، هرگاه جلو تحرکات داعش گرفته نشود فعالیت های این گروه بیشتر از این افزایش خواهد یافت، زیرا به گفته وی ولسوالی شینوار ننگرهار هسته مرکزی برای برنامه ریزی ها، سرباز گیری ها و در کُل فعالیت ها گروه داعش است.

 

این درحالیست که پیش از این عبدالکریم متین، والی پیشین پکتیکا نیز گفته بود که شورای امنیت ملی ۲۰۰ هزار دالر را به خانواده‌ های داعش در ولسوالی برمل ولایت پکتیا کمک کرده است.

 

هر چند آقای متین چند روز بعد اعلام کرد که رسانه ها صحبت های او را درست انعکاس نداده اند اما حکومت حکم برکناری وی را صادر کرد.

 

با این همه شورای امنیت ملی افغانستان اظهارات معاون اول ولسی جرگه را رد کرده آنرا تلاش برای دستیابی به اهدا ف شخصی میخواند.

 

تواب غورزنگ سخنگوی این شورا گفت که شورای امنیت از حکومت و شورای ملی میخواهد تا هیئتی را به منظور روشن شدن حقایق بررسی اظهارات آقای قدیر بگمارد:

 

” شورای امنیت ملی اظهارات آقای ظاهر قدیر را مطلقاً رد میکند و آنرا بهانه ای برای دریافت منابع غیر قانونی در جهت ایجاد گروهی ملیشه شخصی و همچنان مخشوش سازی اذعان عامه وضعیف جلوه دادن روحیه ملی برای مبارزه با داعش میداند.”

 

معاون اول ولسی جرگه از امکانات اندک پولیس ملی در ولایت ننگرهار نیز انتقاد کرد و گفت تا زمانیکه این نیروهای خوب تجهیز نشوند امنیت در این ولایت هم تامین نخواهد شد.

 

با اینهمه اعضای ولسی جرگه و برخی از کارشناسان میگویند که پیامد های تقویت گروه داعش نه تنها برای افغانستان بلکه برای امنیت منطقه و جهان خطر آفرین خواهد بود.

 

آنان میگویند که جامعه جهانی باید قوای مسلح افغانستان را با اسلحه پیشرفته مجهز و در دفع و طرد حملات تروریستی حمایت کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار