افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار, امنیتی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 17 آگوست , 2016 لینک کوتاه خبر :

قدر دانی باشنده‌گان کندز از نیروهای امنیتی

نیروهای امنیتی

 

فعالان مدنی و علمای کرام در کندز، فداکاری نیروهای امنیتی کشور را در راستای تأمین امنیت جامعه قابل قدر می‌دانند.

 

شماری از فعالان مدنی و علمای کرام ولایت کندز امروز گفتند که نیروهای مشترک افغان تضمین کنندۀ تأمین امنیت، ثبات سیاسی و پاسداران راستین افغانستان هستند.

 

آنان علاوه کردند که باید مردم کشور نیروهای امنیتی افغان را دوست داشته و در راستای تأمین امنیت با آنان کمک و هم‌کاری نمایند، به‌خاطری‌که بدون همکاری مردم آوردن تأمین امنیت در یک جامعه دور از تصور است.

 

این علما و فعالان مدنی مردم را به خیزش در برابر ظلم و بی‎عدالتی فرا می‌خوانند.

 

آنان می‌گویند که مسلمانان به مثابه یک پیکر واحد می‎توانند سهم شان را در محو شورش‌گری، هراس افگنی، جنگ و نا امنی در جامعه ایفا کنند.

 

آنان از تمامی مردم می‌خواهند تا با دولت و نیروهای امنیتی کشور در راستای تأمین امنیت و از بین بُردن هراس افگنان داخلی و خارجی بیش‌تر از هر زمان کمک و همکاری تنگاتنگ نمایند.

 

مولوی سید مصطفی یک‌تن از علمای کرام در خصوص فعالیت‌های نیروهای مشترک افغان چنین گفت:

 

“هریک از نیروی امنیتی ما که در حال حاضر در امنیت ما و مردم ما می‌کوشند خالی از اجر و ثواب نیست بدلیل این‎که خداوند متعال ما را به خاطر حفاظت زمین به عنوان خلیفه‌های روی زمین مقرر کرده‌است و باید ما صد فیصد به صورت مالی و جانی از آن‌ها حمایت داشته باشیم و به آن‏‌ها همکار بوده باشیم بدلیل این‏‌که حمایت از نیروهای امنیتی سبب آمدن امنیت و آرامش در جامعه‌است و مردم ما می‏‌توانند زندگی را آرام بسر ببرند.”

 

از جانبِ دیگر فعالان مدنی ولایت کندز نیز نقش نیروهای امنیتی را در تأمین صلح و ثبات کشور و استقرار نظام با ارزش می‌دانند.

 

بر اساس گفتۀ‌های سید محمود دانش یک‌تن از فعالان مدنی این ولایت، تلاش و فدا کاری‌های نیروهای امنیتی کشور باعث رشد تعلیم و تربیه، رشد فعالیت‌های اقتصادی و فکری در جامعه شده‌است.

 

وی گفت:

 

“تلاش نیروهای امنیتی در جهت ثبات کشور تأثیر به‌ سزای دارد، چون تلاش‌های شبانه روزی نیروهای امنیتی ما باعث می‌شود، که مردم مکتب بروند، پوهنتون می‌روند وهمگی کار می‌کنند این همه دست آوردهای متعلق به زحمت کشی نیروهای امنیتی افغانستان می‌شود.”

 

با این همه وحیدالله رحمانی مُنشی شورای صلح ولایت کندز می‌گوید که رشادت، از خود گذری و فداکاری نیروهای امنیتی کشور هیچ‌گاه از دید مردم جامعه پنهان نمی‌شود.

 

وی افزود:

 

“پیام من به نیروهای امنیتی این است که مردم از این‎ها راضی هستند و مردم در کنارشان است همان‌گونه در سال گذشته و در سالیان متمادی از وطن دفاع کردند یک‌بار دیگر با روحیه بلند ایستادگی بکنند این میهن بالای ما حق دارد و این یک مکلفیت دینی و اجتماعی ماست که از مردم مان دفاع کنیم و مردم ما سخت از آن‌‏ها سپاس‏گزار هستند.”

 

از سوی هم، سید رضا علوی یک‌تن از علمای کندز می‌گوید که خیزش‎های مردمی در برابر گروه‎های ضد انسانی و هراس افگنان، مسئولیت تمام مسلمانان می‌باشد.

 

وی گفت:

 

“اگر در مقابل ظلم هر قشر افغانستان برخیزیم به مرور زمان ظلم در افغانستان ریشه کن می‎شود. این گروه‏ها نمی‌‏تواند رشد کنند و به مرور زمان از بین می‌روند.”

 

در عین زمان محمد معصوم هاشمی آمر امنیت قوماندانی امنیه کندز، از ایجاد فضای اعتماد میان نیروهای امنیتی و مردم سخن‌گفته و از مردم می‌خواهد که در صورت بروز چالش‌ها نیروهای امنیتی را در کنار خود سهیم بدانند.

 

آقای هاشمی در این خصوص چنین گفت:

 

“مردم کندز با همه ارگان‎ها به خصوص پولیس، همیشه در تماس هستند با هر مشکلی امنیتی که بر می‎خورند با ما در تماس می‎شوند ما مشکل شان را رفع می‎کنیم یک‎بار دیگر از مردم کندز خواهش می‎کنم که با ارگان‎های امنیتی شان همکار باشند ما هم در خدمت شان هستیم.”

 

این در حالیست که بر اساس گزارش‌ها باشنده‌گان کندز عدم هماهنگی نیروهای امنیتی افغان را عامل نا امنی این ولایت خوانده بودند.

 

باشندگان ولایت کندز، علمای کرام و فعالان مدنی را پیش‎گامان عرصه‎های دینی و روشن‎گری در جامعه دانسته پشتیبانی آن‌ها را از نیروهای امنیتی کشور سبب تقویت بیشتر روابط مردم با دولت و نیروهای امنیتی افغان می‌خوانند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار