افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 26 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

قدرت نمایی پارلمانی کرزی در برابر عین و غین!

سفرهای خارجی و ملاقاتهای داخلی و حضور در نشستهای مختلف حامد کرزی رییس جمهور پیشین گواه بر این است که وی نمی خواهد به راحتی تجاربی را که در سیزده سال حکومتداری خویش به دست آورده، به گوشه ای بگذارد و از قدرت کنارگیری نماید.

 

در همین راستا نزدیکان محترم حامد کرزی خبر داده اند که ایشان قصد دارد در انتخابات پارلمانی پیش رو به عنوان یکی از نمایندگان ولایت قندهار شرکت کند و سپس با در اختیار گرفتن ریاست مجلس نمایندگان (با نفوذ و سابقه ای که در بین نامزدان انتخابات جدید دارد)، حضور پر رنگ خود در سیاست افغانستان را همچنان حفظ کند.

 

کرزی در هفت ماه گذشته از تشکیل دولت وحدت ملی، سفرهای خارجی متعددی داشته و با مقامات رسمی کشورهای مختلف دیدار کرده است و مقامات دولتش، تلاش فراوانی انجام می دهند تا وی در انتخابات پارلمانی پیش رو پیروز اول این رقابت باشد.

 

این ادعا و البته علاقه ی حامد کرزی برای ماندن در قدرت موضوع تازه ای نیست، بلکه از ابتدای سال 2014 این زمزمه وجود داشت که حامد کرزی قصد دارد در قدرت باقی بماند و همچنان شخص تاثیر گذار در عرصه سیاسی افغانستان باشد.

 

به لحاظ عقلانی نیز این گفته واقعیت دارد چرا که دولتمردان و اطرافیان کرزی که طی سیزده سال به نان و نواهای فراوانی رسیده اند، نمی خواهند به یکباره بازارشان کساد شود و از دولت جدید بی نصیب بمانند. همانگونه که دیدیم در کابینه ی جدید هیچ کدام از چهره های دولت کرزی حضور ندارند لذا اینکه این عالیجنابان بخواهند دوباره در حکومت و قدرت سهیم باشند، امر غریبی نیست.

 

از طرف دیگر کرزی ها (احمد ولی، محمود، حامد) اثبات کرده اند که علاقه ی زیادی به قدرت دارند و مایل نیستند قدرت را به آسانی تقدیم دیگران کنند.

 

از آنجایی که براساس قانون اساسی کشور، پست ریاست جمهوری افغانستان میراثی نیست و حکومت نمی شد تنها از سوی خاندان کرزی اداره شود، کرزی از طریق شرکت در انتخابات پارلمانی و سپس همگام و همراه سازی وکیلان مجلس با خود، می تواند شخص سوم حکومت افغانستان باشد.

 

جدای از اینکه کرزی بسیاری از سیاستها و رفتارهای اشرف غنی و عبدالله را قبول ندارد زیرا بر خلاف سیاستها و راه و روش سیاسی خودش می باشد، به همین دلیل هم می خواهد با سهم گیری جدی در پارلمان، به قدرت نمایی در برابر رییس جمهور و رییس اجرایی کشور بپردازد و برنامه های کلانی را که در ذهن دارد، اجرایی نماید.

 

نکته بسیار جالب اینجا است که حامد کرزی دو سال قبل از این مقدمات حضور خود در پارلمان را فراهم آورده و با آوردن تغییرات در قانون اساسی و افزایش نفوذش در مجلس نمایندگان و جذب کمک های مالی وفادارنش در جریان انتخابات پارلمانی، همه چیز را برای حضور قدرتمندانه در انتخابات مجلس نمایندگان فراهم آوده است.

 

خبرها از قندهار نیز حاکی است که جمعی از مردم این ولایت، به خصوص نسل جوان آن برای بقای تخت سلطنت سلطان کرزی، دست نیایش بلند کرده اند و از سالها پیش شهرک های مجللی مانند شهرک ” عینو مینه ” را در قندهار اعمار کرده اند تا قدرت همچنان در دست سلطان کرزی باقی بماند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار