افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 11 مارس , 2015 لینک کوتاه خبر :

قاچاق کودکان افغانستان از پاکستان به آمریکا!

آمارها نشان می دهد که قاچاق کودکان افغانستانی از ولایت های مرزی نیمروز، هلمند و قندهار به ایران و پاکستان در یک سال گذشته افزایش یافته است.

 

قاچاقبران انسان از فقر اقتصادی مردم در کشور ما سوء استفاده می کنند و با وعده های دروغین به خانواده های فقیر، کودکان آنها را به منظور بهره برداری هایی مانند استفاده از اعضای بدن،‌ کارهای شاقه و سوء استفاده های جنسی از طریق کشورهای همسایه به کشورهای مختلف قاچاق می کنند.

 

تنها در سال جاری خورشیدی بیش از 8 هزار کودک که بیشترشان از سوی قاچاقبران انسان به ایران منتقل شده بودند از سوی مقام های ایرانی به افغانستان بازگردانده شده اند، اما این روند تاسف بار در کشور پاکستان همچنان ادامه دارد بطوری که دیروز نیروهای پولیس این کشور موفق شدند تا از قاچاق 17 نوجوان افغانستانی در پنجاب جلوگیری کند.

 

قاچاق کودکان پس از قاچاق مواد مخدر بزرگترین عاید غیر قانونی را در جهان تشکیل می دهد به نحوی که گفته می شود قاچاقچیان انسان در پاکستان در سال 2013 بیش از 92 میلیون دالر از راه قاچاق کودکان و نوجوانان به دست آورده اند.

 

هرچند سال گذشته وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان از کاهش 50 درصدی در کاهش قاچاق کودکان خبر داد، اما تا اکنون هیچ موردی از بازداشت و یا مورد پیگرد قرار دادن قاچاق بران کودکان به نشر نرسیده است و براساس آمار همین وزارت در حال حاضر 6 میلیون کودک در افغانستان در معرض آسیب پذیری قرار دارد.

 

متاسفانه قاچاق کودکان در افغانستان هم مانند کارهای بزرگ غیر قانونی دیگر توسط افراد زورمند و گروههای مافیایی اجرا می شود. قاچاقچیان انسان با همکاری برخی متنفذین، کودکان و حتی برخی از باشندگان را در شهرهای مختلف افغانستان خریداری کرده و آنها را به کشورهای همسایه و حتی اروپا منتقل می‌کنند.

 

بنا بر گزارشهای نهادی حقوق بشر عمدتا افراد آسیب پذیر در خانواده ها و جامعه به وسیله قاچاقچیان انسان قاچاق می شوند. 54 درصد از کودکان قاچاق شده از حمایت پدر و مادر محروم بوده و 32 درصد از قربانیان گداها، فروشندگان دوره گرد و جمع کنندگان زباله بوده اند. 17 درصد از قربانیان قاچاق انسان در افغانستان را زنان خانه دار و باقی آنها را معلمان، کارکنان دولت و کسبه تشکیل می دهند که حدود 81 درصد قربانیان قاچاق انسان قبل از 18 سالگی ازدواج کرده‌اند.

 

اما خوب است بدانید که پدیده شوم قاچاق کودکان در افغانستان نیز میراث شوم غربیها به ویژه آمریکا در کشور ما است همانگونه که تمامی فسادها از بی بندوباری زنان و مردان گرفته تا فسادهای کلان مالی و گسترش روزافزون مواد مخدر و ترویج ناامنی و بی ثباتی های سیاسی همه زیر سر کاخ سفید است.

 

برای اثبات این مطلب هم همین کافی است که وزارت دادگستري آمريكا اعلام كرده كه قاچاق انسان دومين جرم پس از قاچاق موادمخدر در اين كشور است.

 

بر اساس آمار ارایه شده از سوي وزارت دادگستري آمريكا، كودكان نيمي از قربانيان اين تجارت غيرقانوني هستند. از ميان 2515 پرونده در حال بررسي در دادگستري آمريكا در سال 2010، بيش از هزار پرونده مربوط به كودكان بوده است. مركز ملي تدبير قاچاق انسان» تخمين زده است كه قاچاق انسان يك صنعت 32 ميليارد دالري است كه نيمي از اين درآمد از كشورهاي صنعتي به دست مي‌آيد.

 

براساس اسناد یک دادگاه آمریکایی، خريد و فروش كودكان و زنان براي استفاده‌هاي جنسي، استفاده رايگان از زنان براي كارهاي نظافتي و خدماتي از جمله اهداف اين تجارت وحشتناك در دنيا است. اغلب اين زنان و كودكان برخلاف ميل‌شان و به زور به اين كارها گماشته مي‌شوند.

 

و این است همان صداقتی که اشرف غنی به پاکستان و آمریکا دارد که در تمامی فسادهای هر روزه در افغانستان ریشه دوانیده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار