افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 1 فوریه , 2015 لینک کوتاه خبر :

قانون انتخابات باز هم اصلاح نشد

با این سیستم انتخابات رفتن به انتخاباتی دیگر ممکن نیست. چهره هایی که در کمیسیون انتخابات وجود دارند نمی توانند و نمی خواهند که انتخابات سالمی داشته باشیم.

یکی از وعده های رهبران حکومت وحدت ملی در شروع حکومت وحدت ملی تغییر نظام انتخابات بلافاصله پس از شروع حکومت بود اما حالا چهار ماه می گذرد و هیچ خبری از هیچ گونه تغییری نیست انتخابات پارلمانی در راه است. آیا باز هم شاهد تقلبات و هرج و مرج ها در انتخابات خواهیم بود یا قرار است اصلاحات در آن وارد شود؟ آیا ترکیب کمیسیون انتخابات همینگونه خواهد بود؟

 

فضل احمد معنوی رییس پیشین کمیسیون انتخابات در برنامه «فراخبر» گفت: در کمیسیون انتخابات باید اصلاحات به وجود بیاید، راههای آن وجود دارد. از قبل گفته بودیم که در اولویت کار حکومت وحدت ملی باید اصلاح قانون انتخابات باشد که متاسفانه انجام نشد. آنها بسیار کند پیش می روند هنوز ساختار حکومت تشکیل نشده است. شاید باورشان این است که بعد از ساختن حکومت باید این کار را انجام دهند اما این کار هر چه قدر به تعویق افتد انتخابات پارلمانی عقب می افتد.

 

وی این سیستم انتخاباتی را ناکارآمد و نا مشروع دانست و افزود: با این سیستم انتخابات رفتن به انتخاباتی دیگر ممکن نیست. چهره هایی که در کمیسیون انتخابات وجود دارند نمی توانند و نمی خواهند که انتخابات سالمی داشته باشیم. رفتن به سوی انتخاباتی دیگر مقارن با یک بحران جدید است. متاسفانه همه چیز نشان می دهد که انتخابات پارلمانی به تاخیر می افتد.

 

معنوی نمایندگان مجلس را موظف به بررسی این کمیسیون دانست و عنوان کرد: مجلس نمایندگان به دلیل اینکه در سال آخر کاری خود قرار دارند نمی توانند قانون انتخابات را تغییر دهند اما قانون صلاحیت شامل قانون انتخابات نیست، این دو قانون جداگانه هستند و آن را می توانند تغییر دهند.

 

به باور رییس پیشین کمیسیون انتخابات، حمایت هایی که از رییس کمیسیون انتخابات می شود تا همین ترکیب کمیسیون باقی بماند و انتخابات بعدی نیز با همین ترکیب برگزار شود، قوی است اما موج اعتراضات مردم هم قوی است. آنها نمی گذارند که بار دیگر کشور دچار بحران و انتخاباتی تقلبی شود. تا به حال دلیلی برای عدم تغییر دیده نمی شود جز مقاومت افراد داخل کمیسیون انتخابات.

 

وی در ارتباط با موارد لازم برای برگزاری یک انتخابات شفاف گفت: باید بر سر اسناد معرف هویت مردم توافق شود که چگونه است، موضوع تذکره الکترونیکی به یک معما تبدیل شده است. هر بار بحث آن پیش کشیده می شود و هیچ گاه آغاز نمی شود. حالا باید مدرکی تهیه شود که رای دهنده از آن استفاده کند. موضوع مراکز انتخاباتی باید بازنگری شود. آنها باید متناسب با نفوس و اراضی افغانستان انتخاب شوند. چگونگی توزیع برگه رای از مواردی است که می تواند به سلامت انتخابات کمک کند. این موارد نه تنها در تناقض با قانون نیست بلکه این می تواند بر قانون بار دیگر صحه بگذارد.

 

فضل احمد معنوی با انتقاد از کمکاری حکومت در اصلاح قانون انتخابات اظهار کرد: حکومت وحدت ملی کار خانگی خود را انجام نداده است. کمیسیون انتخاباتی وظیفه خود را انجام نداده است. این که انتخابات چه روزی و چگونه برگزار می شود، چه کسی برگزار می کند. فعلا همین چهره های قبلی در کمیسیون انتخابات حضور دارند و معاش می گیرند، از امکانات کمیسیون استفاده می کنند. در برابر آن باید کار می کردند.

 

وی در مورد دلیل کار نکردن کمیسیون انتخابات برای اصلاح قوانین گفت: تنبلی و سهل انگاری می تواند از جمله این دلایل باشد. شاید هم اعتماد به نفس خود را از دست داده اند. شاید هم توانایی آغاز کار را ندارند وگرنه کمیسیون انتخابات پس از این همه بحرانی که کشور پشت سر گذاشت باید اصلاحات را به وجود می آورد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار