افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 13 می , 2015 لینک کوتاه خبر :

قاطعیت، راهکار حل ناامنی ها

افزایش روزافزون ناامنی در کشور، نوع بی تفاوتی حکومت و سیاست دفاعی آن مسایلی هستند که از مدتی ذهن تمامی افغانستانی ها را مشغول خود ساخته است. هر چند دولت مردان افغانستان در زمینه تامین امنیت کشور حرفهای زیادی دارند اما آنچه روشن است این است که وضعیت امنیتی کشور روز به روز نگرانی ها را تشدید می کند. چرا مقامات بلندپایه کشور در مسایل امنیتی دیدگاه واحدی ندارند؟ آیا سران حکومت بار کجی بسته اند که می خواهند به منزل برسانند؟ یا نبود استراتژی است که سبب شده است تا مسوولان دیدگاههای چندگانه و گاهی متناقض ارایه کنند؟

 

چمن شاه اعتمادی عضو مجلس نمایندگان در برنامه «چنبر» گفت: پدیده ای مانند جنگ از مناظر مختلف دارای تعریف های متفاوتی است. به این دلیل که سلیقه ها، برداشت ها و نوع نگاهها در مورد آن متفاوت است. ما در مورد جنگ در میان مردم افغانستان یک نوع تعریف، در حکومت یک نوع تعریف و درمیان دشمن هم تعریف دیگری داریم. آن چه متاسفانه در طول این سالها در بین دولتمردان افغانستان مفقود بوده، تعریف واحد از مخالفان بوده است. این عدم تعریف واحد و گرفتن تصمیم جدی و قاطع باعث شده است که در اذهان عمومی هم نوعی ابهام به وجود آید. در بین مردم شک به وجود آمده است که کسانی که امروز در مقابل حکومت وارد افغانستان شده اند، دین دار هستند و یا افرادی بی دین هستند. متاسفانه در جنگجوی ما هم این تردید وجود دارد و انگیزه اش برای دفاع فروکش کرده است.

 

وی دلیل شک در میان مردم و نظامیان را چنین بیان کرد: وقتی اسیران طالبان به راحتی رها می شوند، حملات شبانه علیه آنان ممنوع می گردد، استفاده از سلاح های هوایی و پیشرفته ممنوع می گردد، نشان دهنده این است که کسی به تلاشهای مردم، مجاهدین و تلاشهای نظامی ارج نمی دهد. این عدم ارج نهادن به مردم هم انگیزه ای برای دفاع از وطن نمی گذارد.

 

اعتمادی حکومت افغانستان را عاری از خط مشی سیاسی واضح می داند و می گوید: کشور افغانستان متاسفانه هنوز دارای خطوط اساسی واضح نیست که مصوب پارلمان باشد تا بر اساس آن خطوط اساسی هم در قسمت سیاست های داخلی اقداماتی انجام گیرد و هم در سیاست های خارجی حرکات و سکنات انجام گیرد. وقتی خط مشی های اساسی وجود نداشته باشد ما می توانیم در یک روز صبح با کشوری دوست و شب با همان کشور دشمن باشیم.

 

وی امضای پیمان امنیتی را تلاش مثبتی برای تامین امنیت کشور دانسته و افزود: پیمان امنیتی عیوب زیادی دارد اما تلاش زیادی شد که این پیمان کم عیب تر تدوین و تصویب شود. ظاهراً بیست و دو بار بازنویسی شد و هیجده ماه متخصصانی از دو طرف بر روی آن کار کردند. ما در یک ناگزیری پیمان را تصویب و امضا کردیم. اگر ما امنیت می داشتیم، قطعاً تن به امضای آن نمی دادیم.

 

اعتمادی برای رسیدن به امنیتی خوب و مطلوب راهکارهایی پیشنهاد کرده و گفت: در کارهای دولت باید قاطعیت وجود داشته باشد. این قاطعیت از سطح دولتمردان شروع شود و تا رتبه های پایین ادامه داشته باشد. تزلزل، چشم پوشی و مسامحه اگر از رییس جمهور شروع شود، یک مامور دون رتبه هم از وظیفه اش چشم پوشی می کند. هم چنین ما در قسمت دشمن شناسی، اجرای قانون، جلوگیری از فساد و خیلی مسایل دیگر باید قاطعیت داشته باشیم. قاطعیت در تعریف و مقابله با دشمن راهکار کاهش و یا قطع ناامنی ها در کشور است.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار