افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 19 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

فیصل: مبارزه جدی برضد فساد مالی در صفوف نیروهای افغان ادامه دارد

با آنکه ایجاد اصلاحات و مبارزه با فساد اداری از اولویت های کاری حکومت وحدت ملی خوانده می شود، اما روزنامه تایمز چاپ بریتانیا با نشر گزارشی از روی موجودیت فساد مالی در صفوف نیروهای امنیتی پرده برداشته است.

 

این در حالیست که ریاست اجراییه حکومت افغانستان هم موجودیت فساد در صفوف نیروهای امنیتی افغان را تایید می کند.

 

جاوید فیصل معاون سخنگوی این ریاست روز گذشته گفت تلاش ها به هدف مبارزه جدی در این راستا ادامه دارد.

 

آقای فیصل گفت قبل از این نیز اقداماتی در این رابطه صورت گرفته است:

 

” مشکلات موجودیت فساد مالی به گونه مشخص در صفوف نیروهای امنیتی افغانستان بسیار جدی است.

 

حکومت قبل از این هم در این رابطه اقداماتی داشته و در آینده نیز متوجه آن است و تلاش می کند تا سربازیکه شب و روز از افغانستان دفاع می کند از امکانات برخوردار باشد و تمامی امکاناتی را که قانون برایش تعیین کرده، بدست بیاورد تا بتواند به شکل درست از این ملت و این خاک دفاع کند.”

 

روزنامه تایمز چاپ بریتانیا اخیراً با نشر گزارشی گفته است که در بخش توزیع معاشات پولیس در افغانستان، فساد مالی تا حد زیاد وجود دارد و بیشتر این پول ها به جیب های شخصی افراد رفته است.

 

قبل از این نیز گزارش های به نشر رسیده اند که گفته شده در شماری از ولایات کشور معاشات منسوبین پولیس ملی پرداخته نشده و بخش اعظم پول معاشات مفقود شده است.

 

در مساله اختلاس پول معاشات پولیس ملی و سایر منسوبین امنیتی، قوماندانان امنیه، والیان و برخی از مقام های بلند رتبه دیگر دخیل دانسته شده اند.

 

در این حال وزارت داخله افغانستان گزارش روزنامه تایمز چاپ بریتانیا در رابطه به موجودیت فساد مالی در صفوف نیروهای امنیتی این کشور را رد می کند.

 

عبدالحکیم نجرابی رئیس عمومی تفتیش این وزارت گفت، هیچ پولیس ملی تا کنون در رابطه به عدم توزیع معاش اش شکایت نکرده و معاشات پولیس ماهانه از طریق حساب های بانکی پرداخته می شود:

 

“ما این گزارش را از آن جهت رد می کنیم که تا کنون هیچ پولیس ملی افغانستان به اداره تفتیش و سایر ادارات مسوول وزارت داخله در رابطه به نرسیدن معاش اش شکایت نکرده و چنین شکایتی ثبت نشده است.”

 

گزارش موجودیت فساد مالی در بخش توزیع معاشات پولیس در حالی مطرح شده است که به تازه گی از روی فساد صد میلیون دالری در قرارداد های مواد سوختی وزارت دفاع پرده برداشته شده است.

 

شماری از آگاهان امور نظامی می گویند در صورتی که با فساد مالی موجود در بخش معاشات پولیس ملی اقدام جدی صورت نگیرد، نیروهای امنیتی افغان به گونه لازم تجهیز و تمویل نخواهند شد.

 

به باور آنان، با ادامه این وضعیت، حالات امنیتی در کشور بدتر شده و سطح تلفات این نیروها بالا خواهد رفت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار