افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 4 فوریه , 2015 لینک کوتاه خبر :

فلج اذهان عمومی، بهای سرقت آثار تاریخی

تمام غارت های حساب شده و چور و چپاول های از پیش تعیین شده زیر لوای محو تروریست و مبارزه با خشونت در افغانستان با انواع و اقسام عملیات نمادین نظامی بود.

 

آثار باستانی و ابنیه تاریخی از دیگر جوامع هدف و مقاصد اصلی لشکرکشی هزاران سرباز از اقصی نقاط جهان به سرکردگی امریکا به افغانستان بودند که همواره زیر زوایای بلد شده و لایه های پررنگ و ضخیم ادعاهای غربی پنهان ماندند و مورد غفلت واقع شدند.

 

اینگونه وادادگی و انفعالی که ذره ذره در روح و جسم و ذهن سربازان اردوی ملی، مردم ملکی و مسوولان افغانستانی تزریق شد تا آنان را ضعیف، متکی و بی مسوولیت بار آورد زمینه ساز بسیاری غفلت ها و اهمال کاری ها شد که لطمات آن در درازمدت محسوس می گردد.

 

گرچه غربی ها و شرقی های حاضر در افغانستان در لباس نظامی یا کسوت سیاسی یا حتی اجتماعی و حقوق بشری خدماتی به مردم ملکی و نظامیان و ارگ نشینان ارایه دادند که بیش از حد متعارف بزرگ شد اما اهداف و برنامه های خود را نیز دنبال می کردند که همانا…

 

که همانا استفاده حداکثری و بهره کشی از آثار باستانی، ابنیه تاریخی، منابع طبیعی، معادن دست نخورده و از همه مهمتر اذهان عمومی بعنوان منابع انسانی بود. از این رو، بسیار شاهد بودیم و شنیدیم که جواهرات به سرقت رفت، اکتشافات و عملیات شبانه خودسرانه انجام شد و آثار باستانی ناپدید گردید.

 

در مقابل فقط و فقط سکوت کردیم تا آنجا که حتی برای ترمیم و بازسازی ارگ هرات و دیگر ابنیه تاریخی و اثار باستانی در شرف تخریب، ماه ها در انحصار کامل و آزادانه کندند و بردند و خشت هایی کاهگل تحویل ما دادند و هیچ کس خم به ابرو نیاورد.

 

تمام این غارت های حساب شده و چور و چپاول های از پیش تعیین شده زیر لوای محو تروریست و مبارزه با خشونت در افغانستان با انواع و اقسام عملیات نمادین نظامی بود حال آنکه ماموریت ناتو و آیساف به تعلیمی و حمایتی تغییر یافته است و آنان فرصت و فضای بیشتر و بهتری برای برنامه های پنهان خود در اختیار دارند.

 

درهمین راستا پس از آنکه معاون فرهنگی وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان از لزوم رسیدگی به 1200 بنای تاریخی و ضرورت مرمت عاجل یکصد اثر باستانی خبر داد بازهم هیچکس خم به ابرو نیاورد تا در اولین فرصت ممکن، سربازان ناتو سر برسند و …

 

سر بزنگاه… کاوش های خودسرانه و قاچاق آثار باستانی و تخریب زیرساختهای ابنیه تاریخی در ظاهر مرمت صورت خواهد گرفت با این همه باید بر ضعف و وادادگی نیروی انسانی تحت امر امریکا بیشتر از چنین ثروتهایی تاسف خورد و پیش از اینها هزینه کرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار