افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 11 ژانویه , 2015 لینک کوتاه خبر :

فقط آمریکا نیست که باعث خرابی کشور شده است

پایان سال 2014 پایان حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان بود. آنها در افغانستان حضور داشتند تا امنیت را تامین کنند، تا مردم را از فقر نجات دهند، حکومتی مستقل و برپایه دموکراسی بسازند و با فساد، ترورزیم و مواد مخدر مبارزه کنند اما آیا چنین شد؟ علاوه بر اینکه این اتفاق ها نیفتاد، فساد گسترش یافت، فقر، نا امنی، مواد مخدر افزون گشت و مردم فقیر ت شدند.

 

جنرال زلمی وردک پژوهشگر نظامی در برنامه «راه حل» گفت: افغانستان در مسیر تاریخ همیشه در مسیر تاخت و تاز بیگانگان قرار گرفته است که متاسفانه راهنمای آنها تعدادی از خاینان افغانستانی بوده اند. در زمان حکومت کرزی ناتو و آمریکا به نام از بین بردن تروریزم و مبارزه با مواد مخدر به اینجا آمدند آنها منافع خود را از اینجا بردند اما بدبختی ها و ویرانگری های آنان برای مردم باقی ماند. مردم هنوز در هلاکت و فقر، آتش، جنگ و دربدری به سر می برند.

 

وی دلیل عدم موفقیت افغانستان را برای خود کفایی رهبران و مقام های بالای دولتی دانسته و عنوان کرد: خارجی ها در افغاستان 14 میلیارد دالر مصرف کردند. سیزده میلیارد دالر پس از جنگ جهانی چندین کشور دیگر را به پای ایستاده کرد اما افغانستان در حال حاضر پنج درصد هم نتوانسته است برپای خود بایستد. دلیل َآن این است که ما به وطن خود صادق نیسیتم. در قدم اول مقصر این مشکلات خودمان هستیم و در قدم دوم آنها هستند که تنها منافع خود را به پیش می برند. نیروهای امنیتی ما در حال حاضر سلاحهای قوی و کافی ندارند چرا که در طول سیزده سال گذشته همین خاینان به وطن آنها را به کشورهای دیگر فروختند. آنها امروز افغانستان را میدان استخبارات قدرتهای جهان و کشورهای همسایه نمودند.

 

این جنرال بازنشسته با توجه به تقویت مسوولیت پذیری مردم ادامه داد: برای ساختن افغانستان خود مردم آن باید مسوولیت پذیر باشند چرا که افغانستان مال مردم آن است. خارجی ها برای آن دل نمی سوزانند. خارجی ها مسوول هستند اما مسوول درجه یک خود ما هستیم که اختیار خانه خود را به دست بیگانه داده ایم.

خارجی ها غم ما را نمی خورند برای آنها تفاوتی نمی کند که کشور ما در چه حالتی باشد. این ما هستیم که نباید به کشور خود خیانت کنیم. این ما هستیم که این خیانت را کرده ایم. شورای امنیت را قومی کرده ایم. سلاحها را به بیگانه گان به بهای اندکی فروخیتم. روسای ما در خانه های گرانبها زندگی می کنند و مردم از گرسنگی در فلاکت و بیچارگی هستند. پولهای جامعه جهانی به دست عده ای اندک قرار گرفته به جای اینکه با آن سرک بسازند و در آبادانی مصرف کنند آنها را به یغما برده اند.

 

وردک آمدن آمریکا به افغانستان را به خاطر پیش بردن منافع خودشان عنوان کرد و افزود: مبارزه با القاعده و تروریزم و مبارزه با قاچاق مواد مخدر بهانه ی خوبی برای آمدن آنها بود تا بتوانند استراتژی های خود را دنبال کنند. بنابراین ما هیچ وقت نمی توانیم این توقع را داشته باشیم که آنها برای آبادانی کشور ما می کوشند. درنظر داشته باشیم که در حال حاضر در دانگام جنگ است و مردم بی گناه بسیاری کشته می شود اما آمریکا می گوید که این جنگ به ما مربوط نیست و مسایل داخلی افغانستان است. طالبان هم که دیگر دشمنان ما نیستند. فقط کسانی دشمنان ما هستند که منافع ملی کشور ما را به خطر بیندازند.

 

وی مسوول هدر رفتن کمکهای جهانی را برخی از خارجی ها و سیاستمداران افغانستان خواند و گفت: آنها کسانی هستند که باوجود دارایی های فراوان باز هم چشم به پولهای مردم دارند و همانهایی هستند که در پست های بالای دولتی مثل وزارت قرار دارند. آلمان بعد از جنگ جهانی به خرابه تبدیل شد آمریکایی ها در آنجا حضور داشتند و کمک کردند. حال آلمان در چه حالی است یک کشور مستقل بر پای ایستاده و پیشرفته. همچنین کره جنوبی را می توانیم مثال بزنیم. آنها مردم و حکومتی داشتند که به کشور خود خیانت نمی کردند. ما چه کردیم؟ از رییس جمهورمان گرفته تا رده های پایین دولتی فاسد هستیم. وقتی بیگانه این را متوجه شود که خودمان به خودمان خیانت می کنیم، آنها چه پروایی دارند که در این کشور فساد نکنند و منافع خود را به قیمت از بین بردن مردم کشور ما به پیش نبرند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار