افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 3 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

افغانستان در میان مداخلات پاکستان، عربستان و قطر

دولت افغانستان اعلان کرده است که برای طالبان در پهلوی قطر در عربستان و ترکیه دفتر باز میکند تا مذاکرات تسریع یابد.
این گفته های دولت افغانستان در حالی اعلان میگردد که اوازه هایی شنیده میشود که گویا مذاکرات قطر بنابر اختلافات میان امریکا و طالبان در مورد رهایی زندانیان طالبان از زندان گوانتانامو و اعلان اتش بس از طرف طالبان به ناکامی گراییده است.

اینکه چرا دولت افغانستان میخواهد در عربستان با طالبان مذاکره کند، چندین دلیل میتواند داشته باشد.
دلیل اول ان این است که دولت افغانستان که در مذاکرات قطر به حاشیه رانده شده بود و اکنون میخواهد با سبوتاژ جریان قطر در عربستان یا ترکیه با طالبان طرفدار پاکستان مذاکره کند.
در اوایل اعلان شد که دولت پاکستان می خواست که طالبان در ترکیه دفتر داشته باشند ولی ملاعمر قطر را گزینه خوب انتخاب کرد و پاکستان هم در این طرح به حاشیه رانده شد.

بازکردن دفتر برای طالبان در عربستان و یا هم ترکیه میتواند دلایل داخل کشوری، منطقه ای و فرا منطقه آی داشته باشد.
دلیل داخل کشوری ان مخالفت ملاعمر با پذیرش حکومت کرزی است.
طالبان مخالف ملاعمر ، ملامعتصم اغا را به حیث رهبر برگزیدند و گفته می شود که ملامعتصم اغا در یک کمین مسلحانه در کویته زخمی و با طیاره به شفاخانه چهارصد بستر انتقال و بعد از تداوی دوباره به پاکستان برگردانیده شده است.
اکنون اقای کرزی میخواهد با ملامعتصم در داخل عربستان مذاکره کند. زیرا ملاعمر هنوزهم دولت وی را مزدور می خواند.

دلیل منطقوی این طرح به حاشیه رانده شدن دولت پاکستان در مذاکرات قطر است.
دولت پاکستان که از وقت خواهان برکناری ملاعمر و جانشینی ملامعتصم بوده است، در مذاکرات قطر در نظر گرفته نشده است.
گفته میشود که سفر حناربانی وزیر خارجه پاکستان به کابل در راستای رسیدن به این هدف است.
حنا ربانی میخواهد نقاط مشترک نظرات میان دولتین پاکستان و افغانستان که رانده شده از جریان مذاکرات قطر است را پیدا و پروسه قطر را که طرفین اصلی درگیر در جنگ افغانستان یعنی امریکا و طالبان را مختل و کنترول مذاکرات را بدست خود بگیرند.

دلایل فرامنطقوی این مسله میتواند در رقابت میان عربستان سعودی و کشور قطر باشد. کشور سعودی که یک کشور قدرتمند عربی تا امروز نقش منطقوی را بازی میکرد اکنون از تحکیم موقعیت قطر در منطقه که سهم فعال را در سرکوب حکومت قذافی بازی کرد و اکنون پیشاهنگ جنگ برعله حکومت بشار اسد شده است وهم میخواهد در افغانستان مداخله کند در هراس افتاده است.
عربستان قطر را جاگزین خود در منطقه قبول کرده نمی تواند و از هر راه ممکن کوشش میکند که سهم قطر را در مسایل منطقوی و فرامنطقوی و جهانی بدست آورد. علاقمندی کشور عربستان به گشایش دفتر برای طالبان میتواند از این مسله سرچشمه بگیرد.

توته و تقسیم کردن مذاکرات در مناطق و کشورهای مختلف میتواند برای دولت افغانستان و متحدین ان سرگیچ کننده و نتیجه ان درست نخواهد بود. این نوع مذاکرات نشاندهنده اختلاف عمیق میان دولت افغانستان و منطقه با متحدین غربی و میان خودشان است و به نفع پروسه صلح هرگز بوده نمیتواند.

منبع:http://www.afghanpaper.com

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار