افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 11 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

فعالیت های استخباراتی گدایان پاکستانی در افغانستان

گدا

وزارت امور داخله با تایید دست داشتن شماری از گدایان بیرونی به ویژه پاکستانی در افغانستان در فعالیت های ضد امنیتی، می گوید که نیروهای امنیتی در این باره جدی هستند و تا کنون شواهدی در این باره به دست آورده اند. این در حالیست که بسیاری از آگاهان بیشتر حمله های افغانستان را به رهنمایی حلقه های داخلی و بیرونی به ویژه این افراد پیوند می دهند.

افزایش فقر و بیکاری بسیاری از مردمان کشور را با دشواری های بسیاری روبرو ساخته و روزانه هزاران تن در کشور در روی جاده ها دست به تکدی می زنند.

اما این معضل برای شماری از شهروندان پاکستان نیز فرصت داده تا در کابل و دیگر ولایت های کشور دست به تگدی بزنند، وزارت امور داخله از دست زدن شماری از این افراد به فعالیت های ضد امنیت در افغانستان خبر می دهد.

صدیق صدیقی سخنگوی وزارت امور داخله می گوید: “با تاسف بله مشاهده می شوند. پولیس ما هم راپورهای داده اند که افرادی هستند که از بیرون از کشور هستند. پاکستانی هستند و یا از خارج هستند. اینها آمده اند و در سرک های شهرها هستند. امکاناتی که ما داریم اگر پولیس ما بتوانند برای آنها جای بدهند تا زمینه اخراج آنان مساعد شود اما موجودیت این افراد درد سر است و یک مشکل است و می تواند که هر حادثه یی و یا هر آنچه که اتفاق می افتد، امکاناتش است. اما موجودیت خود این افراد سوال بر انگیز است.”

ظاهرآ با آمدن ماه رمضان شمار این افراد در کشور بیشتر گفته می شود. بسیاری ها به این باورند که در کنار فعالیت های استخباراتی از سوی این افراد، چهره واقعی مردمان کشور وارونه جلوه داده می شود.

بشیر بیژن عضو نهاد خدمت گزاران کابل می گوید: “ما شک و تردید از مدت ها داریم که یک عده از اشخاص با چهره های سو شکل وارد جاده های کابل می شوند و از یک طرف وقار مردم ما را صدمه می زنند از سوی دیگر حضور اینها به نا امنی ها و بی ثباتی ها در کابل پیوند دارد.”

باشنده‌گان پایتخت و افراد نادار از سودجویی ها از نام آنان نگران اند و از مردم می خواهند تا به نیازمندان حقیقی در کشور کمک کنند.

عبدالصبور باشنده کابل می گوید:”این خوب نیست که یک شخص به یک عنوان کمک بگیرد و مقاصد دیگر داشته باشد. دین اسلام دین پاک است. خصوصآ در ماه رمضان کمک به افراد نیازمند حقیقی شود که ایثار و فداکاری گفته می شود.”

شیرین آقا یکی از افراد نادار در کابل از حضور این افراد در لباس گدا نگران است.

او گفت: “باید این کار را نکنند و جلوگیری شود. افراد مسکین و نادار در کابل بسیار هستند مثل من که پنج هزار افغانی کرایه خانه می دهم و شش نفر اعضای فامیل دارم و بیکار هستم.”

وزارت کار و امور اجتماعی برای رسیده گی به این نگرانی ها برنامه های دارد و درباره فعالیت های استخباراتی گدایان بیرونی چیزی نمی گوید.

عبدالفتاح عشرت احمدزی مشاور رسانه یی وزارت کار و امور اجتماعی می گوید: “خوب شاید این افراد وجود داشته باشند اما این سوال را باید نهادهای امنیتی پاسخ بدهد. در بخش کارهای ما، برنامه های بزرگی برای جمع آوری افراد نادار از روی سرک ها داریم و ما این برنامه را عملی کرده ایم و نتیجه خوبی داشته است.”

پیش از این بارها حکومت وعده سپرده است تا برای افراد نیازمند در کشور زمینه های کار را فراهم می سازد تا از حلقه های هراس افگن نتوانند از نیازمندی های مردم استفاده سو کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار