افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 20 اکتبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

فعالیت باندهای قاچاق موادمخدر عامل ناامنی‌های اخیر در شمال کشور

مسئولان نهاد پژوهشی خط نو در بلخ می‌گویند بر بنیاد پژوهش انجام شده در این نهاد؛ بخش بزرگی از ناامنی‌ها در شمال کشور برخاسته از فعالیت‌های باندهای خرید و فروش موادمخدر است.

 

مسئولان این نهاد می‌گویند که امسال در ولایت‌های بدخشان، بغلان و فاریاب بیش از ۲۰‌هزار هکتار زمین خشخاش کشت شده بود، که منبع مهمی برای تمویل گروه‌های دهشت‌افگن به‌ شمار می‌رود.

 

عبدالقادر مصباح مسئول “نهاد پژوهشی خط نو” در بلخ اظهارداشت: “جنگ افغانستان جنگ مواد مخدر است. متأسفانه سازمان‌های تروریستی زیادی در گوشه و کنار کشور جابجا شده و حتا شنیده می‌شود که اعضای شبکه‌ی «پی کِ کِ» هم لانه کرده است”.

 

وی در حاشیۀ همایش شناسایی راهکارهای موثر برای نابودی کشت و قاچاق موادمخدر در کشور گفت: “امسال بیشتر از ۲۰‌هزار هکتار زمین در ولایت‌های بدخشان، بغلان و فاریاب خشخاش کشت شده است”.

 

در این همایش که در یکی از هتل‌های شهر مزار شریف برگزار شده بود، شماری از آموزگاران دانشگاه، دانشجویان و فعالان جامعۀ مدنی حضور داشتند.

 

آنان بر این باورند که مبارزه با کشت و قاچاق مواد مخدر راهی برای تأمین صلح و ثبات پایدار در کشور است؛ زیرا گروه‌های دهشت‌افگن از کشت و قاچاق موادمخدر تمویل می‌شوند.

 

عبدالحمید صفوت استاد دانشگاه می‌گوید: “دولت افغانستان حداقل باید توانایی این ‌را پیدا کند که چهره‌های کسانی را که در قاچاق مواد مخدر دست دارند به ‌مردم افغانستان معرفی کند”.

 

وی ادامه داد: “تا زمانی که چهره‌های قاچاقبران پنهان باشد و دولت توانایی افشای این چهره‌ها را نداشته باشد، ما هر روز شاهد جذب چهره‌های بیشتر در درون نظام خواهیم بود و آن کسانی هستند که کل نظام را مدیریت می‌کنند و به نفع تروریسم و مافیا در منطقه کار می‌کند”.

 

آنان می‌گویند که بیشتر موادمخدر در جاهایی کشت می‌شود که در ادارۀ دولت نیستند و نیز کشت و قاچاق موادمخدر در حال افزایش است؛ چیزی که موجب نگرانی فعالان جامعه مدنی و باشنده‌گان در شمال کشور شده است.

 

سید مختار احمدی فعال جامعه مدنی گفت: “کشت و قاچاق موادمخدر هر روز در حال افزایش است و این برای فعالان مدنی در افغانستان نگران‌ کننده است”.

 

فعالان می‌گویند که کشت و قاچاق مواد مخدر یکی از عوامل مهم ناامنی‌ها در کشور به شمار می‌رود. از این رو برای نابودی کشت و قاچاق مواد مخدر در کشور نیاز به یک حرکت همگانی است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار