افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 4 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

فعالان مدنی دولت را به بی پروایی در برابر جان گروگان‌ها متهم کردند

نهاد مدنی موسوم به جنبش مدنی عدالت اجتماعی با ابراز نگرانی از وضعیت گروگان ها و بی سرنوشتی خانواده آنها، حکومت را به بی پروایی در برابر جان گروگان ها متهم کرده است.

احمدذکی از اعضای این جنبش دیروز در کابل به خبرنگاران گفت که سرنوشت سی و یک مسافر در گرو یک حکومت فاسد و بی مسوولیت است.

آقای احمدذکی می گوید که اگر دولت برای رهایی هر چه زودتر گروگان ها کاری نکند با خشم مردم مواجه خواهد شود و این برای رهبران این دولت خطرناک خواهد بود.

سی و یک مسافر از حدود چهل روز بدین سو از سوی افراد مسلح ناشناس به گروگان گرفته شده اند و هنوز دولت قادر به رهایی آنها نشده است.

طولانی شدن این گروگانگیری اعتراض های مردم در داخل و خارج از افغانستان را بدنبال داشت و معترضان هشدار دادند که اگر دولت در این مورد همچنان سکوت کند، دست به تظاهرات خشمگین خواهند زد.

برخی از مقامات دولت در مورد حادثه گروگانگیری صحبت کرده و گفته اند که هنوز هیچ سرنخی از محل نگهداری و هویت ربایندگان در دست نیست.

در تازه ترین مورد، سرور دانش، معاون دوم رییس جمهوری در مجلس نمایندگان گفت که تلاش ها برای رهایی آنها ادامه دارد.

جنبش مدنی عدالت اجتماعی می گوید که صحبت های آقای دانش در مجلس مورد گروگان ها سراسر ابهام بود.

اعضای این جنبش می گویند که دولت حقایق را از مردم پنهان کرده و از کنار حادثه گروگانگیری بی تفاوت و چشم بسته رد می شود.

شکرالدین شکران، از اعضای این جنبش به خبرنگاران در کابل گفت که حکومت وحدت ملی قبل از انجام هر کاری و اتخاذ تصمیم سیاسی در مورد یک کشور خارجی باید اول جان اتباعش را از دست گروگان ها نجات دهد.

آقای شکران گفت: “اگر رهبران حکومت و مقامات دولتی توانایی انجام چنین کاری را ندارند، از مردم افغانستان بیایند معذرت بخواهند.”

به گفته او، حکومت افغانستان نمی تواند که امنیت چند ولسوالی و چند قریه را تامین کند، در عوض در مورد حل بحران یک منطقه دور اظهار نظر می کند.

این فعال مدنی گفت: “متاسفانه در این اواخر نه تنها حکومت وحدت ملی در تامین امنیت مردم کوتاهی کرده، بلکه با زمزمه معذرت خواهی از طالبان عملاً بجای التیام و مرحم گذاری، زخم های مردم را تازه کرده و لایه های ابهام و سردرگمی را ضخیمتر ساخته است.”

در یک ماه گذشته، چندین مورد گروگانگیری در بخش های افغانستان گزارش شده است که علاوه بر حادثه گروگانگیری شاهراه کابل – قندهار از سرنوشت حداقل یازده مسافری که در شمال افغانستان ربوده شدند نیز خبری در دست نیست.

مردان مسلح ناشناس دو روز پیش، یازده مسافر را در ولایت سرپل از موترهای پایین کرده و به جایی نامعلومی برده اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار