افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 11 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

فعالان مدنی بامیان خواستار محاکمه عاملان کشتار حادثه افشار شدند.

فعالان مدنی و شماری از ساکنان ولایت بامیان در مرکز افغانستان در یک راهپیمایی خواستار محاکمه عاملان قتل عام افشار کابل شده اند.

حادثه افشار ۱۹ سال قبل و در زمان جنگهای داخلی میان گروه های مجاهدین در کابل اتفاق افتاد.

برگزارکنندگان این راهپیمایی کشتار در جریان جنگهای گروهی در محله افشار در غرب کابل را “قتل عام” خوانده و از نهادهای عدلی و سازمان های حقوق بشری خواسته اند که آن را به عنوان اقدامی ضد بشری محکوم کنند.

نوزده سال پیش در جریان جنگ بر سر کنترل محله افشار و منطقه مشرف به آن، شمار زیادی از افراد غیرنظامی کشته شدند.

تا حال در باره تعداد قربانیان این حادثه آمار دقیقی منتشر نشده است.

پس از آن بازماندگان قربانیان حادثه افشار هر ساله در سالگرد آن، خواستار محاکمه عاملان آن می شوند، اما از سوی مقامهای حکومتی و قضائی پاسخ مشخصی به آنها داده نشده است.

این بار فعالان مدنی بامیان با شعار “عدالت، عدالت” خواستار محاکمه عاملان کشتار در حادثه افشار شده اند.

آنها در قطعنامه پایانی راهپیمایی خود نوشته اند: “مردم بامیان، فعالان مدنی این ولایت و روشنفکران با صدور قطعنامه هذا، این فاجعه را محکوم نموده و خواستار محاکمه عدلی و تاریخی عاملین و معامله گران این جنایت خونبار می باشند.”

مسئولان کمیسیون حقوق بشر افغانستان حادثه افشار را از مصادیق نقض حقوق بشر در افغانستان دانسته و گفته اند که این حادثه را مانند حوادث مشابه دیگر در زمان جنگهای میان گروهی “مستندسازی” کرده و گزارشی در این مورد تهیه کرده اند.

وحیدالدین ارغون، از مسئولان این کمیسیون به بی بی سی گفت: “در حکومت کسانی هستند که هنوز هم بر سر قدرت هستند و نمی خواهند که این گزارش منتشر شود.”

مستند سازی حوادث گذشته افغانستان، برنامه ای بود که دولت افغانستان و جامعه جهانی توافق کردند که باید توسط کمیسیون حقوق بشر افغانستان اجرا شود.

این برنامه عدالت انتقالی نام گرفت و کمیسیون حقوق بشر این برنامه را تمام کرد. مسئولان این کمیسیون می گویند آنها در موارد حوادث سه دهه اخیر افغانستان تحقیق کرده و اسنادی را در این مورد جمع آوری کرده اند.

قرار بود این اسناد و گزارشی که بر اساس آن تهیه می شود، منتشر شود، اما این گزارش هنوز منتشر شده است.

به گزارش بی بی سی، ظاهرا به نظر می رسد بر سر قدرت بودن شماری از کسانی که به نحوی در جنگهای سه دهه اخیر دخیل بوده اند، سبب شده است، گزارشی در این مورد منتشر نشود.

قطره

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار