افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 23 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

فصل زمستان فرصت مناسب برای انجام عملیات تصفیوی علیه طالبان

سخنگوی والی بیان نمود، که فصل زمستان فرصت مناسبی برای عملیات تصفیوی علیه طالبان مسلح می‌باشد، به‌خاطری‌که راه‌های ارتباطی اکثری ولسوالی‌ها بر اثر ریزش برف‌ باری سنگین مسدود بوده و طالبان نمی‌توانند از منطقه متواری شوند.

 

بر اساس معلومات، بیش از دو ماه می‌شود که این دو ولسوالی در حاکمیت مخالفان مسلح حکومت قرار دارند.

 

احمد نوید فروتن سخنگوی والی بدخشان گفت که ولسوالی‌های وردوج و یُمگان در تسلط طالبان مسلح قرار دارند و افزون بر این در برخی از ولسوالی‌های این ولایت طالبان مسلح و به ویژه جنگجویان کشورهای آسیایی به شکل گروهی گشت و گزار می‌کنند.

 

فروتن در این مورد چنین گفت: ” پلان‌های مشترک نیروهای امنیتی افغان به‌ منظور سرکوبی دشمن و باز پسگیری ساحات از دست رفته و همچنان پاکسازی ساحات نا امن از وجود دشمن روی دست است که در زمینه اجرایی این عملیات‌ها اقدامات جدی صورت خواهد گرفت. “

 

سخنگوی والی بیان نمود، که فصل زمستان فرصت مناسبی برای عملیات تصفیوی علیه طالبان مسلح می‌باشد، به‌خاطری‌که راه‌های ارتباطی اکثری ولسوالی‌ها بر اثر ریزش برف‌ باری سنگین مسدود بوده و طالبان نمی‌توانند از منطقه متواری شوند.

 

موصوف می‌افزاید، که در فصل زمستان روحیهء جنگی طالبان کاملاً تضعیف شده است و راه اندازی عملیات وسیع و دوامدار می‌تواند از تحرکات طالبان در بدخشان جلوگیری نماید:

 

احمد نوید فروتن سخنگوی والی بدخشاناحمد نوید فروتن سخنگوی والی بدخشان

 

” فصل زمستان بهترین فُرصت مناسب برای راه اندازی عملیات‌های نظامی در بدخشان است که در این فصل راه‌های فرار دشمن در اثر ریزش برف مسدود می‌شود و نیروهای امنیتی می‌توانند با راه اندازی عملیات‌های هوایی و زمینی سایر نقاط این ولایت را از وجود مخالفان مسلح حکومت پاکسازی نمایند. “

 

بر بنیاد گفته‌های فروتن، که در این ولایت شماری زیادی تندروان کشورهای آسیایی نیز حضور دارند، وی علاوه کرد که باید به اسرع وقت به این چالش از سوی حکومت مرکزی رسیده‌گی شود.

 

از سوی دیگر عبدالله ناجی نظری عضوی شورای ولایتی بدخشان گفت که فصل زمستان بهترین فرصت سرکوب کردن طالبان مسلح است و به همین دلیل عملیات وسیع زمینی و هوایی براه انداخته خواهد شد.

 

این وکیل شورای ولایتی هُشدار می‌دهد، غفلت در مورد نا امنی‌های موجود در بدخشان مُنجر به سقوط برخی از ولسوالی‌های این ولایت به دست طالبان خواهد شد:

 

” فصل زمستان فرصت خوبی برای اجرای عملیات نظامی است، چون در اثر برفباری سنگین اکثر راه‌های مواصلاتی ولسوالی‌ها مسدود است و کوه‌ها با برف سنگین پوشانیده شده است و طالبان به هیچ طرف فرار کرده نمی‌توانند و اگر عملیات راه اندازی شود مطمئن هستیم که نتیجه خوب‌تر بدست خواهد آمد و اگر راه اندازی نشود شاید با گرم شدن هوا طالبان پیش دستی کنند و مشکلات امنیتی شاید بیشتر شود. “

 

آقای نظری افزود که هم اکنون ولسوالی‌های جُرم، تگاب، راغستان، شُهدا، ارغنچ خوا، کران و مُنجان و بهارک ولایت بدخشان با تهدیدات شدید امنیتی رو برو اند.

 

او افزود، که ساحه‌ء دره‌ء خستک ولسوالی جُرم این ولایت یکی از پایگاه‌های مهم جنگجویان خارجی محسوب می‌شود که حتی تندروان کشورهای آسیایی با خانواده‌های شان در دره‌ء خستک زنده‌گی می‌کنند.

 

بدخشان یکی از ولایت‌های کوهستانی می‌باشد که در قسمت شمالشرق کشور موقعیت دارد این ولایت با کشور تاجکستان، پاکستان و چین سرحد مشترک دارد.

 

به باور آگاهان امور اگر در اسرع وقت به وضعیت کنونی این ولایت توجه جدی صورت نگیرد، تأثیرات منفی روی ولایت‌های شمال‌ و شمالشرق خواهد گذاشت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار