افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 19 آوریل , 2018 لینک کوتاه خبر :

فشارِ دستان قدرت بر سرِ رسانه ها

رسانه

نهاد حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان موسوم به نی اعلام کرد که حکومت در آستانه انتخابات برای اعمال نفوذ بر رسانه‌ها و پوشاندن ضعف عملکرد حکومت وحدت ملی تلاش می‌کند.

مجیب خلوتگر رییس نهاد حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان گفت: حکومت به دلیل مقابله با رسانه‌ها هیچ اقدامی در راستای مصونیت خبرنگاران در کشور انجام نداده است.

وی افزود: حکومت در تقابل با رسانه‌های کشور قرار گرفته است و سخنگویان این حکومت از پاسخ به خبرنگاران خودداری می‌کنند.

رییس نهاد نی اظهار داشت: با وجود ناامنی در افغانستان اما عدم دسترسی به اطلاعات بزرگترین مانع در برابر فعالیت خبرنگاران پژوهشی در کشور است.

خلوتگر بیان کرد: مردم بر مبنای اطلاعات ارایه شده از سوی رسانه‌ها می‌توانند عملکرد نظام را بررسی کنند به همین دلیل ارایه راپور‌های تحقیقی از ارزش بالایی خاصتاً در مبارزه با فساد برخوردار است.

وی افزود: بر اساس قانون دسترسی به اطلاعات در افغانستان، مقامات حکومتی وظیفه دارند تا به مطالبات رسانه‌ها پاسخ دهند اما بسیاری از آنها چنین اقدامی انجام نمی‌دهند.

از سوی دیگر، حفیظ‌ الله بارکزی رییس شورای خبرنگاران افغانستان نیز پیش از این گفته بود که شورای امنیت ملی از دو سال گذشته به این طرف سانسور و اعمال نفوذ بر رسانه‌ها را در دستور کار خود قرار داده است.

از سوی دیگر، بر اساس آمار نهاد حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان، تشکیل کمیته دسترسی به اطلاعات از سوی حکومت روند دسترسی به اطلاعات را تسهیل نکرده است و خشونت‌ علیه خبرنگاران نیز چند برابر در یک سال گذشته افزایش داشته است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار