افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 7 ژانویه , 2015 لینک کوتاه خبر :

فساد و استفاده جویی در اتشه تجارتی افغانستان در کانادا

فساد و استفاده جویی غلام فاروق نایاب اتشه نامی تجارت کشور در کانادا ادامه دارد.

او که سه سال می‌شود بحیث اتشه تجارتی در کانادا مقرر گردیده است نه تنها در طی این سه سال هیچ دست آوردی نداشته بلکه در تقرر آن حتی داکتر احدی مشکل داشت اما از اینکه از حزب افغان ملت بود با فشارهای زیادی بالای او بالاخره تقرر حاصل نمود.

 

غلام نایاب که در کارت خود پیشوند داکتر را نیز اضافه نموده است اصلاً تحصیلات عالی ندارد و نه تنها از پشتو و دری سوادی ندارد بلکه در زبان انگلیسی نیز تنها تکلم می کند ولی از نوشتن محروم می باشد.

 

از اینکه او باشنده کانادا بود و کار و بار و تجارت در شهر تورنتو می کرد بناء نمی توانست بحیث اتشه تجارتی کشور بصورت رسمی مقرر شود ولی با واسطه و رشوت این کار صورت گرفت که تا حال دولت کانادا او را به رسمیت نمی شناسد و مدت سه سال می‌شود که دفتر رسمی ندارد ولی در هر جا خود را اتشه تجارتی معرفی می کند و در ایمیل‌های خود به زبان فارسی اتشه تجارتی را می نویسد مگر در زبان انگلیسی نمی تواند بنویسد.

 

او در سه سال گذشته معاش خیلی گزافی را برای خود و دو دختر جوان که گویا سکرتر او می باشند اختصاص داده است اینک با خریدن موتر یک‌صد هزار دالری بنز مدل سال مصروف عیاشی می باشد و در مهمانی دادن یعنی رشوت درجه یک می باشد و سال دو یا سه بار کابل می ‌رود البته برای تجارت شخصی نه کار رسمی و کسی در وزارت تجارت حتی نمی پرسد که دفترت کجا است چطور سه ماه از دفترت دور می باشید و آیا در این سه سال کدام دست آورد داشته ‌ای یا خیر و…

 

چندی قبل او با گرفتن ویزا برای یکتعداد اشخاص در بدل فی ویزا بیست و پنج هزار دالر کانادایی توانست هفت نفر را به کانادا بیاورد البته زیر نام کنفرانس ولی نه دفتری است نه دیوانی نه کنفرانسی و غیره.

 

این موضوع را کارمندان سفارت کانادا در کابل خوب می دانند و حتی به وزارت خارجه کشور نیز اطلاع داده‌ اند که با بی پروایی وزارت خارجه جوابی نگرفت.

سفیر افغانستان در کانادا و جنرال قونسل در شهر تورنتو با تمام کار های او مخالف میرباشند و او این شکایت را در همه جا میرکند و میرگوید که زور هیچ کسی به من نمیررسد و دست همه خلاص. من را رییس سنا به پاس خدمات کاری ام تقدیر کرد در هر محفل تورنتو همین خبر را بار بار گوشزد همه میرسازد.

 

او ازراینکه با وزیر خارجه شناخت شخصی دارد می گوید که هر کاری بگویم وزیر انجام می دهد و گویا چندی پیش یک امر یه بالای سفیر افغانستان گرفته که برای او نمبر پلیت دیپلوماتیک و یک دفتر در شهر تونتو بگیرد و برای همه می گوید که دفترم در اول دسامبر افتتاح می‌شود و چند تن را نیز بحیث کارمندان خود مقرر نموده است به هر صورت هرچه گفته شود کم است.

 

ما فکر می کردیم که با آمدن رییس جمهور جدید بعضی مشکلات کم شود ولی فکر می کنم که وزارت خارجه دستخوش این ماجرا ها بار بار می‌شود.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار