افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 12 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

فساد اداری در کشور به یک فرهنگ مبدل شده است

تمیم عاصی، یک عضو این انستیتوت روز گذشته حین نشر نتیجه سروی انجام شده در مورد فساد اداری در کابل گفت که فساد اداری در کشور به یک فرهنگ مبدل شده است.

 

در یک سروی که از سوی انستیتوت مطالعات ستراتیژیک افغانستان انجام گردیده گفته شده، اگرحکومت افغانستان برای جلوگیری از فساد اداری اقدام جدی نکند، ممکن است نظام کنونی با مشکلات جدی مواجه گردد.

 

تمیم عاصی، یک عضو این انستیتوت روز گذشته حین نشر نتیجه سروی انجام شده در مورد فساد اداری در کابل گفت که فساد اداری در کشور به یک فرهنگ مبدل شده است.

 

تمیم عاصی گفت:

“فساد اداری در افغانستان به یک تهدید امنیت ملی مبدل شده است که عمدتاً حیات نظام افغانستان را با خطر مواجه ساخته و بعد از پدیده نا امنی و بیکاری یکی از تهدید های امنیتی ملی افغانستان به شمار می آید و اگر این روند به همین شکل ادامه یابد، حیات سیاسی نظام فعلی افغانستان زیر سوال می رود و متاسفانه فساد اداری در کشور به یک فرهنگ تبدیل شده است.”

 

انستیتوت مطالعات ستراتیژیک افغانستان در حدود شش ماه سروی همه جانبه را در رابطه به فساد اداری، در دوازده ولایت کشور کابل، بلخ، کندهار، هرات، بلخ، بدخشان، کندز، بامیان، بادغیس، ننگرهار، کنر و جوزجان انجام داده است.

 

این سروی در جریان مصاحبه با 1226 تن که 70 درصد آنان را مردان و 30 در صد را زنان تشکیل می دهد، صورت گرفته است که همه نا امنی، بیکاری و فساد اداری را در کشور از چالش های جدی عنوان کرده اند.

 

این سروی در حالی انجام می شود که سروی بین المللی در مورد فساد اداری نشان می دهد که افغانستان در صدر کشورهای جا دارد که در آن بیشترین فساد موجود است.

 

در این حال ادارهء مبارزه با فساد اداری افغانستان این را تایید می کند که فساد اداری در برابر حکومت چالش جدی است .

 

عبدالقهار رییس اطلاعاتی این اداره گفت که تلاش دارند تا در برابر این پدیده به گونه جدی مبارزه کنند.

 

وی اظهار داشت”

 

“قضایای که نزد اداره مبارزه با فساد اداری موجود بود، بیشتر از 5000 قضیه در این اداره تا حالا بررسی شده است و نزدیک به 500 دوسیه به سارنوالی ارسال شده و به بیشتر از 5 تا 6 هزار شکایت شهروندان ثبت و رسیده گی شده است.”

 

رهبران حکومت وحدت ملی در آغاز کار شان تعهد نمودند که میزان فساد اداری را در کشور کاهش می دهند، اما تا اکنون این تعهد بگونه لازم عملی نشده است.

 

گفته می شود که موجودیت فساد اداری در کشور سبب شده تا میان حکومت افغانستان و جامعه جهانی بی باوری را به میان آورد.

 

کار شناسان می گویند، حکومت به تنهایی نمی تواند جلو فساد اداری را در کشور بگیرد . آنان تاکید می کنند که در کنار حکومت و جامعه جهانی، مردم عام نیز در امر مبارزه با فساد اداری همکاری کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار