افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 7 سپتامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

فساد اداری، میراث بجا مانده ازدولت کرزی است!

شاه حسین مرتضوی

معاون سخنگوی رییس‌جمهور گفت: فساد اداری میراث بسیار بد دولت گذشته برای حکومت وحدت ملی است.

در حالی که سخنگوی سابق حامد کرزی اظهارات اشرف‌غنی را تلاشی برای فرار از فشارها اعلام کرده است، شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی اشرف‌غنی، در واکنش به اظهارات ایمل فیضی سخنگوی سابق حامد کرزی گفت: میراثی که از دولت گذشته برای حکومت وحدت ملی خاصتاً در خصوص فساد اداری بر جای مانده، میراثی بسیار بد است.

وی افزود: بیشتر کسانی که در گذشته قراردادها را در اختیار می‌گرفتند، مطابق با قانون عمل نمی‌کردند در حالی که اکنون یکی از کارهای حکومت وحدت ملی افغانستان ایجاد شفافیت در تمام قراردادها بر اساس قانون اساسی است.

مرتضوی ادامه داد: در گذشته قراردادها خاصتاً قراردادهای نیروهای امنیتی مشکلات زیادی داشت.

معاون سخنگوی اشرف غنی اظهار داشت: رهبران حکومت وحدت ملی که در دولت گذشته فعالیت می‌کردند اکنون نیز در بخش خود پاسخگو هستند.

وی اعلام کرد که شکی نیست رییس اجرایی و رییس‌جمهور افغانستان در دولت کرزی مسئولیت داشتند اما مسئولیت‌های اصلی در حکومت قبلی به رهبری آن حکومت باز می‌گردد. اگر رییس‌جمهور کنونی در بخشی مسئول بوده، پاسخگوی همان بخش است نه تمام بخش‌ها.

مرتضوی تأکید کرد: زمانی که حکومت وحدت ملی کار خود را در افغانستان آغاز کرد، خزانه دولت خالی بود.

این اظهارات در حالی صورت گرفته که ایمل فیضی سخنگوی رییس‌جمهور سابق کشورمان، در واکنش به اظهارات اشرف‌غنی گفته بود: رییس‌جمهور کنونی کشور از مقامات و مشاوران ارشد و با صلاحیت حامد کرزی در بخش‌های مالی، اقتصادی، امنیتی و نظامی بود و اگر ضعفی در حکومت قبلی وجود داشت، غنی نیز جزئی از آن بود.

به گفته فیضی، رهبران حکومت وحدت ملی پس از حدود دو سال به تعهدات خود به مردم عمل نکرده‌‌اند و حال تحت فشار مردم و جامعه بین‌المللی قرار گرفته‌اند بنابراین از حکومت کرزی انتقاد می‌کنند که این مسئله بهانه‌ای برای فرار از این فشارها است.

وی تأکید کرد: وضعیت امنیتی، سیاسی، اقتصادی و توسعه‌ای افغانستان در دو سال گذشته به صورت روزافزون وخیم‌تر شده است و تنها راه بیرون رفت از وضعیت کنونی این کشور، برگزاری لویه جرگه است.

اظهارات اشرف‌غنی در مورد به ارث بردن اقتصاد فاسد از حکومت کرزی در حالی صورت می‌گیرد که قرار است تا یک ماه دیگر کنفرانس بروکسل برای ادامه کمک‌ها به افغانستان برگزار شود.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار