افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 15 دسامبر , 2011 لینک کوتاه خبر :

فروش یک کیلو گاز مایع به قیمت 55 افغانی در شهر کابل

وزارت تجارت و صنایع کشور چندی قبل اعلام نموده بود که قیمت گاز مایع و تیل کاهش پیدا می کند در همین رابطه سری زدیم به نمایندگی های فروش گاز مایع دولتی که آیا واقعا گفته های وزیر تجارت جامعه عمل پوشیده است یا خیر؟

عبید الله که برای خرید گاز، به نو آباد دهمزنگ آمده بود، گفت: دو روز قبل قیمت فی کیلو گاز مایع 50 افغانی بود اما بعد از اعلام وزارت تجارت فی کیلو گاز در مغازه های دولتی 55 افغانی رسیده است.

این باشنده کابل می گوید: وزارت تجارت ساعات فروش گاز مایع را در مغازه های دولتی از ساعت 7 صبح الی 7 عصر اعلام کرده بود اما مغازه نو آباد دهمزنگ از ساعت 8 صبح الی 4 عصر به روی مردم باز است، مردم از این وضعیت شکایت دارند.

در همین حال فروشنده گاز دولتی نو آباد دهمزنگ می گوید: روزانه 880 لیتر گاز از طرف دولت حواله می شود و به قیمت 55 افغانی به فروش می رسد.

سمیع الله باشنده دهمزنگ که شش صبح بخاطر خرید گاز آمده می گوید: من از شش صبح بخاطر خرید گاز آمده ام اما حال ساعت ده بجه شده است هنوز هم در نوبت ایستاده ام بیر و بار زیاد است اگر پول می داشتیم اصلا وقت خود را در این جا ضایع نمی کردم.

در همین حال سری زدیم به یکی دیگر از گاز فروشی های دولتی در ساحه تپه سلام جمال مینه ظاهرا در این نمایندگی جمعیت کمتر بود نسبت به نمایندگی نوآباد.

دوا جان یک تن از باشند گان تپه سلام جمال مینه در مصاحبه به خبر گزاری صدای افغان گفت: فی کیلو گاز 55 افغانی است و از فروشندگان منطقه تپه سلام سلام راضی هستیم مسولین این نمایندگی از ساعت هشت صبح الی چهار عصر منظم حاضر هستند.

در همین حال سید عوض علی فروشنده نمایندگی گاز فروشی دولتی تپه سلام به خبرگزاری صدای افغان گفت: از ساعت 8 صبح الی چهاز عصر در خدمت مردم و هموطنان خویش هستیم و روزانه سهمیه ای که از طرف دولت به مقدار 880 کیلو گرام گاز مایع استحقاق هر نمایندگی است را به مراجعین به فروش می رسانیم.

وی گفت: چند روز قبل قیمت فی کیلو گاز 50 افغانی بود اما حال که نرخ تغییر کرده 55 افغانی می باشد.

به گفته این فروشنده، گاز از طرف دولت به هر نمایندگی داده می شود ما هم مانند مامور دولت در بدل دریافت معاش گاز را به هموطنان به فروش می رسانیم..

گفتنی ا ست هر نمایندگی گاز مایع دولتی روزانه 880 کیلو گاز مایع که مساوی به 20 بالون 44 کیلویی می شود اسحقاق دارد.

این در حالی است که چندی قبل وزیر تجارت و صنایع کشور گفته بود که این وزارت به 50 مغازه در سطح شهر کابل به قیمت 55 افغانی گاز مایع توزیع نموده است.

اوگفت: وزارت تجارت در نظر دارد که در سال های آینده برای جلوگیر از افزایش قیمت مواد نفتی با ازدیاد ظرفیت، درخواست 50 میلیون بودجه برای خریداری مواد نفتی از وزارت مالیه، کنترول و نظارت بازار نفتی را روی دست گیرد.

مقامات وزارت تجارت علت افزایش قیمت مواد نفتی را در کشور نا امنی های منطقوی اعلام نموده می گویند: در حال حاضر 405 تانکر مواد نفتی مربوط تاجران افغان در آن سوی مرز (کشورپاکستان) توقف داده شده است و اجازه ورود به افغانستان را ندارد، به همین لحاظ وزارت تجارت قرار است 10 هزار تن تیل دیزل از کشور روسیه خریداری و از طریق بندر آقنه وارد کشور نماید.

این در حالیست که هنوز هم در مغازه های شخصی شهر کابل قیمت فی کیلو گاز مایع 90 افغانی می باشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار