افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 16 دسامبر , 2011 لینک کوتاه خبر :

فرهنگ مبارزه با معافیت از مجازات نابود شود

تا هنگامی که فرهنگ معافیت از مجازات و مصلحت گرایی نابود نشود، هیچ نهادی در کار مبارزه با فساد اداری کامیاب نخواهد شد.

عزیزالله لودین، ریس عالی اداره نظارت بر تطبیق راهبرد مبارزه با فساد اداری با بیان این مطلب ، می گوید که آن مقام های بلند پایه دولت که آلوده به فساد هستند باید به دادگاه کشانده شود.

وی می افزاید که این نهاد، پرونده یکی از وزیران برحال را که در حیف و میل 40 تا 50 میلیون دالر دست داشته است به دادگاه عالی فرستاده است.
این نهاد از وجود فساد اداری در شماری از گمرک های کشور نیز سخن می گوید.

حضور فساد پیشگان در نظام کنونی و کوتاهی دولت در کار به دادگاه کشانیدن آنان، همواره انتقادهای شدیدی شهروندان و جامعه جهانی را به بار آورده است.

از این میان رییس اداره عالی نظارت بر تطبیق راهبرد مبارزه با فساد اداری می گوید که اگر مقامات بلند پایه حکومت به دادگاه کشانیده شوند، فساد اداری در کشور کاهش خواهند یافت.

در حالی که رییس جمهور کرزی پنج روز پیش در روز جهانی مبارزه با فساد اداری گفت: ” کسانی که بلند منزل می سازند در داخل کشور بسازند اما پولی از کشور به خارج از کشور نبرند”.

اما شماری از آگاهان می گویند که این گفته های رییس جمهور تشویق آشکار کارمندان دولت به فساد اداری است.

در همین حال لودین می گوید که کسانی که بلند منزل می سازند باید این پرسش را پاسخ دهند که این دارای ها را از کجا به دست آورده اند.

وی در ادامه می گوید: “بر اساس دستور رییس جمهور در خصوص گمرگات تورخم، یک هیات مشترک را از سوی دادگاه عالی و تفتیش کنترل و دفتر زیر نظارت ما به تورخم فرستادیم که ظریف یک ماه تحقیق، مشخص شد که نزدیک به 830 میلیون افغانی در سال 1390 گم است.”

لودین از نهادهای قضایی می خواهد که پس از بررسی پرونده ها فساد پیشگاه، آنان را به دادگاه بکشانند.

این در حالی است که افغانستان جزء صدرنشینان کشورهای جهان در فساد اداری است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار