افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 9 ژانویه , 2016 لینک کوتاه خبر :

فرمانهایی برای گریز از محاکمه

رییس جمهور برای فرار از به محاکمه کشیدن متقلبان از جمله نورستانی برخی فرمانها را صادر کرد. کمیشنرهایی که در انتخابات تقلب کرده اند و به ملت خیانت کرده اند باید در محکمه خاص معرفی و مجازات شوند. متاسفانه اشرف غنی و عبدالله این کمیشنرها را به محکمه و زندان نمی فرستند.
رییس کمیسیون انتخابات، با غیرقانونی خواندن کار کمیته گزینش می گوید: به زودی تقویم انتخابات را اعلام خواهد کرد. در حالیکه کمیته گزینش سرگرم تهیه فهرست کمیشنران جدید برای کمیسیونهای انتخاباتی است، کمیسیون انتخابات کار این کمیته را غیرقانونی می خواند و تشکیل کمیسیون ویژه اصلاحات انتخاباتی را سیاسی می داند. رد فرمانهای تقنینی رییس جمهور از سوی مجلس نمایندگان کمیسیونهای انتخاباتی را خشنود ساخته و دو کمیسیون از این کار مجلس استقبال می کنند. اما سرنوشت انتخابات به دست چه کسی است و کار چه کسی غیرقانونی است؟

عبدالقادر زازی وطندوست عضو مجلس نمایندگان در برنامه «فراخبر» گفت: ماده 89 قانون اساسی به طور واضح می گوید که وقتی اعضای مجلس در مرخصی به سر می برند رییس جمهورمی توانند فرمان های تقنینی در صورت ضرورت عاجل صادر کند اما ضرورت عاجلی برای رییس جمهور در این مدت زمان وجود نداشته و به همین علت این فرمانها رد شده اند. همچنان فرمان تقنینی رییس جمهور در مورد قانون صلاحیت ها و تشکیل وظایف انتخابات رد شده است. ماده 79 قانون اساسی هم می گوید زمانیکه فرمان ها رد می شوند، از اعتبار ساقط می شوند. پس ادامه کار کمیشنرهای انتخابات نامشروع است و آنها دیگر نمی توانند به کار خود ادامه دهند.

وی صادر کردن برخی فرمانهای رییس جمهور را برای گریز از برخی اقدامات در کمیسیون انتخابات دانسته و گفت: رییس جمهور برای فرار از به محاکمه کشیدن متقلبان از جمله نورستانی برخی فرمانها را صادر کرد. کمیشنرهایی که در انتخابات تقلب کرده اند و به ملت خیانت کرده اند باید در محکمه خاص معرفی و مجازات شوند. متاسفانه اشرف غنی و عبدالله این کمیشنرها را به محکمه و زندان نمی فرستند. چراکه این افراد اگر تقلب هم کرده باشند برای همین دو فرد انجام داده اند. پس چرا آنها باید حالا آنها را محاکمه کنند؟ اشرف غنی و عبدالله کمیشنرهای متقلب انتخابات را محاکمه نمی کنند چرا که با این کار خود، زیر سوال می روند. کاری که رییس جمهور کرد این بود که فرمان تقنینی صادر کند و مدت زمان کار آنها را سه ساله کند تا حالا زمان کارشان به پایان برسد تا کار به محاکمه نرسد.

وطندوست در خصوص ادامه کار کمیته گزینش اظهار کرد: حالا هم مطابق با ماده 79 قانون اساسی کمیته گزینش، دیگر نه صلاحیتی دارد و نه مشروعیت قانونی دارد و نباید به کار خود ادامه دهند. از اعضای کمیته گزینش می خواهم که خود غیر قانونی بودن خود را بپذیرند و دیگر به کار خود ادامه ندهند.

این نماینده مجلس از کوتاهی حکومت برای برگزاری انتخابات انتقاد کرده و گفت: ادامه کار پارلمان مشروعیت دارد، چرا که قانون اساسی می گوید تا زمانی که انتخابات برگزار نشده و اعضای جدید معرفی نشده اند اعضای پارلمان به کار خود ادامه می دهند. حکومت وحدت ملی مسوول و موظف بوده است که انتخابات را در زمان معین برگزار کند تا پارلمان با این بحران عدم مشروعیت روبرو نشود.

وی در خصوص برگزاری انتخابات در زمان تعین شده گفت: امکان ندارد که اشرف غنی انتخابات را در میان خزان و تابستان برگزار کند. چرا که تا هنوز هیچ کدام از کارهایی که باید برای برگزاری انتخابات انجام شوند انجام نشده اند.

وطندوست در خصوص علت رد فرمانها عنوان کرد: فرمانهایی که از جانب مجلس نمایندگان رد شده اند همه بر خلاف قانون اساسی بوده اند. ما طرفدار انتخابات و اصلاحات در آن هستیم اما باید از مجرای قانونی انجام بپذیرند. اگر قانون در کشور همچنان زیر پا شود و از جانب مجلس نمایندگان نیز نادیده گرفته شود، باید فاتحه افغانستان را خواند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار