افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 23 فوریه , 2017 لینک کوتاه خبر :

فراهم شدن امکانات زراعی برای دهقانان کندز

 

بگفته مسئولان ریاست زراعت کندز، نُه پایه ماشین تخم‌پاکی برای زراعین نُه کوپراتیف این ولایت توزیع شد.

 

عبدالبصیر فقیری آمر امور زراعتی ریاست زراعت و مالداری کندز گفت که از سوی دفتر اکتید برای کوپراتیف‌های زراعتی این ولایت نُه پایه ماشین تخم‌پاکی به‌گونه مجانی کمک گردیده‌است.

 

وی گفت:

 

“دفتر اکتید یکی ازدفاتر همکار با ریاست زراعت کندز است به اتحایه کوپراتیف‌ها نُه پایه ماشین تخم پاکی مساعدت کردند که هر پایه ماشین در حدود دو لک و هشتاد هزار افغانی قیمت دارد.”

 

آقای فقیری گفت که قبلاً دهقانان این ولایت در خصوص پاک کردن تخم‌های بذری گندم مشکلات زیاد داشتند، اما با توزیع این ماشین‌ها در قسمت پاک کردن تخم‌های بذری برای دهقانان سهولت‌های زیادی ایجاد می‌شود.

 

از سوی دیگر شفیق الله عمران مسئول ولایتی دفتر اکتید گفت که این نُه پایه ماشین‌ را دفتر اکتید به کمک مالی دفتر WFP خریداری و در اختیار نُه کوپراتیف زراعتی این ولایت قرار داده‌است.

 

کندز يکی از ولایات زراعتى بوده و بيش‏تر مردم آن به زراعت و مالدارى اشتغال دارند.

 

پیداوار عمدۀ زراعتی این ولایت، در قدم اول گندم و شالی بوده و سایر غله جات، حبوبات، میوه‏‌ها و سبزی‌ها نیز در این ولایت به پیمانۀ وسیع کشت می‌شود.

 

گندم و برنج کندز شهرت خاصِ دارد و علاوه بر مصارف داخلی به ديگر ولایت‌های کشور نيز صادر می‌شود، زمانى کندز به‎خاطر محصولات گندم، به نام کندوى افغانستان نیز شهرت داشت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار