افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 26 مارس , 2015 لینک کوتاه خبر :

غیر حاضری تعداد زیاد از وکلا سبب کُندی کار ولسی جرگه شده است

 

 

جلسات عمومی ولسی جرگه افغانستان در چند سال گذشته بارها شاهد حضور کمرنگ تعدادی زیادی از وکلا بوده و گفته میشود که این مشکل سبب کندی کار های این جرگه نیز شده است.

 

اما ادامه قانون شکنی ها، عدم حضور و پابند نبودن به اصول داخلی از سوی تعدادی زیادی از وکلا، رییس ولسی جرگه را خشمگین ساخته است.

 

عبدالرووف ابراهیمی در نشست عمومی روز گذشته ولسی جرگه گفت، ادامه این وضعیت دیگر قابل تحمل نیست.

 

آقای ابراهیمی عملکرد وکلا به این شیوه را مخالف قانون و اراده مردم افغانستان خواند:

 

“بیشتر از این قابل تحمل هیئت اداری نیست، ما مسوولین ارگان های امنیتی را دعوت می کنیم اما در پایان ساعت جلسه استجوابیه ما بیشتر از سی نفر نداریم، آیا ما می توانیم به این شیوه سلامت این خانه را تضمین کنیم؟ آیا به این شیوه می توانیم صلاحیت خود را اعمال بکنیم؟ واضح است که قطعاً نمی توانیم، ما در مخالفت با قانون و صلاحیت که به ما داده شده روان هستیم، نواقص زیاد در پارلمان وجود دارد.”

 

این نخستین بار نیست که از غیابت پی هم وکلا و قانون شکنی از سوی برخی آنان در اصول وظایف داخلی شان انتقاد می شود، بلکه بارها از این گونه موارد نقد شده است.

 

در گذشته عدهء از وکلا گفته اند که غیر حاضری بدون عذر موجه می تواند کار این جرگه را با کُندی مواجه ساخته و سبب تاخیر در تصویب قوانین شود.

 

آنان پیشنهاد کرده اند افرادیکه حضور یافتن در جلسه برای شان آسان نیست باید از وظایف شان عزل و جاگزین های بهتری که در راستای وظایف شان مسوولیت پذیر باشند معرفی گردند.

 

اما دیده شده که این انتقادات و پیشنهادات هیچگونه نتیجهء عملی در پی نداشته اند.

 

در این میان برخی از اعضای ولسی جرگه، هیئت اداری این جرگه را بخاطر بی توجهی و ضعف مدیریت مورد انتقاد قرار می دهند.

 

رمضان بشر دوست یکی از اعضای این جرگه می گوید که هیئت اداری نتوانسته است اصول وظایف داخلی را به درستی تطبیق کند:

 

“شما هیچوقت مداخله بیطرفانه بر اساس منافع ملی نکرده اید، تعدادی از وکلای هستند که اینجا هر روز حاضر استند اما با وکلای که هیچ حضور ندارند و یا برای یک یا دو ساعت می آیند امتیاز مساوی بدست میآورند، ما وکلا چندین بار خواستیم تا ماده یکصد و بیست و پنج اصول وظایف داخلی تطبیق شود، معاش شان قطع شود از امتیازات محروم ساخته شوند و این مطابق به اصول وظایف داخلی است.”

 

آگاهان دلایل اصلی غیر حاضری های درازمدت وکلا را نبود انگیزه و حس مسوولیت پذیری، مصلحت گرایی ها میان روساء و اعضای کمیسیون ها، ضعف مدیریتی و اشتغال به کار های تجارتی می خوانند.

 

اما اعضای ولسی جرگه پیش از این بارها گفته اند که یکی از دلایل غیر حاضری شان در نشست های عمومی این جرگه رسیدگی به مشکلات موکلین شان است.

 

در این حال تحلیل گران مسایل حقوقی می گویند، غیر حاضری دوامدار وکلا در ولسی جرگه این نهاد را به یک نهاد نا کارا مبدل می سازد که به گفته آنان این مساله می تواند نقش و تاثیر گذاری ولسی جرگه را زیر سوال ببرد.

 

به باور آنان غیر حاضری های پی هم اعضای ولسی جرگه سبب تاخیر تصمیم‏ گیری‏های جدی و سرنوشت‏ ساز شده و آنان فرصت‏های خوب را از دست داده اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار