افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 13 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

غورزنگ: منابع مالی طالبان را مسدود می کنیم!

غورزنگ

 

تواب غورزنگ، سخنگوی شورای امنیت ملی کشور می گوید که حکومت وحدت ملی در تلاش خشکاندن منابع مالی طالبان وجلوگیری از اقدامات این گروه در خصوص گروگان گیری در کشور است و برای رسیدن به این هدف، تدابیر ویژه ای روی دست دارد.

 

آقای غورزنگ روز گذشته در نشست خبری مشترک با سخنگویان وزارت امور داخله و دفاع ملی به خبرنگاران گفت: حکومت برای خشکاندن منابع مالی طالبان تدابیر جدی و همه جانبه روی دست دارد و برای عملی شدن این تدابیر از تمام امکانات دست داشته با همکاری جامعه بین المللی استفاده می کند تا از این راه نیز طالبان مسلح با شکست روبرو شوند.

 

آقای غورزنگ گفت زمانی که حکومت افغانستان موفق به بستن راه های منابع مالی طالبان مسلح شود، این گروه بدون شک به شکست دایمی روبرو خواهند شد.

 

او تاکید کرد که با عملی شدن این برنامه، تمام منابع مالی طالبان از جمله مواد مخدر مورد هدف قرار خواهد گرفت.

 

پیشتر نیز رییس جمهورغنی در جلسه شورای امنیت ملی به نیروهای امنیتی دستور داده بود تا تمام منابع مالی طالبان و داعش را شناسایی کرده و از بین ببرند.

 

مواد مخدر و معادن از جمله منابع مالی طالبان به حساب می رود و این گروه سالانه میلیون ها دالر عواید به دست می آورد.

 

به تازگی یک نهاد تحقیقاتی بین المللی موسوم به گلوبل ویتنس اعلام کرد که زورمندان محلی و طالبان از استخراج و قاچاق لاجورد بدخشان سالانه ۲۰ میلیون دالر به دست می آورند و از این میان ۱ میلیون آن به طالبان می رسد.

 

از سویی هم سخنگوی شورای امنیت ملی، از فرمان تازه رییس جمهور امریکا در خصوص گسترش فعالیت نیروهای امریکایی برای هدف قرار دادن طالبان مسلح استقبال کرد.غورزنگ از میکانیزم جدید حکومت برای جلوگیری از گروگان گیری در مسیر شاهراه ها خبر داده گفت این میکانیز با حضور تمام نهادهای امنیتی و دفاعی کشور طرح و عملی خواهد شد.

 

اخیرن گروگان گیری مسافران در شاهراه ها از سوی طالبان مسلح باعث نگرانی جدی دولت و مردم شده است.

 

آقای غورزنگ همچنان در مورد بیعت رهبر القاعده با رهبر جدید طالبان مسلح صحبت کرده گفت: بیعت القاعده با طالبان یک اقدام جدید نیست، آنها از گذشته با هم نزدیک بودند.

 

عملیات های شبانه و تاکتیک تهاجمی نیروهای نظامی

دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع ملی کشور در نشست خبری دیروز گفت: عملیات های شبانه جزئی مهمی از عملیات های نیروهای نظامی کشور است که هر شب از سوی نیروهای خاص در نقاط مختلف کشور به هدف پاکسازی گروه های تروریستی انجام می شود.

 

وزیری گفت عملیات شبانه در سراسر کشور در جریان است و توانایی ۵ عملیات شبانه به گونه همزمان در میان اردوی ملی کشور وجود دارد.

به گفته او، در سال جاری عملیات های شبانه با هواپیماهای تی سی ۱۱ نتایج بهتری نسبت به سال های گذشته داشته است.

 

آقای وزیری، همچنان از عملیات های تهاجمی نیروهای دفاعی و امنیتی کشور در ولایت های قندوز، ننگرهار، کنر، لوگر، قندهار و پکتیا یاد کرده گفت: در این عملیات ها تلفات سنگین به گروهای القاعده، داعش و طالبان مسلح وارد شده است.

 

به گفته او، نیروهای نظامی کشور در تمامی نقاط کشور بخصوص در ولایت قندوز در حالت تهاجمی قرار دارند.

 

سخنگوی وزارت دفاع همچنان از کشته شدن ۱۱ طالب مسلح و اسیر شدن ۴۳ تن دیگر آنان خبر داد.

 

در همین حال صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخله کشور از هماهنگی کامل نیروهای امنیتی و دست آورد های نیروهای پولیس و ضعیف شدن گروهای تروریستی در این نشست یاد آور شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار