افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 15 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

غنی: پروژه تاپی اساس تحول اقتصادی افغانستان است

این پروژه اساس تحول اقتصادی افغانستان است، بناً از یک سو دولت اقدامات همه جانبه برای تامین امنیت پروژه ایجاد خواهد کرد.

 

رئیس جمهور اشرف غنی میگوید که برای آغاز کارساختمان پروژه پایپ لاین گاز “تاپی” افغانستان از مراحل خیلی دشوار گذشت و عملی شدن این پروژه در راستای تامین امنیت نیز کمک خواهد کرد.

 

آقای غنی که پس از برگشت از سفر ترکمنستان، روز گذشته در جمعی از خبرنگاران در کابل صحبت می کرد گفت که تطبیق پروژه تاپی و بهره برداری از مزایای این پروژه به عنوان یک تحول اساسی در اقتصادی کشور محسوب خواهد شد:

 

” این پروژه اساس تحول اقتصادی افغانستان است، بناً از یک سو دولت اقدامات همه جانبه برای تامین امنیت پروژه ایجاد خواهد کرد که قوای خاصی که ضروراست برای آن تعلیم وتربیه داده خواهد شد. این پروژه بزرگ ملی و منطقوی ازخاطر اکثریت مردم افغانستان و از خاطر رفاع نسل های آینده افغانستان است. ”

 

پروژه پایپ لاین گازتاپی به روزیکشنبه درشهرماری ترکمنستان رسماً افتتاح شد وازطریق این پروژه، گاز ترکمنستان به افغانستان، پاکستان و هند انتقال خواهد یافت.

 

گفته میشود که این پایپ لاین ۱۸۰۰کیلومتر طول دارد که ۷۳۵ کیلومتر آن از خاک افغانستان می‌گذرد.

 

حکومت میگوید که قراراست همه ساله ازبابت این پروژه مبلغ ۴۰۰ میلیون دالربه شکل مستقیم کشورعواید بدست آورد.

 

مقامات حکومت افغانستان میگویند که با تطبیق کار پروژه تاپی برای حدود پنجاه هزار تن در داخل کشور زمینه اشتغال نیزفراهم خواهد شد و ۱۶ درصد افغانستان ازاین پروژه سهم بدست خواهد آورد.

 

رئیس جمهور غنی ازتمام افغانها به خصوص جوانان خواست تا ازاین پروژه مهم اقتصادی حمایت کنند.

 

وی گفت که حکومت نیز تلاش میورزد تا به امنیت این پروژه توجه لازم را معطوف نماید.

 

رئیس جمهور میگوید که تکمیل پروژه تاپی زمینه همکاری های متقابل منطقوی را نیزفراهم خواهد ساخت:

 

” آسیای مرکزی، مرکزثقل تولید انرژی جهان است و آسیای جنوبی نقطه ای است که زیادترین ضرورت به انرژی دارد. و در وسط اش کی واقع است ؟ افغانستان این پروژه و پروژه های مثل آن انشالله و تعالی ثابت خواهد کرد که موقعیت ما از مهمترین دارایی های ما است. افغانستان هدف ما اینست که به چهار راه منطقه تبدیل شود و این پروژه نمایانگرآن است. ”

 

آقای غنی میفزاید که در کنار پروژه تاپی، کار پروژه فایبر نوری نیز تکمیل خواهد شد که این پروژه هند را از طریق زمین به اروپا وصل خواهد کرد و به همین گونه یک مقداری از انرژی برق نیز از همین راه از ترکمنستان به پاکستان انتقال خواهد یافت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار