افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 21 سپتامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

غنی وعده داد: دولت را پاسخگو خواهم ساخت!

غنی

 

رئیس جمهور غنی در دیدار با اعضای فدراسیون خبرنگاران، کمیسیون نظارت بر قانون دسترسی به اطلاعات و شماری از مدیران رسانه ها گفت: بزودی کمپاین سرتاسری برای ارائه معلومات راه اندازی می کنیم و در حال ایجاد فرهنگی هستیم تا دولت را پاسخگو بسازیم.

 

در این دیدار که شام روز گذشته در ارگ انجام شد، ابتدا احمد نادرنادری مشاور ارشد رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در امور روابط عامه و استراتیژیک صحبت کرده گفت: برای حل مشکلات نهاد های خبرنگاری در صحبت هستیم و همچنان در رابطه به مشکلات خبرنگاران زن نیز با شماری از زنان خبرنگار صحبت شده و در دفتر مطبوعات ریاست جمهوری با معرفی نمبر تیلفون، این مشکلات در حال پیگیری است.

 

سپس سید اکرام به نمایندگی از کمیسیون نظارت بر قانون دسترسی به اطلاعات صحبت کرده گفت: جامعه مدنی پنج سال کار کرد تا قانون دسترسی به اطلاعات توشیح گردد. وی افزود که با روی کار آمدن حکومت وحدت ملی این قانون توشیح شد و کمیسیون نظارت بر قانون دسترسی به اطلاعات نیز به کارش آغاز کرد.

 

سید اکرام گفت که این کمیسیون در اجراات خویش با مشکلات مواجه است، از لحاظ بودجوی مستقل نیست و وزارت اطلاعات و فرهنگ در این بخش با آنها همکاری نکرده است، از همین جهت می خواهیم که کمیسیون مذکور به یک نهاد مستقل مبدل گردد.

 

وی خاطر نشان کرد که در قانون دسترسی به اطلاعات، خلا های نیز وجود دارد که باید رفع  گردد تا این قانون در مطابقت به معیار های بین المللی تنظیم شود.

 

سید اکرام از رئیس جمهور خواست تا به ادارات که برای دادن اطلاعات همکاری نمی کنند، هدایات لازم صادر نماید.

 

متعاقباً صدیق الله توحیدی عضو فدراسیون خبرنگاران گفت که طرزالعمل مصئونیت برای خبرنگاران ساخته شده، اما تا هنوز عملی نگردیده است.

 

وی با اشاره به مشکلات خبرنگاران در مرکز و ولایات کشور گفت که تا هنوز دوسیه های قتل و خشونت علیه خبرنگاران بررسی نشده است، تنها هفت دوسیۀ که مربوط لوی څارنوالی می گردد، وعده بررسی داده شده، اما سایر دوسیه ها به نهاد های مربوطه فرستاده شده که کدام تحقیقی صورت نگرفته است.

 

در این دیدار خانم شفیقه حبیبی در مورد مشکلات خبرنگاران زن صحبت کرده گفت که خبرنگاران زن در تمام ولایات کشور به مشکلات مواجه اند و در بعضی ولایات مشکلات شان بیشتر می باشد.

 

رئیس جمهور غنی پس از استماع صحبت های آنان گفت که مشکل اساسی فرهنگ دولتداری می باشد که برای ما به میراث مانده است. وی افزود: مهمترین کار ما انتقال دولت داری است که در صدر آن ارائه معلومات قرار دارد.

 

رئیس جمهور گفت: معلومات سرمایه است که از آن بحیث وسیله قدرت استفاده می گردد، نه وسیله خدمت.

 

محمد اشرف غنی خاطر نشان کرد که در بسیاری از ادارات ما تا هنوز یک دیتابیس معلوماتی نداریم و باید فرهنگ حکومتداری را اصلاح و عوض کنیم. وی افزود: در فقدان معلومات، مبارزه با فساد کار دشوار است.

 

رئیس جمهور خطاب به دست اندرکاران رسانه ای کشور گفت که شما روی یک مسئله بنیادی فعالیت می کند، من با شما شریک هستم و هدف من دادن معلومات به شما است.

 

رئیس جمهور غنی گفت که بزودی کمپاین سرتاسری برای ارائه معلومات راه اندازی می کنیم و در حال ایجاد فرهنگی هستیم تا دولت را پاسخگو بسازیم. وی افزود که به تمام ادارات حکم مشخص داده می شود تا معلومات را با رسانه ها شریک سازند.

 

رئیس جمهور خطاب به اعضای کمیسیون نظارت بر قانون دسترسی به اطلاعات گفت که به مشکلات شان رسیدگی خواهد شد، در سال آینده مالی برای این کمیسیون بودجه در نظر گرفته می شود و به وزارت اطلاعات و فرهنگ هدایت می دهم تا مکان مشخص برای تان داده و با شما همکاری کند.

 

رئیس جمهور غنی با اشاره به مشکل خبرنگاران در ولایات کشور گفت که نهاد های خبرنگاری طرح مشخص خویش را برای رفع مشکل خبرنگاران در ولایات، ارائه نمایند و ما در این راستا آماده همکاری هستیم.

 

محمد اشرف غنی از رسانه ها خواست که آسیب پذیری نیروهای امنیتی و دفاعی کشور را درک کنند و در صحبت های نزدیک شان با افسران قوای مسلح، فرهنگ احترام متقابل را رعایت نمایند.

 

رئیس جمهور غنی تاکید کرد که دوسیه های خشونت علیه خبرنگاران را شخصاً تعقیب می کند. وی افزود: محیط کاری برای زنان بخصوص خبرنگاران زن در رسانه ها باید یک محیط امن باشد و در صورت شکایت مطابق قانون با متخلفین برخورد جدی صورت خواهد گرفت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار