افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 15 ژانویه , 2018 لینک کوتاه خبر :

دیدار اشرف غنی با هیات شورای امنیت سازمان ملل متحد

ارگ شورای امنیت سازمان ملل متحد

به گزارش افغان تلکس، روز گذشته اشرف غنی با هیات شورای امنیت سازمان ملل متحد، در ارگ دیدار کرد.
محمداشرف غنی رییس‌جمهوری اسلامی افغانستان، با هیات شورای امنیت سازمان ملل متحد که به ریاست خیریت عمروف سفیر قزاقستان در ملل متحد و رییس دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل متحد به کابل آمده‌بود، روز گذشته در ارگ دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار اعضای دایمی سازمان ملل متحد و شورای امنیت آن سازمان از کشورهای ایالات متحدۀ امریکا، چین، بریتانیا، روسیه، فرانسه، سویدن، پولند، قزاقستان، بولیویا، ایتوپیا، کویت، هالند، پیرو، گینه استوایی و ساحل عاج، حضور داشتند.

هر دوجانب در رابطه به اوضاع امنیتی افغانستان و منطقه، همکاری‌های منطقوی، مبارزه با پدیده‌های تروریزم، فساد اداری، مواد مخدر و قاچاق آن، تسریع پروسۀ صلح، آمادگی‌ها برای انتخابات، اصلاحات در عرصه حکومت‌داری، تقویت نظام، مشارکت زنان، نقش سازمان ملل متحد در افغانستان به‌خصوص در زمینه‌های امنیتی و انکشافی و روی مجموع پیشرفت‌ها طی سه‌سال اخیر، بحث و تبادل نظر نمودند.

در این دیدار پیرامون همکاری‌های منطقوی صحبت شد و خاطرنشان گردید که به‌منظور برقراری ثبات در افغانستان، فشارها بالای پاکستان افزایش یابد و در عین‌حال، اقدامات مشترک برای گفت‌وگوها نیز صورت گیرد.

رییس‌جمهور غنی ضمن خوش‌آمدید به هیات متذکره، گفت که به نمایندگی حکومت و مردم افغانستان، از کمک‌های سخاوت‌مندانۀ کشورهای عضو سازمان ملل متحد در جریان ۱۶ سال گذشته، بخصوص از تعهدات شرکای بین‌المللی با افغانستان در کنفرانس‌های وارسا و بروکسل، تشکر می‌کنم.

رییس‌جمهور تصریح‌کرد که ما در مناسبات منطقوی و در بخش روابط اقتصادی با کشورهای آسیای‌میانه، روسیه، چین و ایران، دست‌آوردهای خوبی داشتیم. وی با اشاره به روابط افغانستان و پاکستان گفت که تلاش‌ها بخاطر بهبود روابط صورت گرفته، اما از جانب پاکستان در همکاری‌های منطقه‌ای، نتیجه‌ای در قبال نداشته‌است.

رییس‌جمهور غنی، به فعالیت‌های گروه‌های تروریستی در افغانستان اشاره کرد و نمونه‌ها و شواهدی را در باره تحرک، فعالیت‌ها، آموزش و تمویل گروه‌های تروریستی به شمول داعش در خارج از افغانستان، به اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد، شریک ساخت.

هم‌چنان رییس‌جمهورغنی از اقدامات ارگان‌های امنیتی و دفاعی کشور در مورد نابودسازی فابریکه‌های پروسس مواد مخدر و دست‌آوردها در این خصوص، معلومات ارائه کرد. وی افزود که تروریزم تهدید مشترک برای همۀ کشورهای جهان است و عواقب منفی آن متوجه همۀ ما نیز می‌شود.

رییس‌جمهور کشور در مورد انتخابات گفت که حکومت ارادۀ قوی برای برگزاری انتخابات دارد و من به عنوان رییس‌جمهور، این حق را به خود نمی‌دهم که در امور کمیسیون مستقل انتخابات دخالت کنم. وی افزود که کمک‌ها و امکاناتی که در گذشته برای انتخابات فراهم شده‌بود، به شکل موثر استفاده نگردید.

رییس‌جمهور با اشاره به استراتیژی جدید ایالات متحدۀ امریکا در قبال افغانستان و آسیای‌جنوبی، گفت که استراتیژی مذکور برای ایجاد تغییرات مثبت در افغانستان و منطقه، ارزنده است.

محمداشرف غنی با تاکید بر مذاکرات صلح بین‌الافغانی و صلح دولت با دولت با پاکستان، گفت که در راستای برقراری صلح در افغانستان، از تجارب سایر کشورها نیز استفاده صورت می‌گیرد.

رییس‌جمهور کشور گفت که در راستای سهم‌گیری زنان در حکومت و تقویت بیشتر آنان کارهای انجام شده‌است.

در مقابل، خیریت عمروف سفیر قزاقستان در ملل متحد و رییس دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل متحد صحبت کرد و ضمن تشکری از مهمان‌نوازی حکومت و مردم افغانستان، گفت که پس از سال ۲۰۱۰ این نخستین هیات بلندپایۀ شورای امنیت سازمان ملل متحد است که به افغانستان سفر می‌‌کند.

وی افزود که شورای امنیت سازمان ملل متحد، از حکومت و مردم افغانستان و دیدگاه شما در مورد برقراری صلح و ثبات و هم‌چنان انکشاف افغانستان، حمایت می‌کند.

عمروف گفت که ما به‌منظور بررسی پیشرفت‌ها در عرصه‌های مختلف در افغانستان بخصوص روند صلح و این‌که چگونه این پیشرفت‌ها را تسریع ببخشیم، به کابل سفر کرده‌ایم. وی افزود که هیات شورای امنیت هم‌چنان راه‌های را بخاطر هماهنگی و همکاری بیشتر میان سازمان‌های منطقوی و بین‌المللی در افغانستان، جستجو می‌نماید.

نیکی هیلی نمایندۀ دایمی ایالات متحدۀ امریکا در سازمان ملل متحد طی صحبتی، گفت که امنیت و ثبات افغانستان برای امنیت منطقه مهم است و هیات شورای امنیت سازمان ملل متحد بخاطر حمایت‌های بیشتر از افغانستان، به کابل سفر کرده‌است. وی از شجاعت و فداکاری نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در راستای مبارزه با تروریزم نیز قدردانی کرد.

هیلی افزود: ایالات متحدۀ امریکا با مردم افغانستان کار می‌کند و ما می‌خواهیم اصلاحات و انکشاف واقعی را در این کشور مشاهده کنیم، تا از همکاری‌های خویش اطمینان حاصل نمائیم.

سپس، سایر اعضای هیات شورای امنیت سازمان ملل متحد، هرکدام به نوبۀ خویش صحبت کردند و دیدگاه‌ها و نظریات شان را در رابطه به موضوعات مختلف، مطرح نمودند.

هیات مذکور گفت، در دیدارهای شان با مسئولین نهادهای امنیتی افغانستان، دریافتند که درک و پلان‌های این نهادها، قابل قدر و تحسین‌برانگیز است و نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان به نیابت از کشورهای مختلف جهان در برابر تروریزم مبارزه می‌کنند.

آنان، دست‌آوردهای حکومت وحدت ملی را در عرصه‌های مختلف مورد ستایش قرار دادند و از پلان‌ها و برنامه‌های آن، حمایت شان را ابراز داشتند و خاطرنشان کردند که سازمان ملل متحد برای پایان‌بخشیدن جنگ در افغانستان و تامین صلح و ثبات، آمادۀ همکاری می‌باشد.

هیات مذکور، از قربانی‌های نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در راستای مبارزه با تروریزم یادآوری و ستایش کردند و از کمک و همکاری با افغانستان به نمایندگی از کشورهای شان و هم‌چنان به نیابت از شورای امنیت سازمان ملل متحد، اطمینان دادند.

هیات شورای امنیت سازمان ملل متحد، دیدارها با رییس جمهور و سایر مسئولان حکومت وحدت ملی را مهم خوانده، خاطرنشان نمود که با توجه به مذاکرات انجام‌شده در کابل، در برگشت به مقر سازمان ملل متحد، بخاطر کمک‌های بیشتر آن سازمان با افغانستان بخصوص در عرصه‌های امنیتی و انکشافی، تمرکز خواهد کرد.

در این دیدار از جانب افغانستان، برعلاوۀ رییس‌جمهور کشور، استاد محمدسرور دانش معاون دوم رییس‌جمهور، قانون‌پوه سیدیوسف حلیم قاضی‌القضات و رییس ستره محکمه، محمود صیقل نمایندۀ دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد و شمار دیگری از اراکین بلندرتبۀ دولتی حضور داشتند.

هیات شورای امنیت سازمان ملل متحد، شام روز گذشته در ضیافتی که به افتخار شان از سوی رییس‌جمهور کشور ترتیب شده‌بود، اشتراک کردند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار