افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 13 جولای , 2016 لینک کوتاه خبر :

غنی: مناسبات ما با پاکستان خراب نشده است

کارتر

 

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان بعد از ظهر روز گذشته با اشتون کارتر وزیر دفاع ایالات متحده امریکا در یک کنفرانس مشترک خبری در مورد نتایج ملاقات شان، به رسانه ها معلومات دادند.

 

در این کنفرانس خبری که در ارگ برگزار گردید، رئیس جمهور گفت که به نمایندگی از ملت، قوای امنیتی و دفاعی و دولت افغانستان شما دوست دیرینه و همکار ستراتیژیک ما را به افغانستان خوش آمدید می گوئیم.

 

محمد اشرف غنی افزود که به نمایندگی قوای امنیتی و دفاعی کشور از تمام نیروهای امریکا، مرد و زن که در طی سالیان متمادی شانه به شانه با ما ایستاده شدند، تشکر می کنیم.

 

او از قوای امنیتی و دفاعی کشور نیز ابراز امتنان کرد که بعد از تکمیل شدن پروسه انتقال مسئولیت های امنیتی، آزادی را بدست آوردند و آنرا حفظ کردند.

 

رئیس جمهور از تصامیم امریکا و وزیر دفاع آن کشور و سایر شرکای افغانستان در کنفرانس وارسا تشکری کرده گفت که به اساس تعهدات، هر افغانی و دالر به صورت شفاف حساب داده می شود و ما مصمم هستیم که در آینده سهم خویش را برای برآورده ساختن ضروریات نیروهای امنیتی و دفاعی کشور، بیشتر سازیم.

 

رئیس جمهور غنی از اختیارات و صلاحیت های جدید که رئیس جمهور اوباما به جنرال نیکولسن قوماندان عمومی نیروهای ناتو در افغانستان اعطا کرد، استقبال نمود و از تلاش های جنرال کمبل و نیکولسن تشکری  کرد.

 

رئیس جمهور گفت که تصمیم امریکا برای کشور ما و نسل های آینده آن بوده و باعث اعتماد بیشتر می گردد و این پیام واضح به گروه های که صلح نمی خواهند داده شد که آنان اهداف شوم خود را در میدان جنگ بدست آورده نمی توانند.

 

رئیس جمهور با اشاره به تلاش های دولت در راستای برقراری صلح در کشور گفت که مخالفین تمام کوشش های ما را برای صلح را رد نمودند، آنها گروه های اند که نه هدف و نه  هم دیدگاه سالم به افغانستان دارند.

 

محمد اشرف غنی گفت که تعهد ما به مردم افغانستان به اساس شفافیت، مبارزه سرتاسری با فساد اداری و تنظیم منابع بشری ماست و هیچ نوع اختلافی بین دیدگاه ما و دیدگاه شریک بین المللی ما (امریکا) وجود ندارد. همچنان تعهد ما برای تامین حقوق بشر و حقوق اطفال نیز سرتاسری است.

 

در این کنفرانس خبری اشتون کارتر وزیر دفاع امریکا گفت، خرسندم که برای سومین بار به افغانستان می آیم و این سفر به اساس سه تصمیم عمده ای می باشد که امریکا اتخاذ کرده است، نخست صلاحیت های جنرال نیکولسن بیشتر گردید، دوم تعهد دوامدار مالی خود را برای کمک به قوای امنیتی و دفاعی افغانستان تجدید کردیم و سوم تمدید میعاد حضور قوای امریکا در افغانستان می باشد.

 

او ضمن خرسندی از ملاقات های خویش با رئیس جمهور غنی، داکتر عبدالله عبدالله، وزرای دفاع ملی و امور داخله افغانستان گفت که قوای امنیتی و دفاعی افغانستان در مقابل دشمن از خود توانایی و شجاعت زیادی نشان داده اند و به توانایی آنها برای تامین ثبات در افغانستان کاملاً باورمند هستیم.

 

وزیر دفاع امریکا خاطر نشان کرد که به تعداد ۸۴۰۰ تن از قوای امریکا که در افغانستان باقی مانده اند، در زمینه مشوره دهی و آموزش نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان کمک خواهند کرد و مشترکاً با آنها در عملیات های مبارزه با تروریزم سهم خواهند گرفت.

 

اشتون کارتر وزیر دفاع امریکا به پاسخ سوالی گفت که با بیشتر شدن صلاحیت های جنرال نیکولسن، نیروهای ما می توانند با همکاران افغان شان، قوت های موجود را پیش بینی کنند، وضعیت را تحت کنترول قرار دهند و از حمله پیش گیرانه دشمن جلوگیری نمایند. آنها قبلاً انتظار می کشیدند تا وضعیت انکشاف کند و بعداً اقدام می کردند اما حالا از قبل عمل می کنند.

 

رئیس جمهور غنی گفت که ما از کاغذ به عمل رفتیم، سیستم تقاعد و ترفیع را در قوای امنیتی و دفاعی به وجود آوردیم. هدف ما این است که نظام باورمند را ایجاد کنیم، هر منسوب ارگان های امنیتی و دفاعی کشور، تثبیت و بایومتریک خواهد شد و اطمینان حاصل خواهد کرد که به اساس لیاقت و شایستگی به مدارج عالی ارتقا می نماید.

 

رئیس جمهور به پاسخ سوالی گفت که افغانستان توانست چهار انتقال، انتقال امنیتی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگ دولت داری را موفقانه به عهده بگیرد. او گفت که تا تدویر کنفرانس بروکسل مساعی بیشتری را به خرج خواهیم داد.

 

اشتون کارتر به پاسخ سوالی در مورد پاکستان، گفت که پاکستان کشوری است که امریکا با آن روابط دراز مدت دارد، ما باور داریم که بزرگترین تهدید به امنیت پاکستان تروریزم است به همین لحاظ ما با پاکستان در زمینه مبارزه با تروریزم کار می کنیم و با افغانستان نیز همکاری قوی داریم.

 

رئیس جمهور غنی به پاسخ سوال دیگری که گویا مناسبات افغانستان و پاکستان خراب شده است، گفت: مناسبات ما با پاکستان خراب نشده، بلکه روشن تر گردیده است، بحث ما در زمینه مشکل تعریف تروریزم بود، زمانیکه من به پاکستان سفر کردم خاطر نشان نمودم که در یک جنگ نااعلام شده قرار داریم و گفتیم که مناسبات دولت با دولت می خواهیم.

 

او افزود: مذاکرات چهار جانبه، فرصت واضح بود که مشکل تعریف شود و تفکیک بین صلح طلبان و جنگ طلبان به اساس فیصله خود شان واضح گردد و تعهد واضح امضا شدهء دولت پاکستان وجود دارد که در مقابل کسانی که صلح نمی خواهند باید منحیث دولت اقدام کند.

 

رئیس جمهور تصریح کرد: نتیجه مذاکرات چهارجانبه و مناسبات ما این است که پاکستان یک تصمیم خوب را بگیرد و آن اینکه که تروریزم خوب و بد وجود ندارد، دولت ها وسیله صلح، ثبات و رفاه عامه هستند و مناسبات بین دولت ها به اساس قوانین بین المللی عیار شود، در غیر آن تمام نظام منطقوی و بین المللی به خطر مواجه خواهد شد.

 

او گفت که پیام واضح نشست وارسا این بود که یگانه راه مخالفین این است که از طریق صلح پیش بیایند و ما باید در میز مذاکره صلح کنیم نه در میدان نبرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار