افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 13 فوریه , 2016 لینک کوتاه خبر :

غنی در مونیخ: جهان امروز با موج پنجم خشونت سیاسی روبرو است

آقای غنی گفت که جهان امروز با تهدیدهای تازه‌ای از سوی القاعده روبرو است.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان که برای شرکت در پنجاه و دومین کنفرانس امنیتی مونیخ در آلمان به سر می‌برد، گفته است برای مبارزه با خطر تروریسم، نمی‌توان تنها بر مشکلات تمرکز کرد و عوامل تروریسم را نادیده گرفت.

او از اقتصاد مجرمانه، قاچاق انسان و تجارت مواد مخدر به عنوان بخشی از این عوامل نام برد.

آقای غنی که دیروز، در جمع اشتراک‌کنندگان این کنفرانس صحبت می‌کرد، از تهدید کنونی گروه‌های تروریستی به عنوان “موج پنجم خشونت سیاسی” نام برد که جهان پس از حملات یازده سپتامبر با آن مواجه شده و گفت برای مقابله با این موج باید در استفاده از تجربه‌های گذشته سرعت عمل داشته باشیم.

او گفت که “دشمنان” از این تجربه‌ها سریع‌تر از دولت‌ها آموخته‌اند.

رئیس جمهوری افغانستان گفت که کشورهای جهان هنوز نتوانسته‌اند در تعریف، شناختن و ایجاد یک برنامه عمل برای برخورد با این پدیده به توافق برسند.

آقای غنی با اشاره به جنگ در افغانستان گفت که برخلاف تصور غالب، درگیری‌ها در این کشور یک جنگ داخلی نیست بلکه ناامنی و مشکلات از دیگر کشورهای منطقه مانند چین، روسیه و بخصوص پاکستان، وارد شده است.

او گفت که در کنفرانس سال گذشته، به رهبران کشورهای جهان در مورد خطر داعش هشدار داده بود، اما برخی این هشدار را به عنوان تلاش برای جلب توجه جهان به افغانستان دانسته بودند.

آقای غنی همچنین گفت که کار القاعده تمام نشده و تمرکز بر داعش به القاعده فرصت انسجام دوباره داده و جهان امروز با تهدیدهای تازه این گروه روبرو است.

او به عملیات نیروهای افغان علیه داعش و پشتیبانی ناتو از این عملیات و همچنین دستاوردهای نیروهای امنیتی افغان در مقابله با گروه داعش اشاره کرد و گفت خوشحال است که شرکای بین‌المللی افغانستان توافق کرده‌اند تا داعش را نیز مانند القاعده هدف قرار دهند.

روز گذشته جنرال ویلسون شافنر، سخنگوی “ماموریت حمایت قاطع” از افزایش حملات آمریکا به نیروهای وابسته به داعش در افغانستان خبر داد.

بحث اصلی پنجاه و دومین کنفرانس امنیتی مونیخ که از ١٢ تا ١۴ فوریه ادامه دارد، بر محور بحران‌های موجود، و چالش‌‌هایی که امنیتی جهانی را تهدید می‌کنند، متمرکز است.

در کنفرانس امسال نزدیک به ۶٠٠ نفر از رهبران جهان شرکت کرده‌اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار