افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 10 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

غنی در امارات/ جذب سرمایه‌گذاری خارجی دلیل سفر رییس جمهور

غنی

جذب سرمایه‌گذاری خارجی ظاهرا در حالی بار دیگر رییس جمهور افغانستان را به امارات کشانده است که به نظر برخی کارشناسان با افزایش ناامنی‌ها خاصتاً در سالجاری در کشور بستر مناسبی برای سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی کمتر وجود دارد.

«محمد اشرف غنی» بار دیگر برای گسترش روابط اقتصادی و اجتماعی به امارات متحده عربی سفر کرده است.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده است که سفر غنی برای جلب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در کشور تاثیرگذار است.

این در حالی است که ناامنی‌ها در کشور در سالجاری افزایش یافته است و رتبه افغانستان از لحاظ فساد اداری نیز ارتقا نیافته است.

بر اساس گزارش شاخص‌های تجارت بانک جهانی در سال 2016، افغانستان در میان 189 اقتصاد جهان در ردۀ 177 و بدترین کشور آسیایی برای تجارت و سرمایه گذاری معرفی شده است .

«تاج محمد اکبر» استاد اقتصاد پوهنتون کابل در این رابطه به «صدای امریکا» گفته است که نسبت به تلاش‌های رییس جمهور افغانستان خوشبین نیست.

وی با تبلیغاتی دانستن چنین سفرهایی، اظهار کرد که این قبیل عملکردها به نفع افغانستان نیست.

بر اساس گزارش توسعه سازمان ملل در افغانستان، 36 فیصد از جمعیت افغانستان زیر خط فقر قطعی قرار دارند و افزایش بیکاری در افغانستان حدود 40 فیصد است.

همچنین اداره آمار افغانستان نیز گزارش کرده بود که نرخ تورم در سالجاری در کشور به 3.8 فیصد افزایش یافته است و ارزش تولیدات صنایع در بخشهای خصوصی و دولتی در یک سال گذشته 15.3 فیصد کاهش را نشان می دهد.

بر اساس گزارش اداره آمار مرکزی افغانستان، سال گذشته، صادرات کشور تحت تاثیر وضیعت امنیتی، فساد اداری قرا گرفته است.

با این حال برخی کارشناسان نیز عضویت افغانستان در سازمان تجارت جهانی، افتتاح سد سلما، آغاز انتقال برق از آسیای مرکزی به افغانستان و احتمال اجرایی شدن پروژه تاپی را در اقتصاد کشور تاثیرگذار می‌دانند.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار