افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 22 فوریه , 2017 لینک کوتاه خبر :

غنی، پروژۀ تاپی را حیاتی و مهم می داند!

بگفتۀ اشرف غنی،پروژۀ تاپی در اولویت دولت افغانستان قرار دارد…

 

روز گذشته رئیس جمهورغنی  با هیئت ترکمنستان که به منظور افتتاح کار عملی دیزاین انجنیری پروژه تاپی به کابل سفر نموده بود، بعد از ظهر در ارگ دیدار کرد.

 

در این دیدار ابتدا، رئیس جمهورغنی ضمن خوش آمدید به اعضای هیئت ترکمنستان، به خاطر انتخاب قربانقلی بردی محمدوف به حیث رئیس جمهور آن کشور به آنان تبریک گفت.

 

در این دیدار مکسات بابایوف وزیر دولت و رئیس ترکمن گاز ترکمنستان از سفر به افغانستان ابراز خرسندی کرده و از مهمانوازی دولت افغانستان قدردانی نمود. وی از توجه رئیس جمهور غنی نسبت به پروژۀ تاپی نیز تشکری کرد.

 

وی که به نمایندگی از هیئت ترکمنستان صحبت می کرد گفت که جلسات متعدد هماهنگی با مقامات افغان بخاطر تسریع کار پروژۀ تاپی انجام داده اند. او همچنان افزود، رئیس جمهور کشورش علاقۀ خاص به پروژۀ تاپی دارد.

 

وزیر دولت ترکمنستان گفت، کار روی مطالعات پروژۀ تاپی به ویژه در بخش های منابع مالی و آگاهی برای مردم در سال جاری جریان دارد و به رئیس جمهورغنی اطمینان داد که کار پایپ لاین گاز تاپی با جدیت ادامه خواهد یافت.

 

رئیس جمهورغنی از هیئت ترکمنستان تشکری کرده گفت: هدف اساسی من و رئیس جمهور ترکمنستان، عملی شدن پروژۀ تاپی می باشد، تاپی در اولویت دولت افغانستان قرار دارد و تاپی پروژه نه، بلکه یک کوریدور مهم برای منطقه می باشد.

 

وی افزود که همزمان با تطبیق تاپی، روی پروژه های انتقال برق و فایبر نوری، احداث سرک ها و خط آهن کار خواهد شد و در مسیر تاپی بالای اعمار چندین میدان هوایی نیز سرمایه گذاری می گردد.

 

رئیس جمهورغنی با اشاره به بُعد امنیتی پروژۀ تاپی در کشور گفت، پلان امنیتی این مسیر آماده شده و از این ناحیۀ نگرانی وجود ندارد، زیرا سه قول اردوی نظامی در این مسیر واقع شده است. رئیس جمهور همچنان علاوه کرد که منابع سرشار مواد ساختمانی نیز در مسیر پروژۀ تاپی قراردارد.

 

رئیس جمهور گفت که شرکت های افغانی میتوانند در تطبیق پروژۀ تاپی سهم بگیرند. وی سرعت بخشیدن به کار این پروژۀ حیاتی را مهم خوانده، گفت که تاپی می تواند زمینۀ اشتغال را به ویژه برای مردمان که در مسیر آن قرار دارند، فراهم کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار