افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 5 آگوست , 2017 لینک کوتاه خبر :

غمشریکی رئیس جمهور غنی با مردم هرات

غنی

محمد اشرف غنی رئیس جمهور پس از چاشت روز گذشته به منظور غمشریکی و همدردی با خانواده های شهدای رویدادهای تروریستی اخیر؛ به ولایت هرات سفر کرد و در مراسم فاتحه خوانی شهدای اخیر اشتراک و سخنرانی نمود.

در مراسمی که به همین مناسبت در تالار غازی امان الله خان هرات با حضور وارثین شهدا و مجروحین رویدادهای تروریستی و نیز شماری از اعضای کابینه، شورای ملی، مشاورین ریاست جمهوری، اعضای شورای ولایتی، علما و روحانیون و برخی بزرگان هرات برگزار گردید، ابتدا محمدآصف رحیمی والی هرات به رئیس جمهور کشور و هیئت معیتی اش خوش آمدید گفت و به روح همه شهدا اتحاف دعا کرد.

وی افزود: دشمنان افغانستان تلاش دارند با انجام اعمال غیر انسانی و اسلامی شان، میان مردم نفاق ایجاد کنند و دستاوردهای حکومت را زیر پرسش قرار دهند که به این کار هرگز موفق نخواهند شد. والی هرات پیشنهاداتی را برای بهبود وضعیت امنیتی و ازدیاد تشکیل پولیس ارائه کرد.

یعقوبی به نمایندگی از ورثه های شهدای حوادث تروریستی اخیر بیان داشت: شما با آمدن تان به هرات و غمشریکی با خانواده های داغدار شهدا، مرحمی بالای زخم های ما گذاشتید.

وی اظهار داشت : مردم امنیت میخواهند و حکومت باید علیه اختطاف گران، دزدان و قاتلین مردم، برخورد جدی کند.  یعقوبی افزود که ما در کنار دولت آمادۀ همکاری جهت تأمین امنیت هستیم.

یعقوبی تصریح کرد: تشکیل فعلی پولیس با توجه به وسعت ولایت هرات کافی نیست باید توجه جدی دراین زمینه صورت گیرد. او علاوه کرد که مسجد جوادیه در اثر رویداد تروریستی اخیر آُسیب جدی دیده است و خواهان ترمیم مجدد آن گردید. وی از رئیس جمهور خواست که رویداد تروریستی اخیر مورد بررسی همه جانبه قرار گیرد.

کامران علیزایی رئیس شورای ولایتی هرات گفت: مشکل هرات در تغییر و تبدیل حل نمی شود و باید چارۀ اساسی برای بهبود وضعیت هرات سنجش گردد.

وی افزود: دشمن هیچ گاه نمی تواند وحدت و همدلی مردم ما را خدشه دار سازد، زیرا مردم افغانستان همواره با حفظ همبستگی و اتفاق در کنار هم زندگی کردند. رئیس شورای ولایتی هرات خواهان افزایش پولیس و تشکیلات امنیتی گردید.

وی خاطرنشان کرد : ما در کنار حکومت خود هستیم و از تلاش های رئیس جمهور در عرصه های مختلف تشکر کرد. وی خواهان پیگیری و مجازات عاملین رویدادهای تروریستی شد.

کبیر ایثار عضو شورای ولایتی بیان داشت: ما درحال مقابله با گروه های افراطی هستیم و نیروهای امنیتی و دفاعی ما با تمام توان علیه همه گروه های تروریستی مبارزه می کنند. کبیر ایثار، خواست اساسی شهروندان را تأمین امنیت و ثبات دانسته گفت که ما برای استحکام دولت تلاش می ورزیم و توقع میرود که اقدامات اساسی نیز برای تأمین امنیت روی دست گرفته شود.

وی تأکید کرد: کسانیکه در تأمین امنیت و مهار این رویداد تروریستی در مسجد جوادیه غفلت نمودند، باید مورد پیگرد قرار گیرند. وی ضمن پیشنهاد افزایش در تشکیلات پولیس، خواهان نام گذاری یک چوک به نام شهدای جوادیه گردید.

مولوی خداداد صالح رئیس شورای علما و روحانیون حوزۀ غرب گفت :حمله به اماکن مقدس، جنایت علیه اسلام، ایمان و دین است و این غم و اندوه به تمام مردم افغانستان برمیگردد.

وی افزود: وحدت، همبستگی و اتحاد مردم ما پابرجاست و برعکس، همه دسیسه های دشمن نقش بر آب می باشد و ما اجازۀ نفاق افگنی را به هیچ گروهی نمی دهیم.

رئیس جمهور پس از استماع صحبت های سخنرانان، به خانواده های شهدا و مردم هرات به خاطر شهادت و مجروحیت شماری از شهروندان در حوادث اخیر تروریستی اخیر، تسلیت گفته اضافه کرد که غم هرات، غم همۀ افغانستان است و همه در گلیم غم نشسته ایم.

وی افزود : من درد همۀ شما را درک میکنم و ما باید قوت و ارادۀ قوی داشته باشیم و با حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی خود، پلان های شوم دشمن را خنثی سازیم،نیروهای دفاعی و امنیتی کشور در جنگ، قوت و برتری خود را ثابت ساخته اند و دشمن در همه جا به شکست روبرو شده است، از همین رو دست به کشتار مردم می زند.

رئیس جمهور از شهروندان هرات خواست : طرح های اصلاحی شان را در همه بخش ها ترتیب و ارائه کنند.

وی افزود: شورای های مردمی همه در همکاری با دولت متحد شوند و نظریات و پیشنهادات اصلاحی شانرا به حکومت بسپارند.

وی خاطرنشان کرد : مردم ما هیچ گاه ارادۀ شانرا از دست نداده اند، وظیفۀ من منحیث خادم تان این است تا از شما بشنوم واقدام کنم.

وی تصریح کرد : هرات را به مرکز ترانزیت منطقه مبدل خواهیم ساخت و با آمدن خط آهن از ترکمنستان و ایران، آینده اقتصادی هرات تضمین خواهد شد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه بزرگترین حربۀ ما ارادۀ ماست گفت:جنگ بالای افغانستان تحمیل شده و دهشت گران میخواهند که افغانستان را به پایگاه دهشت مبدل سازند.

اشرف غنی بر رسیدگی به همه خانواده های شهدا و همچنان مجروحین تأکید کرد.

پس از مراسم فاتحه، رئیس جمهور کشور با محمدآصف والی هرات دیدار کرد و گزارش اجراآت اخیر ادارۀ محلی هرات را استماع نمود.

رئیس جمهور به منظور بهبود وضعیت عمومی امنیتی ولایت هرات به والی این ولایت هدایات لازم داد و بر تشریک مساعی میان همه ارگان ها تأکید ورزید.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار