افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 22 فوریه , 2016 لینک کوتاه خبر :

غصب۲ میلیون جریب زمین در افغانستان

مرکز تحقیقاتی موسوم به خانه آزادی افغانستان می گوید که در ۱۴ سال گذشته حدود دو میلیون جریب زمین در کشور غصب شده است.

مسئولین مرکز تحقیقاتی موسوم به خانه آزادی افغانستان می گویند که برخی از اعضای شورای ملی، کارکنان نهاد های امنیتی، مقامات بلند پایه دولتی، رهبران پیشین جهادی، قوماندانان و زورمندان محلی در غصب زمین در کشور دست دارند.

آنان روز گذشته نتیجه تحقیقی را که در مدت سه ماه انجام داده اند با رسانه ها در میان گذاشتند که در ۱۸ ولایت در رابطه به غصب زمین انجام شده است.

شاه حسین مرتضوی عضو مرکز تحقیقاتی خانه آزادی افغانستان در مورد زمین های غصب شده چنین گفت:
“یافته های خانه آزادی بطور نمونه از ۱۸ ولایت کشور این آمار را نشان می دهد یک میلیون نه صد و چهل و دو هزار و چهل پنج (۱۹۴۲۰۴۵) جریب زمین غصب شده است. والیان و مسئولان محلی ۱۸ ولایت این آمار را در اختیار خانه آزادی قرار داده اند”

بر اساس معلومات اداره عالی زمین و کمیسیون خاص ولسی جرگه افغانستان تا کنون یک میلیون و دو صد و هفت هزار جریب زمین دولتی در ۲۴ ولایت افغانستان غصب شده است.

از این میان نه صد و شصت و هشت هزار و چهار صد و سی و سه جریب از سوی پانزده هزار و هشت صد و شصت یک تن غصب شده است.

در گزارش مرکز تحقیقاتی خانه آزادی افغانستان آمده است که در زمین های غصب شده شهرک ها، مارکیت ها، سرای ها، بلند منزل ها و باغ و خانه ها اعمار شده اند.

در این گزارش آمده که در حال حاضر سه صد و پنچا و پنج شهرک در کشور وجود دارند که اکثر شان بی پلان و در زمین های غصب شده اعمار گردیده اند.

مسئولین مرکز تحقیقاتی خانه آزادی افغانستان از حکومت خواستند تا برای حل این مشکل محکمه با صلاحیت را ایجاد نموده و غاصبین را ممنوع الخروج اعلام کند.

در این حال حکومت افغانستان می گوید که بررسی های ادارات مربوط در این باره بگونه جدی جریان دارد.

امین امانت رئیس زون مرکزی اداره مبارزه با فساد اداری گفت که حکومت در زمینه تلاش هایش را شدت بخشیده است.
وی گفت:
“دولت برای این اراده قوی و محکم دارد تا با غصب و غاصبین مبارزه کند در اکثر موارد کمیسیون ها تعیین شده اند، قبل از این تقریباً یک اعشاریه پنج میلیون جریب زمین تصفیه شده است و اکنون نیز کار جریان دارد تا غاصبین مشخص و به تحقیق معرفی شوند مشکلات نیز وجود دارد اما حکومت اراده دارد تا با غاصبین مبارزه کند.”

قبل از این رئیس جمهور محمد اشرف غنی به والی های کشور دستور داده است تا بگونه جدی از غصب زمین جلوگیری کرده و کسانی را که در غصب زمین های دولتی و غیر دولتی دست دارند به ارگان ها عدلی و قضایی معرفی کنند.

مردم می گویند که غاصبین زمین از نا امنی و ضعف در زمینه تطبیق قانون استفاده می کنند.

نگرانی ها از غصب زمین موضوع تازه نبوده بلکه از چندین سال همواره این نگرانی مطرح می گردد.

حتی این موضوع در برخی موارد به جنگ و نزاع میان اقوام و خانواده ها مبدل شده است.

نهاد های مدنی افغانستان می گویند، اگر حکومت برای حل این معضل تدابیر جدی اتخاذ نکند، مشکلات مردم بیش از این افزایش خواهد یافت و غصب زمین های دولتی و غیر دولتی همچنان ادامه خواهد داشت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار