افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 23 می , 2015 لینک کوتاه خبر :

غرب چرا به افغانستان آمده است؟

همزمان با تشدید ناامنی ها گروگان گیری ها در افغانستان نیز افزایش یافته است. وضعیت امنیتی تا جایی شکننده شده است که مجلس نمایندگان طرح امنیتی تدوین می کند و نمایندگان مجلس رهبران حکومت را به بی پروایی در تامین امنیت متهم می کنند اما آیا امنیت شهروندان قربانی سیاست بازی های دولت مردان شده است؟

 

مولوی عبدالرحمان رحمانی عضو مجلس نمایندگان در برنامه «فراخبر» گفت: ناامنی ها در افغانستان روز بروز رو به افزایش است و حکومت عاجز از مهار آن است. ما شاهد حملات و انتحاری ها و دگرگونی های خطرناکی هستیم و پشت پرده این ناامنی ها هم دست های خارجی و داخلی بسیاری وجود دارد.

 

وی ادامه داد: دست های بیرونی که پشت پرده وجود دارد یکی از شاخصه های نظام های استکباری در جهان است. اروپا و غرب امروز در اینجا برای چه آمده اند؟ پیمان امنیتی را برای چه امضا کرده اند؟ حالا چرا به آن عمل نمی کنند؟ متاسفانه اگر کسی هم پیدا شود و به این سوال ها پاسخ دهد مجازات می شود. به طور مثال والی پکتیکا از صد جز یک جز از دست های پشت پرده را رو کرد و حالا خانه نشین شده است.

 

رحمانی معتقد است که حکومت متوجه دست های بیرونی در ناامنی ها می شود اما نمی تواند اعتراضی کند و می افزاید: نظام مجبور است که تن به این دهد که جغرافیای جنگ را تغییر دهد. تجهیز اردو، پولیس، امنیت و خوراک مامورینش همه از جیب دیگران تامین می شود. اگر یک روز ذره ای از فرمان آنها تخطی کند، معلوم نیست که چه پیش می آید، آنها اجازه چنین کاری نمی دهند. به همین ترتیب یکی از شاخصه های استعمار و استکبار همین است که نظام ها را زمین گیر می سازد تا آنکه آن را مجبور بسازد تا در ناامنی ها و به خاطر برآورده ساختن اهداف آنها کار کنند. همین کسانی که امروز در جبهه مقابل ما می جنگند خود افغانها هستند، روزانه برای آنها پانصد دالر معاش از طرف خارجی ها تعیین شده است.

 

این نماینده مجلس رییس جمهور را مقصر ناامنی ها می داند و می گوید: حالا از این سرباز و اردو روحیه گرفته شده است.آنها چگونه می توانند بجنگند و دفاع کنند در حالیکه چهل و هشت ساعت نان و آب برایش نمی رسد ولی به جبهه مقابل هلی کوپترها است که سرازیر می شود. ولی خاینینی که در راس حکومت قرار دارند برای آنکه روزانه دوازده میلیون دالر هارجی ها از دست نرود، هیچ سخنی و اعتراضی به این موضوع ها نمی کنند. خاین بزرگ در راس رییس جمهور و رییس اجرایی است.

 

وی ادامه داد: در قرآن آمده است که اگر کسی خیانت خیانتکار را پنهان کند از جمله خاینین محسوب می شود. من دلیل خود را برای این گفته دارم که رهبران حکومت در برابر خیانت هایی که می بینند هیچ کاری نمی کنند و سکوت کرده اند. ما بر سر رهبران فشار آوردیم که خاینین را، آنهایی که چه خارجی و چه داخلی کشور را می فروشند معرفی کنند اما آنها مصلحت گرایی کرده و این کار را نکردند. از لحاظ قانونی و شرعی کسی که خیانت مجرمین را پنهان می کند در جرم شریک است. من از روی اسناد و شواهد می گویم. اگر در این مساله تجدید نظر نشود، تعهد به ملت سپرده نشود و حکومت از این معامله خود دست برندارد، افغانستان را از جغرافیای جنگ و اهداف شومی را که امروز غربی ها دارند، نجات ندهند در گرداب جنگ غرق خواهیم شد.

 

متاسفانه حالا تلاش همه ما این است که این نظام دربه در و بیچاره ای که دستش به پیش ملت های دیگر است را حفظ کنیم. این خیانت است که رهبران و مسوولان رده بالای حکومت مصلحتا گرایی می کنند و جلو خیلی از کار ها را نمی گیرند. این به ضرر خودشان است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار