افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 21 سپتامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

غربیها کشور ما را به کجا می خواهند، بکشانند؟!

در سال‌های 2012 و 2013 به ترتیب 154 هزار و 209 هزار هکتار زمین در افغانستان زیرکشت خشخاش رفته است و براساس پیش بینی‌ها این رقم تا پایان سال 2014 میلادی به 240 هزار هکتار خواهد رسید.

  

براساس گزارش سازمان ملل کشت مواد مخدر در افغانستان طی سال‌های 2012 تا 2014 از 3700 به هفت هزار تن رسیده که نشان دهنده ی مبارزه جدی با این گسترش روز افزون مواد مخدر از سوی دولت آینده است. (البته اگر این توافق عبدالله و اشرف غنی مبنی بر تشکیل دولت وحدت ملی فردا جامه ی عمل بپوشد و کشور از این بلاتکلیفی خارج شود)

گزارش های سازمان ملل نشان می دهد که در سال‌های 2012 و 2013 به ترتیب 154 هزار و 209 هزار هکتار زمین در افغانستان زیرکشت خشخاش رفته است و براساس پیش بینی‌ها این رقم تا پایان سال 2014 میلادی به 240 هزار هکتار خواهد رسید.

با عرض تاسف بسیار باید گفت: در طول سال‌های 2012 تا 2014 تعداد ولایات در کشت ‏موادمخدر از 15 به 19 ولایت افزایش پیدا کرده است، همچنین میزان مواد مخدر تولید شده در کشور ما در سال 2012 الی 2013 به ترتیب 3700 تن و 5500 تن بوده که در سال 2014 به 7000 تن می‌رسد.

تمامی این موارد بیانگر یک چیز است آن هم اینکه ناتو و آمریکایی‌ها به بهانه مقابله با تروریزم و مواد مخدر وارد افغانستان شدند اما از زمان حضور آنان کشت و تولید موادمخدر افزایش یافته است آن هم به این حد غیر قابل باور.

نگرانی دیگری که وجود دارد و مبارزه با مواد مخدر و اعتیاد را امری جدی بیان می کند، وجود بیش از یک میلیون معتاد در کشور و مصرف سالانه 500 تن از انواع مواد در خاک کشور خود ما است. کشوری که تا چند سال پیش معروف بود که مرکز تولید خشخاش است ولی معتاد ندارد.!!!

اثرات حضور غربیها تنها به کشت چند برابری خشخاش بسنده نمی شود بلکه گفته های جامعه شناسان و روان شناسان آگاه نشان می دهد که 65 درصد همسرآزاری‌ها، 25 درصد طلاق‌ها، 30 درصد کودک آزاری‌ها و 23 درصد خشونت ها ناشی از مواد مخدر می باشد البته اگر سایر جرایم را از این آمارها منفک سازیم هم هنوز بخش اعظمی از آسیب‌های اجتماعی ارتباط مستقیمی با مصرف مواد مخدر دارند.

تاسف دیگر اینکه مصرف مواد مخدر از سبک سنتی به صنعتی در حال تغییر است. بنا بر آمارهای اعلام شده هم اکنون قریب پنجاه درصد معتادان کشور، علاوه بر مواد سنتی، مواد مخدر صنعتی نیز مصرف می‌کنند و این امر ناشی از تولید آسان این نوع ماده مخدر نسبت به خشخاش است که غربیها آن را نیز این سالهای اخیر به شدت در کشور ما افزایش داده اند.

آمارهای دولتی همچنین بیانگر آن است که با احتساب خانواده معتادان حدود پنج میلیون نفر در کشور به صورت مستقیم و غیر مستقیم درگیر معضل اعتیاد هستند که اگر دولت آینده از این معضل جلوگیری نکند، دیگر کنترل آن غیر قابل پیشگیری است.

که امیدواریم مقامات وزارت مبارزه با مواد مخدر دولت آینده بر خلاف مقامات این وزراتخانه در دولت کرزی خان، کمی جدی تر به این موضوع نگاه کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار