افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 30 مارس , 2015 لینک کوتاه خبر :

غربیها می خواهند مرا بیمار روانی معرفی کنند

محترم حامد کرزی ریيس جمهوری پيشين کشور در گفتگو با شبکه تلويزيوني سي ان بي سي یکباره دیگر پرده از حقایقی برداشت که در ده دوازده سال اول حکومت خود جرات بیان آنها را نداشت. هرچند که در سال پایانی حکومتداری خود به برخی از توطئه ها و دروغ های غرب اشاره کرد ولی اکنون که از سوی غربیها در معرض اتهام است، به گونه ای دیگر این موضوع را مطرح کرده است. متن این گفتگو به شرح زیر است:

 

محترم حامد کرزي گفت: ظهور دولت به اصطلاح اسلامي عراق و سوريه یا همان داعش نتيجه مستقيم رويدادهاي عراق است. تهاجم آمريکا به عراق، سقوط رژيم و بعد هرج و مرجي که به خشونت هاي فرقه اي انجاميد، نتيجه مستقيم آن است.

 

حامد کرزي ادامه داد: داعش در افغانستان حضور ندارد چون پشتيبان لازم در افغانستان ندارد و تاجايي که به افغانستان مربوط مي شود، دولت اسلامي عراق و شام (داعش) شعاري بيش نيست. غوغاي رسانه اي بسياري در اين باره جريان دارد، اما فعلاً هيچ مدرک عيني از حضورشان در افغانستان وجود ندارد. اين بدان معني نيست که داعش به افغانستان راه پيدا نخواهد کرد. ممکن است روزي فرا رسد که پرچم سفيد طالبان به پرچم سياه داعش تغيير يابد. افراد ممکن است باقي بمانند، اما تغيير نام به راحتي انجام پذير است. ظهور داعش در افغانستان به آن شکلي که در عراق و سوريه شاهديم نيازمند حمايت و سازمان دهي است که فعلاً چنين حمايتي در افغانستان وجود ندارد. کرزي همچنین به صراحت اعلام کرد حامي طالبان يقيناً ايران نيست، چون ايران با داعش مي جنگد.

 

رییس جمهور پیشین کشور افزود: با تصميم روز سه شنبه باراک اوباما براي کاستن از سرعت خروج نيروهاي ناتو از افغانستان مخالف است. کاخ سفيد اعلام کرد نه هزار و هشتصد نيروي آمريکايي تا پايان 2015 در افغانستان خواهند ماند. براساس طرح اوليه قرار بود تا پايان سال جاري تعداد نيروهاي آمريکايي به پنج هزار و پنجصد تن کاهش يابد.

 

وی گفت: آمريکا سيزده سال در افغانستان بود تا با القاعده و افراط گرايي مبارزه کند. امروز دقيقاً همان جنگ سيزده سال پيش در جريان است. جنگ با تروريزم نتوانست به تروريزم در افغانستان و پاکستان پايان دهد. به بیان دیگر يکصد و پنجاه هزار سرباز آمريکايي مستقر در افغانستان و پاکستان تروريزم را شکست نداند، حالا چگونه ده هزار نيرو مي توانند این شبه نظامیان را شکست دهند؟

 

حامد کرزي تصریح کرد: صرف حضور نيروها تغييري در اوضاع نخواهد داد و مي بايست در سياستها تغيير داد.

 

کرزي در پايان ادعاي مقام هاي آمريکايي و منابع اطلاعاتي درباره بيماري ذهني خود را رد کرد و آن را نمونه اي از تبليغات رسانه اي براي مخدوش کردن چهره خود توصيف کرد و گفت: اين کار در افغانستان نتيجه عکس مي دهد، چون هرچه بيشتر به من حمله شود نزد مردم محبوب تر مي شوم.

 

ریيس جمهور سابق کشور همچنین احتمال بازگشتش به صحنه سياسي را منتفي دانست و گفت: کار خود را انجام داده است و بازگشت او به منزله شکست شخص او و افغانستان خواهد بود. اکنون مي بايست نسل جديدي از افغانستانی ها بر سر کار آيند و روساي جمهور ادامه دهنده فرايند سياسي پيروي از قانون اساسي باشند نه ايستايي و در جازدن.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار