افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, اقتصادی, امنیتی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 29 نوامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

غارت معادن شمال افغانستان توسط داعشیان فرانسوی

غارت معادن افغانستان

اوضاع وخیم و بی امنیتی در کشور باعث شده تا هر کسی که می تواند بسوی معادن غنی افغانستان دست دراز کند و سرمایه های ملی را به غارت ببرد.

در هر مُـلکی که جنگ باشد، نیروهای امنیتی آن کشور همیشه مصروف دفاع و نگهبانی آن کشور می باشند و وقت زیادی برای رسیده‌گی به تاراج معادن و سرمایه آن کشور ندارند. اکنون که نیروهای امنیتی افغانستان با شورشیان درگیر هستند و مقام های دولتی نیز مصروف مدیریت جنگ بوده و به دنبال راه هایی برای تامین امنیت مردم ولایات افغانستان می باشند، معادن قیمتی کشورمان را هر کسی به نحوی به تاراج می برند.

چندی پیش هم نماینده گان ولایت هلمند در ولسی جرگه گفته بودند، شواهدی وجود دارد که نشان میدهد محموله های یورانیم معدن خانشین ولایت هلمند توسط طیارات های غول پیکر امریکایی قاچاق می شود.

و حالا هم نماینده مردم شورای ولایتی جوزجان به تازه گی از استخراج یورانیم توسط داعشیان فرانسوی خبر می دهد، که خبرنگار اسپوتنیک با حلیمه صدف نماینده مردم در شورای ولایتی جوزجان مصاحبه انجام داده، که در این باره چنین می گوید:

به تعداد ۷ تن از باشنده گان خارجی که شامل دو زن و یک مرد فرانسوی میباشند به تازه گی وارد ولسوالی قوش تپه ولایت جوزجان شده و در پی استخراج معدن یورانیم میباشند.

همچنان خانم صدف در مورد اینکه چرا حکومت محلی برای سرکوب داعشیان اقدام نمی کند، می گوید: حکومت محلی در جوزجان توانایی راه اندازی عملیات سرکوب این تروریستان را ندارند، ولی در دیدار های که ما با حنیف اتمر مشاور شورای امنیت ملی و وزارت دفاع داشتیم، چندین بار از آنها تقاضا کردیم تا این گروه های تروریستی را از بین ببرند، ولی جز وعده های روی کاغذ هیچگونه اقدام عملی از سوی شورای امنیت و وزارت دفاع ملی صورت نگرفته است، اینکه چرا شورای امنیت ملی به وعده های خود عمل نمی کند، ما نمی دانیم.

او از سران حکومت افغانستان رمه کرده و درباره مبارزه با مخالفان دولت چنین گفت:

برای ما هم سوال برانگیز است که بلاخره دلیل در کجاست که حکومت مرکزی هیچگونه اقدامی برای سرکوب داعش در ولسوالی های قوش تپه و درزآب نمی کنند، در حالیکه گروه داعش در این روز ها سخت مصروف عسکر گیری در این دو ولسوالی اند و اگر حکومت از موقع استفاده نکند و مانع عسکر گیری داعش در این مناطق نشوند، بسیار دور نخواهد بود، که طی ماهای آینده این تروریستان ساحات بیشتری را در ولایات سرپل، فاریاب و جوزجان و دیگر ولایات شمال افغانستان زیر کنترول خویش در خواهد آوردند.

اما نگرانی دیگر ما این است که قوای هوای ناتو در جوزجان هنگام سرکوب مخالفان همیشه طالبان مسلح را هدف قرار میدهند و با وجود معلوم بودن مراکز جلب و جذب، سوق و اداره ومحلات فعالیت های تروریستی داعشیان هیچ گونه ضروبات سرکوب گرایانه از سوی این طیارات نظامی ناتو که حتی یک فَیْر راکت هم بالای آنها نمی کنند.

در همین حال محمد رضاغفوری سخنگوی والی ولایت جوزجان با تایید فعالیت های داعشیان در جوزجان و حضور باشنده گان فرانسوی می گوید:

تا هنوز راپورهای به دست ما نرسیده است که گویا این باشنده گان فرانسوی دست به استخراج معادن زده باشند، ولی راپورهای که به ما رسیده، داعش در حال آموزش و عسکرگیری می باشد.

آقای غفوری همچنان می گوید:

ما چندین بار به مرکز پیشنهاد کردیم تا عملیات سرکوب داعش را براه بیاندازیم، ولی تا هنوز هیچگونه اقدامی عملی برای آغاز عملیات در این ولایت از سوی مقامات مرکزی صورت نگرفته است.

طیارات دولتی هم داعش و هم طالب را هدف قرار می دهند.

در همین حال آقای غفوری درباره حملات طیارات دولتی چنین می گوید: طیارات ناتو هم داعشیان و هم طالبان را مورد هدف قرار می دهد. و در عملیات های هوایی ناتو در این ولایت شماری زیادی از داعشیان کشته و زخمی شده اند و حضور داعشیان در ولسوالی های ولایت جوزجان برای ما نگران کننده است، زیرا با حضور داعش در ولسوالی های قوش تپه و درزآب 53 باب مکتب بسته شده و بیشتر از 35 هزار طفل نیز از آموزش بازمانده اند. ما امیدواریم که حکومت مرکزی در پیوند به نگرانی های ما عملیات های پاکسازی را در این ولسوالی ها به راه بیاندازد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار