افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 30 می , 2015 لینک کوتاه خبر :

عین و غین اجازه آب خوردن را هم ندارند!

گزارش های امنیتی متعدد نشان می دهد که متاسفانه حرکت‌هایی در زمینه شکل‌گیری داعش در جنوب و جنوب غرب کشور ما به طور فعالانه به وجود آمده است به نحوی که در یک برنامه از قبل تنظیم شده و با حمایت های آشکار خارجی ها، تروریزم از شمال پاکستان خارج و به سمت جنوب افغانستان راهی شده‌ است.

 

جذابیت این گروه تروریستی به دلیل داشتن منابع مالی فراوان و تبلیغات رسانه ای غرب، باعث شده تا بنا به آخرین گزارش شورای امنیت سازمان ملل، حدود 30 هزار جنگجوی خارجی از صد کشور جهان در حال حاضر در گروه داعش فعالیت داشته باشند که همین خطر در داخل کشور ما نیز وجود دارد.

 

در این گزارش شورای امنیت آمده است که تعداد تروریست هایی که به گروه داعش پیوسته اند، طی 9 ماه اخیر حدود 70 درصد افزایش داشته است که این روند سبب افزایش نگرانی ها از گسترش پدیده افراط گرایی و دامنه جغرافیایی آن در جهان شده است به طوری که حتی کشورهایی را که شاهد ثبات هستند از جمله کشورهای اروپایی را شامل می شود تا چه رسد به کشور ما که به لطف پاکستانیها زمینه این نوع فعالیت را دارا است.

 

هرچند نیروهای امنیتی کشور به صورت شجاعانه در عملیاتهای متعدد مانع از گسترش فعالیت این گروهک های تروریستی می شوند به نحوی که طی یک روز بیشتر از صد شبه نظامی مسلح را به هلاکت رسانده اند، اما مقادیر کثیر سلاحی که از این افراد به دست آمده نشان از مسایل پشت پرده ی فراوان دارد.

 

علت این امر هم مشخص است چرا که پس از گذشت ۹ ماه هنوز اشرف غنی و عبدالله نتوانسته اند به تعهدات خود و انتظارات مردم از لحاظ امنیتی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی جامه عمل بپوشاند.

 

مردم با روی کار آمدن دولتی متشکل از هر دو جناح انتخاباتی آینده بهتری را پیش‌بینی می‌کردند و از لحاظ امنیتی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی امیدوار بودند که پس از تغییر حکومت، پیشرفتی حاصل شود، ولی چنین اتفاقی نیفتاد که هیچ، اوضاع بدتر هم شده است.

 

قرار بود انتخابات سال گذشته چشم انداز اجتماعی، سیاسی و اقتصادی، ثبات در کشور را به ارمغان آورد، اما این انتظارات در حکومت وحدت ملی ضعیف تحقق نیافتند؛ چرا که دولت فعلی یک دولت ساخته ی غرب است و تا زمانیکه آمریکاییها نخواهند اشرف غنی و عبدالله اجازه آب خوردن هم ندارند.

 

این لایقی سران حکومت، همزمان با بدترشدن وضع امنیتی و افزایش حملات طالبان در ولایت‌های مختلف، باعث شده تا مردم امیدواری و انتظارات‌شان از عملکرد حکومت جدید را از دست بدهند. مخصوصا با تفاوت سلیقه و عملکردی که اشرف غنی و عبدالله از خود نشان داده اند و اثبات کرده اند که تقریبا در مورد تمام مسایل مهم سیاسی کشور، نظرات متفاوت‌ سیاسی دارند.

 

با این حال آنچه مسلم اینکه ادامه وضعیت ناپایدار جاری، اقتدار و مشروعیت حکومت وحدت‌ ملی را بیشتر تضعیف خواهد کرد و مردم را که هم اکنون امیدواری‌شان را نسبت به موثر بودن حکومت فعلی از دست داده‌اند، بیشتر با حکومت، بیگانه خواهد کرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار