افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 26 ژوئن , 2017 لینک کوتاه خبر :

عید مبارکی رئیس‌جمهورغنی با رهبری ملکی و نظامی ۳۴ ولایت کشور

رئیس‌جمهورغنی

رئیس‌جمهور اشرف غنی ، عصر روز گذشته از طریق ویدیو کنفرانس در مرکز ملی توحید، با والیان، قوماندان‌های امنیه، قول‌اردوها، زون‌های پولیس و لوای اردو،  رؤسای امنیت ملی، رؤسای شوراهای ولایتی، رؤسای شورای‌های علما، رؤسای شوراهای صلح، رؤسای محاکم و څارنوالی‌ها، رؤسای پوهنتون‌های دولتی و معارف۳۴ ولایت کشور صحبت و عید مبارکی نمود.

در مقابل، محمدگلاب منگل به نمایندگی از والیان، دگرجنرال محمد‌زمان وزیری به نمایندگی از منسوبین اردوی ملی، پاسوال اسدالله شیرزاد به نمایندگی از منسوبین قوماندانی ۳۰۳ سپین غر، جنرال برکت‌الله به نمایندگی از ریاست‌های امنیت ملی، عبدالرشاد به نمایندگی از شوراهای علما، داکتر افضل حدید به نمایندگی از رؤسای شوراهای ولایتی، شیراحمد حق‌یار به نمایندگی از شوراهای عالی صلح، حافظ اکبری به نمایندگی از روسای محاکم، محمد داوود امیری به نمایندگی از روسای څارنوالی‌ها، دکتور عبدالله فایز به نمایندگی از رؤسای پوهنتون‌ها و  رئیس معارف ولایت پکتیا به نمایندگی از ریاست‌های معارف ۳۴ ولایت کشور، عید سعید فطر را به رئیس جمهور کشور و مردم افغانستان تبریک گفتند.

رئیس‌جمهور کشور از قوای امنیتی ودفاعی که طی دو هفته از خود قهرمانی نشان دادند و دستاوردهای بزرگی را رقم زده‌اند، تشکر و قدردانی کرده افزود: شما به خانه‌های تان نرفته‌اید تا شهروندان عید سعید فطر را با آرامش خاطر تجلیل کنند.

رئیس‌جمهور بیان‌داشت: مشکلاتی که در بخش لوژستیک نیروهای امنیتی و دفاعی وجود داشت باید حل شود و از مسوولین مربوط خواست تا طرح‌های شانرا دراین زمینه ترتیب و ارائه نمایند تا اقدامات عاجل روی‌دست گرفته‌شود.

وی از تلاش‌های والی‌ها در سطح ادارات محلی تشکری کرده گفت که ما سلسلۀ مشوره‌های خویش را به سطح ولایات گسترش می‌دهیم و در این زمینه ادارۀ مستقل ارگان‌های محلی در هماهنگی با ادارات محلی، تدارک لازم را روی‌دست می‌گیرد.

رئیس‌جمهور کشور از قضات و څارنوالان کشور به‌خاطر تطبیق قانون تشکری کرده علاوه نمود که شورای عالی حاکمیت قانون طرح واضح را آماده کرده‌است که این طرح همانند پلان امنیتی که نتیجۀ خوبی را دربر خواهد داشت، تا سال۱۴۰۰ دستاوردهای را رقم خواهد زد.

وی از تغییرات بنیادی در بخش حاکمیت قانون یاد کرده افزود که طی دونیم سال اخیر، تغییرات مثبت در عرصۀ حاکمیت قانون به‌وجود آمده‌است.

رئیس جمهور تصریح کرد که مشکلات در بخش عدلی و قضایی در ولسوالی‌های کشور وجود دارد که باید به اسرع وقت برای بیرون رفت از این مشکلات، راه‌های حل سنجیده شود و مردم به سادگی بتوانند به قاضی و څارنوال، دسترسی پیدا کنند.

رئیس جمهور کشور نقش علمای دین را در آگاهی‌دهی و ترویج مسایل عمده، ارزنده توصیف کرد و افغانستان را نمونۀ خوبی برای زندگی مسالمت‌آمیز اقشار و مذاهب مختلف عنوان نمود. وی از مسوولین پوهنتون‌ها و معارف کشور نیز به‌خاطر تلاش‌های شان قدردانی به عمل آورده گفت که مراکز علمی باید در بحث‌های ملی سهم بیشتر ایفا نمایند.

رئیس‌جمهور افزود که نقطۀ بنیادی برای ما تأمین صلح و ثبات می‌باشد که باید برای رسیدن به این خواست، به یک اجماع اجتماعی و سیاسی دست یابیم و پس از ۴۰ سال به نتایج مثبت که مردم خواهان آن می باشند، برسیم.

رئیس جمهور بر ضرورت ایجاد یک دولت قوی تأکید ورزیده گفت که باید نهادهای ما قوی و مسلکی شوند. وی همچنان نقش احزاب سیاسی را در ایجاد قضای مناسب برای رقابت‌های سیاسی مهم خواند و بر فراهم‌شدن این نقش که افغان‌شمول و ملی باشد، تأکید نمود.

وی خاطرنشان کرد که آب، منابع، فضا و محیط، موقعیت جغرافیایی و مردم ما، سرمایه‌های عظیم و مهم افغانستان اند، هرگز نباید نا امید شویم و باید خطر را به فرصت مبدل سازیم.

در این ویدیو کنفرانس، قانون‌پوه سید یوسف حلیم قاضی‌القضات و رئیس ستره محکمه، ستر جنرال عبد الخالق سروری سرپرست مشاوریت شورای امنیت ملی، تورنجنرال ارکانحرب طارق شاه بهرامی سرپرست وزارت دفاع ملی، فیض محمد عثمانی وزیر ارشاد، حج واوقاف، عبدالطلیف روشان سرپرست وزارت تحصیلات عالی، اسدالله حنیف بلخی وزیر معارف، معاون ریاست عمومی امنیت ملی، محمدفرید حمیدی لوی څاارنوال، محمداکرم خپلواک نماینده خاص رئیس جمهور در امور سیاسی، عبدالباقی پوپل سرپرست ادارۀ مستقل ارگان‌های محلی و معاون وزارت امور داخله نیز حضور داشتند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار