افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 14 می , 2012 لینک کوتاه خبر :

عکس العمل ولسی جرگه در پیوند به قتل ارسلا رحمانی

 

اعضای ولسی جرگه مرگ مولوی ارسلا رحمانی رییس کمیتهء زندانیان شورای عالی صلح و عضو مشرانو جرگه افغانستان را به شدت تقبیح کرده و خواهان تحقیقات جدی در زمینه گردیدند.

برخی از اعضای هیات اداری این جرگه به روز دوشنبه گفتند که برخی از حلقات تلاش می ورزند تا افراد مهم را که در تحکیم صلح در کشور نقش دارند، به قتل برسانند و تلاش های صلح را کند بسازند.

بعد از کشته شدن مولوی ارسلا رحمانی رییس کمیتهء زندانیان شورای عالی صلح و عضو مشرانو جرگه، ولسی جرگهء افغانستان می گوید که بر امنیت و حفاظت  اعضای شورای عالی صلح باید توجه جدی صورت گیرد.

اعضای ولسی جرگه افغانستان در جلسهء عمومی روز دوشنبه این جرگه قتل مولوی رحمانی را به شدت محکوم نموده و آن را کار دشمنان افغانستان خواندند.

عبدالستار خواصی منشی اول ولسی جرگه افغانستان پس از شرکت در جلسهء عمومی مجلس به خبرنگاران گفت که این گونه قتل ها در خارج از کشور طرح ریزی می گردند تا به این ترتیب به پروسهء گفتگو های صلح صدمه وارد شود:

« هر شخصیتی که در افغانستان ترور می گردد، پلان آن در خارج از کشور طرح ریزی می شود، ما از حکومت می خواهیم که در حفظ جان و مصوونیت رجال برجستهء کشور که سرمایه وطن هستند، کوشش جدی نماید.
ما افغان ها باید از این ببعد از خشونت دست بکشیم و کدورت را از خود دور کنیم.»

مولوی ارسلان رحمانی به روز یکشنبه در منطقه ده بوری شهر کابل در حالیکه به سوی دفتر کارش روان بود، از سوی افراد مسلح ناشناس به قتل رسید.

مولوی رحمانی در دورهء رژیم طالبان به حیث معین وزارت تحصیلات عالی افغانستان ایفای وظیفه می کرد و در این اواخر تلاش می ورزید تا گفتگوهای صلح میان حکومت و مخالفان مسلح نتیجهء مثبت بدهد.

محمد نعیم حمیدزی لالی یک عضو ولسی جرگه با توجه به اینکه طالبان دست داشتن در قتل مولوی رحمانی را رد کردند می گوید، برخی از حلقات در افغانستان وجود دارند که خواهان برقراری صلح نیستند و دست به چنین قتل ها می زنند:

« بعضی گروه هایی هستند که هم در حکومت و هم در خارج از حکومت اعضا دارند، تروریستان که در خارج از حکومت اند با حمایت افرادیکه در داخل حکومت دارند دست به قتل و ترور می زنند، اگر چنین نمی بود چگونه می توانستند در محضر عام مولوی صاحب رحمانی را شهید بسازند و فرار کنند، که این خود نمایانگر این است که تروریستان توسط افرادی در حکومت حمایت می شوند.»

در حدود ده ماه گذشته مولوی ارسلا رحمانی یکی دیگر از مقام های بلند رتبهء شورای عالی صلح است که در کابل کشته شده است، پیش از این در ماه سنبله سال گذشته استاد برهان الدین ربانی رییس شورای عالی صلح در خانه اش در کابل در یک حمله انتحاری به قتل رسید، طالبان دست داشتن در قتل آقای ربانی را نیز رد کرده بودند.

همچنان مدتی قبل محمد هاشم منیب رییس کمیتهء ولایتی شورای صلح افغانستان در کنر در یک حمله انتحاری جان باخت، به اساس برخی گزارش ها شماری از طالبان که قصد داشتند با حکومت افغانستان گفتگوهای صلح را آغاز کنند نیز در پاکستان به قتل رسیدند.

مقام های حکومت افغانستان و برخی از کارشناسان می گویند که برخی از حلقات استخباراتی در منطقه وجود دارند که خواهان تحکیم صلح در افغانستان نیستند و به این سبب دست به چنین قتل های زنجیره ی می زنند.

منبع: رادیوآزادی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار