افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 2 جولای , 2015 لینک کوتاه خبر :

عکس العمل های متفاوت در مورد دیپوی مهمات در پروان

انفجار یک دیپوی مهمات در ولایت پروان و به تعقیب آن برگزاری نشستی به اشتراک رئیس اجراییه حکومت و برخی ازشخصیت های سیاسی و جهادی درمنزل یکی ازقوماندانان سابق جهادی دراین ولایت، عکس العمل های تند و متفاوت را به همراه داشت.

 

شماری از اعضای ولسی جرگهء افغانستان درنشست عمومی روز گذشته، موجودیت چنین ذخیره گاه سلاح و مهمات و حمایت برخی از شخصیت های سیاسی و جهادی را از آن، موضوع جدی و قابل دقت عنوان کرده اند.

 

کمال ناصراصولی و گلالی صافی دو تن ازاعضای ولسی جرگهء افغانستان می گویند، هیچ کس حق جمع آوری و ذخیرهءسلاح و مهمات را به شکل غیرقانونی ندارد.

 

کمال ناصراصولی با اشاره به این دیپوی اسلحه و مهمات گفت:

 

“هیچ کس نمی تواند با توجیح دفاع از مردم افغانستان درخانه خود دیپوی سلاح داشته باشد .”

 

گلالی صافی عضو ولسی جرگهء افغانستان می گوید:

 

“یک نفردیپو دارد و یک گروپ کلان هم پشت سرش ایستاد است و فاتحهء دیپویش را می گیرند که چرا دیپوی سلاح فلان انسان به شهادت رسید؟ از برای خدا ! اگراین نفردیپو دارد و به گفته دستیارش که این دیپو کهنه بود، لطفاً وزارت داخله برای ما وضاحت بدهد که چرا این دیپو را پروگرام چند میلیونی دایگاگ ازبین نبرد؟ چرا مثل مال عتیقه در خانه نگهداری شده است ؟”

 

در پایان این بحث ها تصمیم گرفته شد تا هیاتی ازسوی کمیسیون های امنیت داخلی و دفاعی ولسی جرگه برای بررسی این قضیهتوظیف و به ولایت پروان اعزام شود.

 

این اظهارات درحالی مطرح می شود که درجریان هفته جاری یک ذخیره گاه بزرگ مهمات در منزل احمد جان یکتن از قوماندان های سابق جهادی در ولایت پروان از بین برده شد.

 

گفته می شود که این دیپوی سلاح از سوی نیروهای امریکایی از بین برده شده است.

 

پس از این کار، عبدالله عبدالله رئیس اجراییه حکومت، عطا محمد نور سرپرست ولایت بلخ، صلاح الدین ربانی وزیر خارجه،امرالله صالح رئیس سابق امنیت ملی، محمد علم ایزد یار معاون مشرانو جرگهء افغانستان و برخی از چهره های سیاسی و جهادی درمنزل این قوماندان در ولایت پروان در عقب درهای بسته نشستی را برگذار کردند.

 

هرچند تا اکنون جزئیات این نشست مشخص نشده، اما وقوع این رویداد عکس العمل های تند مردم و کارشناسان را برانگیخته است.

 

آنان می پرسند:

 

این شخصیت های سیاسی و جهادی به کدام انگیزه دورهم جمع شدند و نتایج این نشست چه خواهد بود؟

 

حاجی سید داود یکتن ازکارشناسان سیاسی افغان، بدین باوراست که این افراد می خواهند به همه نشان دهند که هنوزهم دسته و گروه های مسلح و ذخیره گاه بزرگ سلاح درکشور دارند.

 

حاجی سید داود می گوید:

 

“به باورمن هدف ازنشست شماری ازسران جهادی این بود که به سایرقوماندانان جهادی این اطمینان را بدهند که ما هنوزهم در دولت هستیم و هنوز هم توانایی داریم وکاری که انجام شده درآینده ازآن جلوگیری می کنیم .”

 

این درحالیست که وزارت داخلهء افغانستان نیزمی گوید که نیروهای امریکایی بدون اطلاع قبلی و هماهنگی با نیروهای امنیتی کشور دست به چنین اقدام زده است .

 

صدیق صدیقی سخنگوی این وزارت با اظهار اینکه برای بررسی این موضوع، کمیسیونی تشکیل شده است، می گوید:

 

” متاسفانه هماهنگ نبوده با نیروهای پولیس درساحه و با نیروهای محلی، ما هم اطلاع نداشتیم . آرزوی ما این بود که وقتی دوستان متحدین ما در یک ساحه عملیات می کنند، براساس پیشنهادات ما و از این ها خواستیم زمانی در یک ساحه عملیات می کنند با ما هماهنگ کنند، متاسفانه دراین مورد ما اطلاع نداشتیم .”

 

حضورافراد مسلح غیرمسوول از مشکلات اساسی درافغانستان خوانده می شود که با وجود مصرف صدها میلیون دالر از سوی جامعه جهانی بالای برنامهء دایاگ، تا اکنون این مشکل حل ناشده باقی مانده است.

 

گفته می شودکه برخی ازاین افراد و گروه هایمسلح غیرمسوول در قضایای چون اختطاف ها، قتل و تجاوزات جنسی در ولایت های مختلف دست داشته اند.

 

کارشناسان افغان می گویند، نیروهای بین المللی درکنار از بین بردن یک دیپوی مهمات درمنزل یکی ازق وماندانان سابق جهادی درولایت پروان، باید در مورد ازبین بردن کسانیکه از افراد مسلح غیرمسوول درافغانستان حمایت می کنند نیز اقدام کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار