افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 10 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

عکس العمل دولت افغانستان در مورد حادثه لوگر

ریاست جمهوری افغانستان یک بار دیگر با اجرای حمله اخیر هوایی در ولایت لوگر که حدود بیست کشته برجا گذاشت، عکس العمل تند نشان داده است.

حکومت افغانستان ادامه عملیات خود سر نیرو های امریکایی و وارد شدن تلفات به غیر نظامیان را مغایر توافقنامه ستراتیژیک میان افغانستان و ایالات متحده خوانده و می گوید که دوام این وضعیت تجاوز به خاک افغانستان تلقی خواهد شد.

ایمل فیضی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان بعد از ظهر روز شنبه در یک نشست خبری در کابل گفت، که حمله هوایی اخیر در ولایت لوگر به طور یک جانبه از سوی نیرو های امریکایی انجام شده است.

آقای فیضی اضافه کرد که ادامه این گونه عملیات یک جانبه و تلفات افراد ملکی خلاف توافقاتی است که کابل و واشنگتن به تازه گی به آن دست یافته اند:

« بعد از امضای سند همکاری های درازمدت ستراتیژیک با ایالات متحدهء امریکا هنوز هم موضوع تلفات ملکی ادامه پیدا می کند و از سوی نیروهای خارجی بالای خانه های مردم افغانستان بمباردمان صورت می گیرد و در نیتجه آن مردم بیگناه افغان کشته می شوند، ما این را تجاوز بالای خاک افغانستان می دانیم و این را در تضاد با موافقتنامه های که با ایالات متحدهء امریکا صورت گرفته، می دانیم.»

حکومت افغانستان پس از آن این واکنش تند را نشان داد، که یک هیات دولتی بعد از برگشت از ولسوالی برکی برک ولایت لوگر یافته های خود را در ارتباط به عملیات نیرو های بین المللی در این ولسوالی ارایه کرد.

در گزارش این هیات آمده است که این عملیات به طور یک جانبه بدون در جریان گذاشتن نیرو های افغان راه اندازی شده است.

حکومت افغانستان تاکید می کند که پس از افغانی شدن عملیات خاص، سوالی برای اجرای عملیات خود سر مطرح نمی شود.

گفته می شود در این عملیات نیرو های بین المللی که شب چهارشنبه گذشته در منطقه سجاوند ولسوالی برکی برک به راه انداخته شد در آن در کنار مخالفین مسلح هژده تن از غیر نظامیان نیز کشته شده اند.

جنرال جان آلن قوماندان عمومی نیرو های امریکایی و ناتو در افغانستان به روز جمعه به محل رویداد رفته و در دیدار با مردم از از وقوع این حادثه معذرت خواست:

« من از مردم افغانستان که اینجا حضور دارند و از والی لوگر عذر خواهی می کنم و به آنها اطمینان می دهم که این مساله را به طور جدی بررسی می کنیم.
ما در زمینه پرداخت غرامت به خانواده های قربانیان این حادثه و بازسازی خانه های شان اقداماتی را روی دست می گیریم.
یک بار دیگر می گویم که تحقیقات همه جانبه را در مورد این رویداد انجام خواهیم داد.»

وارد شدن تلفات به افراد ملکی در جریان عملیات نظامی در افغانستان و موجودیت زندان های نیروهای خارجی در داخل این کشور از مسایل بودند که اکثراً بر روابط افغانستان با متحدین غربی اش سایه افگنده بود.

با آنکه میان دو طرف توافقاتی در این راستا موجود است، اما مشکلات هنوز هم در جایش باقیست.

این که ادامه این وضعیت تا چه اندازه بر روابط دو طرف تاثیر گذار خواهد بود، پیشبینی آن قبل از وقت است…

 

 

 

 

 

 

رادیوآزادی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار