افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 19 مارس , 2016 لینک کوتاه خبر :

عوامل پیدایش داعش

کارشناسان معتقدند که شکل گیری گروه تروریستی داعش ریشه در دخالت های امریکا در امور داخلی کشور عراق دارد.

به نقل از اندیشکده “بروکینگز”، “ویل مک کانتس”، نویسنده و کارشناس با اشاره به کتاب “خاستگاه داعش”، اثر “بورس رایدل”، درباره خیزش ابوبکر البغدادی، سرکرده این گروه تروریستی، گفت.

در این گزارش آمده است: هنگامی که “جورج بوش”، رییس جمهور وقت امریکا، در سال 2002 میلادی آماده گی خود را برای تسخیر عراق اعلام کرد، “ابو مصعب الزرقاوی” به دستور “اسامه بن لادن”، سرکرده پیشین القاعده، از افغانستان به عراق رفت. این عنصر تروریستی اردنی الاصل با تاسیس گروه تروریستی جدیدی من‌حیث شاخه القاعده در عراق، با پشتیبانی بن لادن از تروریست های تکفیری سراسر جهان خواست تا به این شاخه جدید القاعده بپیوندند.

تارنمای تحلیلی بروکینز نوشته است: با ورود اردوی امریکا به عراق، الزرقاوی جنگ داخلی را در این کشور راه انداخت. وی علیه اکثریت اتباع شیعه نشین عراق، مقر سازمان ملل مستقر در این کشور و همچنین نیروهای اردوی امریکا عملیات تروریستی جنایت باری را مرتکب شد. عناصر این گروه با استفاده از تکنیک هایی چون سر زدن، بم گذاری بالای موترها و خشوت بی رحمانه به جنگ داخلی خونینی دامن زدند.

ویل مک کانتس در ادامه نوشت: اسامه بن لادن همیشه نسبت به الزرقاوی بدبین بود و اقدامات او را خطرناک توصیف می کرد. اما در مقابل، از خصلت وحشی گری وی تمجید می کرد و بنابراین، شاخه القاعده را در عراق به طور رسمی تبلیغ کرد.

بنابر این گزارش، امریکا در نهایت در بمباردمان هوایی در سال 2006 میلادی ابو مصعب الزرقاوی و اسامه بن لادن را به هلاکت رساند.در ادامه این گزارش آمده است: با به هلاکت رسیدن سرکرده القاعده، ایمن الظواهری از شاخه القاعده در عراق تحت عنوان “دولت اسلامی عراق” یاد کرد.در سال 2012 میلادی، گروه تروریستی موسوم به “دولت اسلامی” به سرکردگی ابوبکر البغدادی به دستور القاعده،شاخه دیگری از این گروه را با نام “جبهه النصره” در سوریه تاسیس کرد. جبهه النصره در حین جنگ داخلی در سوریه به سرعت گسترش یافت و به یکی از قدرتمندترین گروه های شبه نظامی در داخل سرحدات سوریه تبدیل شد.

“ایمن الظواهری”، جانشین مصری الاصل اسامه بن لادن، از این گروه تروریستی تحت عنوان شاخه گروه تروریستی القاعده در سوریه یاد کرد و بارها آن را مستقل از باصطلاح “دولت اسلامی عراق” خوانده بود؛ اظهار نظری که به مزاج ابوبکر البغدادی، سرکرده این گروه، خوش نمی آمد.

با جذب ده ها هزار عنصر تروریستی از کشورهای سراسر جهان از جمله امریکا و انگلیس و فرانسه به دولت اسلامی عراق، ابوبکر البغدادی، در سال 2013 میلادی از این گروه تحت عنوان “دولت اسلامی عراق و شام” یاد کرد.

امروزه وی خود را خلیفه خودخوانده تمام تروریست های تکفیری در جهان می نامد.گروه تروریستی داعش از ابتدا تاکنون به نام های متفاوتی شناخته شده است:

Islamic State in Iraq:
زمانی که داعش در سال 2006 تاسیس شد، این گروه تروریستی خود را “دولت اسلامی عراق” نامید. عناصر تروریستی این گروه اغلب از آن تحت عنوان “دولت اسلامی” یاد می کردند.

ISIS:
در ماه آوریل (حمل و ثور) سال 2013 میلادی، ابوبکر البغدادی نام این گروه تروریستی را به “دولت اسلامی عراق و شام” تغییر داد. از این گروه تروریستی اغلب تحت عنوان ISIS نام برده می شد.

ISIL:
باراک اوباما، رییس جمهور امریکا، و دولت این کشور از مخفف ISIL که کوچک شده واژه “دولت اسلامی عراق و لوان” (لوان=واژه فرانسوی به معنای بیشتر سرزمین شام) است.

Daesh:
برخی از مقامات غربی از مخخف عربی داعش استفاده میکنند، زیرا استفاده دولت اسلامی را توهین به مسلمانان می دانند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار