افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 25 جولای , 2015 لینک کوتاه خبر :

عملیات پاکسازی مناطق نا امن فاریاب چه زمانی آغاز خواهد شد؟

شماری از مسوولان امنیتی که نمی خواهند نام شان گرفته شود، گفته اند که یک هیات وزارت دفاع کشور در حال حاضر در شهر میمنه بسر می برد و از مناطق نا آرام قیصار والمار بازدید به عمل آورده، منتظر جنرال دوستم است که اجازه عملیات را بدهد و آنان را دراین عملیات همراهی کند.

 

چند روز پیش جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری افغانستان در شهر شبرغان مرکز ولایت جوزجان به رسانه ها گفت که او به زودی وارد میمنه مرکز ولایت فاریاب می شود وعملیات وسیع را به خاطر پاکسازی مناطق نا امن فاریاب از وجود مخالفان مسلح دولت آغاز خواهد کرد.

 

به گفتهء جنرال دوستم، وی به همین هدف به شمال کشور سفر نموده است. جنرال عبدالرشید دوستم گفت:

 

“هدف ما این نیست که ملیشه بسازیم، ولی نیروهای مردمی و دولتی را تقویت می بخشیم و یک عملیات وسیعی را در فاریاب عملی می سازیم.”

 

شماری از مسوولان امنیتی که نمی خواهند نام شان گرفته شود، گفته اند که یک هیات وزارت دفاع کشور در حال حاضر در شهر میمنه بسر می برد و از مناطق نا آرام قیصار والمار بازدید به عمل آورده، منتظر جنرال دوستم است که اجازه عملیات را بدهد و آنان را دراین عملیات همراهی کند.

 

اما مسوولان ولایت فاریاب در مورد آغاز این عملیات که چه زمانی آغاز خواهد شد جزییات نداده اند.

 

این درحالیست که در یک عملیات ویژهء نیروهای پولیس خاص و کماندوی اردوی ملی سه روز قبل قریهء تربت ولسوالی المار به عنوان دومین پایگاه طالبان در این ولسوالی به تصرف نیروهای دولتی درآمد.

 

به گفته مسوولان امنیتی، دراین عملیات یک زندان طالبان تخریب شده است و همچنان نزدیک به 30 فیر مرمی میزایل و هاوان که به خاطر ساختن ماین های کنار جاده از آن استفاده می گردید با 20 عدد گوشی و آخذهء ماین و یک میل سلاح کلاشینکوف به دست این نیرو ها افتاده است.

 

پولیس می گوید به شمول دو تبعهء اوزبیکستان، هشت تن در این عملیات که با

حمایت هلیکوپترهای جنگی صورت گرفت، کشته شده اند .

 

اما محمد رضا رضایی سخنگوی قوماندانی قول اردوی 209 شاهین می گوید که قریه تربت پس از چند ساعت درگیری دوباره به کنترول طالبان در آمده است . به گفته آقای رضایی این عملیات تنها برای سرکوب طالبان بود، هدف برای حفظ این قریه در پلان نبوده است .

 

طالبان نیز تصرف قریه تربت را تایید نموده، می گویند که آنها در اثر یک حمله نیروهای دولتی را از این قریه عقب زدند .

 

رضا رضایی سخنگوی قوماندانی قول اردوی 209 شاهین با ابراز اینکه جنگ در قیصار والمار همه روزه ادامه دارد، گفت:

“در فاریاب هرروز جنگ است. ما امروز یک کمی راحت هستیم، اما طیاره ها قرارگاه های مخالفین را هدف قرار می دهند ،ولی از تلفات تا هنوز گزارش نداریم.”

از سوی هم باشنده های قریهء تربت می گویند، حدود چهار صد خانواده از

ساکنان قریهء تربت از اثرحمله نیروهای دولتی بر موازع مخالفان قریه ها

را ترک کرده اند و به قریه های دور دست بی جا شده اند .

 

شاهدان عینی می گویند که این خانواده ها بدون اینکه وسایل خانه هایشان را

انتقال دهند، تنها با لباسبر تن و اشیای ضروری مجبور به ترک خانه های شان شده اند.

 

این درحالیست که به گفتهء مسوولان امنیتی فاریاب نیروهای دولتی در حال حاضر درپوسته های قبلی سنگر گرفته ودر حالت دفاعی قرار دارند و جنگ به طور پراگنده در بعضی مناطق ولسوالی های قیصار والمار جریان دارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار