افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 20 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

عملیات نظامی “نوید” در سراسر افغانستان آغاز شد.

وزارت دفاع افغانستان می گوید که عملیات موسوم به نوید بیشتر بالای امنیت سرحدات این کشور متمرکز خواهد بود تا از تحرکات مخالفین مسلح در سرحدات جلوگیری به عمل اید.

سخنگوی وزارت دفاع افغانستان می گوید، در اجرای این عملیات که برای هژده ماه پلان شده است تمام نیرو های افغان سهم خواهند داشت اما عملیات از سوی اردوی ملی رهبری می شود.

جنرال ظاهر عظیمی به روز چهارشنبه در یک نشست خبری در کابل گفت که تصفیه مناطق بیشتر از وجود مخالفین مسلح و فراهم کردن زمینه بهتر برای عملی شدن روند انتقال مسوولیت های امنیتی به نیرو های افغان از اهداف این عملیات اند

«عملیات به مدت هژده ماه پلان گذاری شده است که از امروز در سراسر کشور آغاز می شود، هدف عملیات، پاکسازی بیشتر مناطق و تامین امنیت مناطق پاکسازی شده و انکشاف صلح و امنیت در قرا و قصبات، تامین امنیت شاهراه ها مساعد ساختن شرایط پروسه انتقال امنیت و همچنان تمرکز بیشتر بالای تامین امنیت سرحدات و کنترول رفت و آمد ها می باشند.»

وی نگفت که در این عملیات به چه تعداد از نیرو های افغان اشتراک خواهند داشت. سخنگوی وزارت دفاع افغانستان علاوه کرد که جدا از عملیات نوید هم اکنون سیزده عملیات دیگر به رهبری نیرو های افغان در ولایت های مختلف این کشور نیز ادامه دارند.

آقای عظیمی در بخش از حرف هایش گفت، از زمان افغانی شدن عملیات های خاص در این کشور، تا حال نزدیک به یک صدو بیست عملیات خاص از سوی قطعات خاص اردوی ملی به راه انداخته شده اند.

او گفت که در جریان این عملیات ها شماری از قوماندانان و افراد مخالفین مسلح دولت و جنگجویان خارجی کشته و زخمی و یا هم گرفتار شده اند.

«از موقع که تفاهمنامه میان افغانستان و امریکا امضا شد و مسوولیت اجرای عملیات های خاص بر عهده اردوی ملی افغانستان گذاشته شد، تا کنون یک صدو نزده عملیات به رهبری قطعات خاص اردوی ملی انجام پذیرفت که یک تعداد از قوماندانان و افراد ماین ساز و برخی از اعضای القاعده و تحریک اسلامی ازبکستان در این مدت، کشته و زخمی و یا بازداشت شده اند.»

توافقنامه افغانی شدن عملیات های خاص در افغانستان میان جنرال عبدالرحیم وردک وزیر دفاع افغانستان و جنرال جان آلن قوماندان عمومی نیرو های امریکایی و ناتو در این کشور در ماه حمل سال روان در کابل امضا شد.

افغانی شدن این نوع عملیات ها از پیش شرط های اساسی حکومت افغانستان برای امضای سند مشارکت ستراتیژیک با امریکا شمرده می شد. توافق افغانستان و ایالات متحده بر سر این موضوع، کمک کرد تا راه برای امضای سند همکاری های درازمدت ستراتیژیک میان دو کشور باز شود.

 

 

رادیوآزادی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار